Wychodzimy z paliw kopalnych. Ale przecież zamykanie polskiego przemysłu węglowego nie jest celem samym w sobie. To tylko jeden z punktów – dla nas bardzo ważny – unijnego programu przebudowy europejskiej gospodarki. – Mamy naprawdę duże, unijne pieniądze i niepowtarzalną szansę zrobienia dzięki nim tego, co i tak jest niezbędne – przekonuje Jerzy Buzek.
- – Powinniśmy jak najszybciej odchodzić od węgla – uważa Jerzy Buzek. – Trzeba do tej strategii przekonać także górników. Rozmawiając z nimi rząd, zdaniem Buzka, zamazuje prawdziwy obraz rzeczywistości.
- Energetyka jądrowa to technologia schyłkowa. Jeśli jednak mielibyśmy z niej korzystać, powinniśmy postawić na małe bloki, które zastępowałyby wyłączane elektrownie węglowe.
- Wywiad z Jerzym Buzkiem jest elementem cyklu publikacji towarzyszących przygotowaniom Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC). Wszystkie rozmowy z decydentami, ekspertami i znanymi menedżerami łączy nowy kongresowy brand – EEC People.
Co zamiast węgla? Atom?
– Wobec planów budowy elektrowni jądrowej jestem sceptyczny – przyznaje były premier. – Ale jeśli z rządowej analizy wyniknie, że to dla nas najlepsze rozwiązanie – na pewno nie będę protestował.Tu prof. Buzek zastrzega, że taka decyzja musi wynikać z rządowej strategii energetycznej.
A energetyka prosumencka? Fotowoltaika? Trzy na cztery działające w kraju instalacje fotowoltaiczne to prywatne, przydomowe mikroinstalacje. Są poniekąd obywatelskim głosem w debacie o przyszłości polskiej energetyki.
– Od lat intensywnie je promuję. Należy popierać tego typu rozwiązania. Obywatele wiedzą, co jest dla nich najlepsze.
Węgiel i górnicy
Europejski Zielony Ład to bezprecedensowy program przebudowy gospodarki i jej wzrostu zakładający fundamentalne zmiany w każdej dziedzinie życia. Celem tej strategii jest de facto stworzenie nowego modelu bezemisyjnej gospodarki.– Mamy naprawdę duże, unijne pieniądze i niepowtarzalną szansę zrobienia dzięki nim tego, co i tak jest niezbędne – Jerzy Buzek nie ma wątpliwości. Jest przekonany, że jak najszybciej powinniśmy odchodzić od węgla. – Oczywiście trzeba do tej strategii przekonać także górników – dodaje.
Suwerenność i bezpieczeństwo
Jedni twierdzą, że Zielony Ład jest dla Polski wielką szansą rozwojową. Inni, również nie bez racji, mówią, że to węgiel jest gwarantem naszego bezpieczeństwa, więc nie wolno z niego rezygnować. Niektórzy nawet przekonują, że w Zielonym Ładzie tak naprawdę chodzi o to, żebyśmy musieli kupować niemieckie technologie energetyczne. Kto ma rację?