Duży potencjał do zwiększenia polsko-węgierskiej współpracy

Duży potencjał do zwiększenia polsko-węgierskiej współpracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mamy ciągle bardzo duży, niewykorzystany potencjał współpracy gospodarczej obu krajów. Ale równie ważne jest jej rozszerzenie i rozwój na wielu innych płaszczyznach, także politycznych, w tym w Grupie Wyszehradzkiej. Takie są ogólne wnioski z pierwszej sesji Forum Gospodarczego Polska-Węgry w Warszawie.

- Miniony rok przyniósł spadek polsko-węgierskiej wymiany towarowej o 4 proc., do 5,9 mld euro - powiedziała wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska. Polski eksport zmalał nieco mniej (o 2 proc.), import więcej (o 7 proc.). Głównym powodem był nadal odczuwalny globalny kryzys gospodarczy w obu krajach, choć silniej na Węgrzech, gdzie PKB zmalało.

- Należy mieć nadzieję, że ten rok przyniesie odwrócenie tych tendencji - mówił wiceminister. - Głównym motorem i czynnikiem sukcesu może być głębsza integracja naszych krajów, np. w Grupie Wyszehradzkiej. Pomoże to pogłębić współpracę gospodarczą i zwiększyć konkurencyjność gospodarek. Służyć to będzie stabilizacji sytuacji nie tylko w regionie, na osi północ-południe, ale i w całej UE.

G. Henclewska przypomniała, że polska przewodniczy do lipca Grupie Wyszehradzkiej. W październiku ub. roku podczas spotkania ministrów spaw zagranicznych podpisano wspólną deklarację i przygotowano list w sprawie polityki przemysłowej, który przesłano m.in. do Komisji Europejskiej. Podpisano wtedy także memorandum understending w sprawie modernizacji rynku gazów w regionie. Prace nad tym projektem będą kontynuowane.

- Celem naszego rządu jest także nadanie nowych impulsów Grupie Wyszehradzkiej, po przejęciu w niej prezydencji - mówiła Victoria Horwath, wiceminister gospodarki narodowej Węgier.

Węgry przewidują poszerzenie kontaktów gospodarczych i politycznych, a także zaproponowanie konkretnych projektów. Jednym z nich będzie porozumienie izb gospodarczych obu krajów, w celu lepszego poznania przedsiębiorstw.

- Strategicznym celem jest też wspieranie rozwoju współpracy gospodarczej w Europie Wschodniej, bowiem tam widzimy też bardzo duży potencjał rozwoju - dodała Horwath.

Jako przykład korzystania w wzajemnych doświadczeń podała chęć skorzystania z dobrego wykorzystania przez Polskę środków unijnych dla sektora MŚP, a zarazem gotowość podzielenia się wnioskami z funkcjonowania bonów turystycznych na Węgrzech.

W dyskusji inni uczestnicy panelu podawali przykłady możliwości rozszerzenia współpracy, ale także wskazywali na jej bariery.

Robert Świechowicz, członek zarządu PESA Bydgoszcz mówił, że pomimo udanej realizacji dostaw partii tramwajów do miasta Szeged i uzyskania wymaganych certyfikatów, spółka nie może wystartować w dwóch innych przetargach publicznych - kolei węgierskich i dostaw tramwajów dla Budapesztu. Powodem jest określony kształt wymaganych referencji.

Renata Juszkiewicz, prezes Central Eastern European Commerce Council, podała przykłady restrykcyjnych przepisów, ograniczających wolną konkurencję na rynku handlu wewnętrznego na Węgrzech. O potrzebie stabilizacji przepisów mówiła z kolei Natalia Soczo, członek zarządu Grupy MOL.

Organizatorami Forum są: Ministerstwo Gospodarki RP, Ministerstwo Gospodarki Narodowej Węgier, Hungarian Investment and Trade Agency oraz Grupa PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Duży potencjał do zwiększenia polsko-węgierskiej współpracy

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.115.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!