PARTNERZY PORTALU

Czekolada pod presją cen surowców i kosztów produkcji

Czekolada pod presją cen surowców i kosztów produkcji
Wartość polskiego rynku czekolady szacowana jest na około 8 miliardów złotych. Fot. Shutterstock.com

Polska jest piątym światowym producentem czekolady. Wartość polskiego rynku szacowana jest na około 8 miliardów złotych. Jesteśmy także na czwartym miejscu największych eksporterów. Obecnie dla całej branży poważnym wyzwaniem jest wzrost kosztów surowców, ceny frachtu oraz podwyżki cen nośników energetycznych.

Wawel, w opublikowanym komunikacie, przekazał, że miał w 2021 roku 517,9 milionów przychodów netto i 43,2 miliona zysku netto z działalności kontynuowanej. Dla porównania w minionym roku przychody netto wyniosły 488,6 miliona złotych, a zysk netto z działalności kontynuowanej 57,3 miliona złotych.

Jak  podaje spółka, głównym czynnikiem mającym negatywny wpływ na osiągane wyniki finansowe i poziom marży jest dynamiczny wzrost kosztów produkcji związany z rosnącymi cenami nabywanych materiałów, energii i usług. Ten wzrost kosztów produkcji trudno jednocześnie skompensować podwyżkami cen oferowanych produktów, w efekcie czego odnotowana w 2021 roku marża zysku ze sprzedaży była na poziomie  niższym niż rok wcześniej.

Czytaj także :  Polska czekolada stoi, czyli słodkie dane z rynku

-
 W kontekście dostaw surowców i opakowań należy podkreślić, że struktura zakupów, nie licząc miazgi kakaowej, jest zróżnicowana i na tę chwilę spółka nie identyfikuje ryzyka przerwania łańcucha dostaw. Z kolei w przypadku miazgi kakaowej, która jest głównym surowcem produkcyjnym, zostały podjęte działania o charakterze prewencyjnym  celem zapewnienia ciągłości dostaw. Przekłada się to na widoczny w bilansie zwiększony poziom stanów magazynowych - czytamy w komunikacie spółki.

Wawel posiada 48,5 procent udziałów w jednostce stowarzyszonej na Ukrainie, ale spółka nie obecnie prowadzi żadnej działalności operacyjnej. Utrzymująca się niepewna sytuacja ekonomiczna i polityczna na Ukrainie może mieć negatywny wpływ na wynik i sytuację finansową spółki.

W 2021 roku Wawel sprzedał w Rosji i na Ukrainie towary o wartości poniżej 1 procenta ogółu przychodów.

Wawel jest spółką notowaną na GPW w Warszawie od 1998 roku.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

SPÓŁKI

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Czekolada pod presją cen surowców i kosztów produkcji

  • Jasiu 2022-03-18 21:22:08
    Piszę to z bólem serca, ale Wedel po przejście w obce ręce i zmianie receptur swoich wyrobów, "zszedł na psy". Co oni zaczęli tak dodawać, że przykładowo takie ptasie mleczko jest okropne. Podejrzewam, że futrują swoje wyroby fruktozą z trzciny cukrowej, która jest tańsza od naszego cukru ale dla zdrowia ludzkiego ZABÓJCZA. Nie jestem fanem cukru ale fruktoza to jest już szczyt złego działania na ludzkie organizmy. A i smak wyrobów to nie to co starsi pamiętają.
  • Majki 2022-03-15 22:51:18
    Bardzo gustowne zdjęcie do artykułu. Odciski palców na czekoladzie. Nawet gdy mam zamiar zjeść całą tabliczkę sam, to czekoladę łamię przez papierek żeby nie zżerać wszystkich zarazków które na rękach zebrałem.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.169.3
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!