Nastroje na rynkach są wręcz fatalne. Jeszcze wczoraj popyt próbował wykorzystać pozytywną końcówkę z piątku by przeprowadzić próbę większego odbicia w kierunku 1100 na kontraktach S&P500, ale ruch wzrostowy się załamał przy piątkowym maksimum intraday. W końcówce sesji dominowała podaż. Wolumen handlu był tym razem znacząco niższy niż w poprzednich dniach, co świadczy o częściowym wyczerpaniu agresywnej podaży.
Wobec panującej skrajnej zmienności trudno przewidzieć jaka będzie reakcja rynku na publikowany dzisiaj indeks zaufania konsumentów - Conference Board. Rzadko się zdarza by kontrakty terminowe wskazywały na tak negatywne otwarcie w USA. Możemy być świadkami paniki.
EURPLN
Nerwowość na rynkach globalnych wpływa negatywnie na sentyment do złotego. W efekcie dolarzłoty osiągnął dzisiaj nowe maksimum trendu i jest handlowany powyżej 3,40. Zmienność na eurozłotym jest tradycyjnie niższa. EURPLN powrócił w okolice 4,16-17. Rynek będzie w dalszym ciągu wyczulony na zachowanie dolara amerykańskiego i giełd. Duża zmienność nie sprzyja walutom z rynków wschodzących. Ponadto działa tu mechanizm pokrywania strat na jednym rynku realizacją zysków na drugim.
EURUSD
Trend spadkowy na eurodolarze ponownie daje pokaz swojej siły. Dzisiaj notowania eurodolara spadły ponownie w okolice 1,22. Sprzyja temu wzrost awersji do ryzyka wywołany wydarzeniami w Korei oraz obawami inwestorów dotyczącymi europejskiego sytemu finansowego. Sentyment do euro jest tak skrajny, że każda pozytywna wiadomość powinna wywołać gwałtowny 'short squeeze. Traderzy raportują duży popyt przy poziomie 1,2190. Skrajnie wysoka zmienność powinna utrzymywać się jeszcze przez jakiś czas.
GBPUSD
Korelacja funtdolara z eurodolarem jest nadal wysoka. Gwałtowne umocnienie dolara na rynkach doprowadziło do silnej wyprzedaży funta w kierunku minimów z 20 maja. Rynek wygląda jakby był przed kolejną falą paniki lub jakby tworzył istotne minimum średnioterminowe - czas pokaże. Dane PKB z Wielkiej Brytanii okazały się nieco lepsze od oczekiwań, ale nie wywowało to większej reakcji. Utrzymuje się szeroki zakres 1,425-1,45. Wybicie powinno wygenerować silny impuls.
USDJPY
Jen ponownie zyskuje w związku z panującą wysoką zmiennością i panicznymi nastrojami. Największe ruchy obserwujemy tradycyjnie na parach AUDJPY i NZDJPY. Dolar australijski i nowozelandzki są w bardzo silnych trendach spadkowych. Do jena traci również euro - EURJPY spadł w okolice minimum z 20 maja przy 109,44. Dolarjen traci, ale tylko nieznacznie ze względu na siłę dolara. Handel na USDJPY odbywa się poniżej poziomu 90,00. Przy skrajnej zmienności należy spodziewać się silnych ruchów. W pewnym momencie może pojawić się gwałtowny short squeeze.