Co z Krajowym Planem Odbudowy? "Część warunków jest nie do zaakceptowania"

Co z Krajowym Planem Odbudowy? "Część warunków jest nie do zaakceptowania"
Co z akceptacją polskiej propozycji KPO przez Komisję Europejską?krajo Fot. Ivan Kacarov/Shutterstock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Oskar Filipowicz
  Oskar Filipowicz
 • Dodano: 22-09-2021 20:00

Ostra polemika między Waldemarem Budą, wiceministrem funduszy i polityki Regionalnej a posłanką KO Izabelą Leszczyną w ostatni dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Poszło przede wszystkim o szanse na pomyślne zakończenie procedury akceptacji polskiej propozycji KPO przez Komisję Europejską. Dyskusja opatrzona była stałym zastrzeżeniem: „o ile te pieniądze uzyskamy”…

 • Czy rozmowa o celach i spodziewanych efektach realizacji Krajowego Planu Odbudowy nie będzie „dzieleniem skóry na niedźwiedziu, który jest jeszcze w lesie”? To zastrzeżenie moderatora przewijało się przez całą debatę o KPO zorganizowaną w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
 • W dyskusji spierano się o skuteczne pozyskanie tych funduszy, ale także o konstrukcję planu i jego realizację.
 • Panel pomyślany jako rozmowa o gospodarce nieuchronnie zdominował kontekst polityczny.
– Słyszę zapewnienia, że przedłużające się prace Komisji Europejskiej są na końcowym etapie, ale bez terminu ich zakończenia – poinformował Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, który uczestniczył w sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach poświęconej KPO.

Wóz albo przewóz

W KE, jak stwierdził Buda, zarysowały się dwa przeciwstawne stanowiska: jedno biorące pod uwagę wszystkie kwestie między Polską i KE – wszelkie uwarunkowania decyzji o uruchomieniu środków z KPO i drugie – „legalistyczne i precyzyjne”, pomijające kwestie niezwiązane z europejskimi środkami na odbudowę.

Przyjęcie pierwszej opcji przez KE zdaniem Budy kwestionowałoby praw krajów członkowskich UE i jako takie wprowadzałoby turbulencje w funkcjonowanie całej Wspólnoty. Ten scenariusz jest zdaniem wiceministra mało prawdopodobny.

– Nie widzę podstaw do dalszego przedłużania tej procedury – skwitował Buda.

– Minister Buda udaje, że nie wie, o co chodzi. Nikt w Komisji Europejskiej nie chce przy KPO ruszać „wszystkich spraw”, jakie są pomiędzy Polską a Brukselą – polemizowała z Budą uczestniczka debaty Izabela Leszczyna posłanka KO. – Chodzi tu o spełnienie warunków zarysowanych w tzw. semestrze, a ściślej o kwestię zapewnienia klimatu inwestycyjnego poprzez niezależność sądów oraz skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego pytania o zgodność z konstytucją RP zasady pierwszeństwa prawa UE nad prawem krajowym.

Unijne rozporządzenie o Funduszu Odbudowy musi być jej zdaniem ponad polskim prawem, skoro środki te mają być wydawana z zachowaniem unijnych reguł. Leszczyna przypomniała, że KE proceduje pod presją Rady Europejskiej, która już zapowiedziała, że nie zaakceptuje ewentualnego „przymknięcia oka” przez Komisję na warunki postawione Polsce.

Zakupy czy reformy?

W trakcie dyskusji podkreślano rolę finansowania reform koniecznych, by zapewnić długoterminową perspektywę rozwoju polskiej gospodarki oraz uzyskanie jej trwałej odporności na kolejne możliwe kryzysy.

– KPO to lista zakupów, a nie program reform, które zapewniałyby długofalowy rozwój polskiej gospodarki – oceniła Leszczyna. Jej zdaniem w Planie (w wersji przesłanej Komisji Europejskiej do akceptacji) brakuje silnego segmentu związanego z transformacją energetyki.

– Chodzi o inwestycje w sieci elektroenergetyczne czy w magazyny energii. 70 tys. energooszczędnych mieszkań nie załatwia sprawy transformacji sektora – uściśliła posłanka KO.

– Przy temacie KPO można się pokazać i ja to rozumiem – komentował krytykę Leszczyny Buda. – Ale trzeba pamiętać, że to nie jest gra zerojedynkowa. Chcemy wynegocjować jak najlepsze warunki dla Polski – zapewniał wiceminister. – Część stawianych nam warunków jest nie do zaakceptowania.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Co z Krajowym Planem Odbudowy? "Część warunków jest nie do zaakceptowania"

 • Tomasz 2021-09-22 23:25:44
  Jakie to typowe dla totalnej opozycji. Tam gdzie ona tam gnój i brak merytorycznej debaty w tym wypadku o gospodarce. Oni są skupieni tylko na tym by Polakom dopier....lić i odzyskać władzę! Żaden normalnie myślący Polak nie powinien na tych zdrajców naszych interesów głosować!
  • stop opozycji 2021-09-23 11:58:23
   Po sześciu latach sprawowania władzy, plan odbudowy to rozsądna propozycja.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!