EEC Online rozpoczęte. Przed nami trzy dni ważnych debat

EEC Online rozpoczęte. Przed nami trzy dni ważnych debat
Otwarcia EEC Online dokonali (od lewej) marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz prezydent Katowic Marcin Krupa. fot. PTWP
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Tomasz Elżbieciak
    Tomasz Elżbieciak
  • Dodano: 18-05-2020 10:11

W poniedziałek rozpoczęło się EEC Online - internetowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Podczas tego trzydniowego wydarzenia zaplanowano liczne rozmowy, debaty i analizy, które mają pomóc w znalezieniu odpowiedzi na najważniejsze pytania, stojące przed gospodarką poturbowaną przez pandemię koronawirusa.

  • Po raz pierwszy w dwunastoletniej historii Europejskiego Kongresu Gospodarczego wydarzenie to w całości odbędzie się w Internecie. Zaplanowano 17 wielowątkowych debat z udziałem czołowych menadżerów, polityków i ekspertów.
  • Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP oraz inicjator Kongresu, podczas otwarcia wydarzenia podkreślał, że EEC zawsze odpowiadało na ważną potrzebę spotkań, rozmów i wymiany doświadczeń.
  • Obecnie, gdy przed światem pojawiło się mnóstwo nowych znaków zapytania, ta potrzeba jest jeszcze większa. Misją Kongresu jest to, aby stwarzać taką możliwość - zaznaczył Kuśpik.
Pogram EEC Online to szybka odpowiedź na kryzysową sytuację, z która zmaga się Polska. Najpilniejsze tematy to sytuacja firm, pomoc państwa dla biznesu oraz kondycja samorządów. Dyskusje będą dotyczyć wszystkich najważniejszych sektorów gospodarki.

- Będziemy rozmawiać też o tym, jak odnaleźć się w przyspieszonej cyfryzacji, a także o dynamicznym rozwoju rynku e-commerce - wskazał Wojciech Kuśpik.
Jednocześnie podziękował przy tym za szybką reakcję ze strony biznesu, samorządów i polityki, aby włączyć się w debatę na EEC Online.

Prezes Kuśpik zapowiedział, że w nowej, koronawirusowej rzeczywistości, Europejski Kongres Gospodarczy będzie trwał od maja do września. Zaplanowano już kolejne debaty - 25 maja o rynku nieruchomości komercyjnych, a 27 maja o samorządach. W kolejnych tygodniach nie zabraknie dyskusji na kolejne tematy.

Wielki finał nastąpi natomiast w dniach 2-4 września, gdy Europejski Kongres Gospodarczy ma się odbyć, już w tradycyjnej formule, w Katowicach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz hali Spodek.

Organizatorzy zapewniają jednak, że jeśli ze względu na sytuację epidemiologiczną nie będzie to możliwe, to będą w pełni gotowi, aby Kongres w pełni odbył się za pośrednictwem Internetu.

- Kongres w minionych latach stał się największym wydarzeniem gospodarczym w Europie Centralnej. Teraz zapraszamy wszystkich, aby tworzyć największe takie wydarzenie w wersji online. Mamy nadzieję na osobiste spotkanie we wrześniu w Katowicach, ale będziemy gotowi w pełni na Kongres w wersji online - podkreślił Wojciech Kuśpik.

Samorządy czekają na wnioski

Symbolicznego otwarcia EEC Online - podobnie jak w przypadku poprzednich, tradycyjnych wersji Kongresu - dokonali przedstawiciele samorządów Katowic i woj. śląskiego, które od początku wspierają ideę EEC.

- Dzisiaj wszyscy - rząd, samorządy i biznes - jesteśmy bardzo mocno skupieni na tym, aby przeciwdziałać pandemii i doprowadzić do jej końca. Życie i zdrowie są najważniejsze, ale kluczowe jest też pytanie o to, co po pandemii? Jak wrócić do normalności, jak odmrażać gospodarkę - mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- Europejski Kongres Gospodarczy jest do tego doskonałą okazją do szukania tych odpowiedzi. Podczas jego poprzednich edycji rozmawialiśmy o tym, jak przyspieszyć rozwój naszych miast i regionów. Myślę, że EEC Online będzie poświęcony głównie temu, jak wrócić na właściwe tory rozwoju i jakie działania w tym celu podjąć - dodał.

Podkreślił, że wnioski, który wypływały z poprzednich Kongresów, były pomocne nie tylko dla polskich rządów, ale miały też wpływ na decyzje podejmowane na szczeblu europejskim.

- Obecnie najważniejsze jest to, aby uspokoić mieszkańców co do ich bytowania po pandemii, a także uchronić ich miejsca pracy. Jestem przekonany, że EEC Online przyniesie rozwiązania, które pomogą nam wyjść obronną ręką z tej trudnej sytuacji - stwierdził prezydent Krupa.
Natomiast Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, wyraził przekonanie, że „wyjdziemy z tego kryzysu wzmocnieni”.

- Zaskoczył on wszystkich, ale póki co świetnie sobie radzimy, o czym świadczą publikowane wskaźniki gospodarcze. Mimo zamrożenia gospodarki wychodzimy obronna ręką z tego kryzysu - powiedział marszałek Chełstowski.

Choć stwierdził, że odbudowa gospodarki będzie czasochłonna, to jednocześnie wyraził zadowolenie z inicjatyw, które w tym kierunku podejmuje rząd, a także Komisja Europejska.

- Jestem przekonany, że potencjał, który tworzymy w ramach synergii pomiędzy biznesem, administracją rządową i samorządową oraz Komisją Europejską pozwoli nam stworzyć nowe realia gospodarcze na nową rzeczywistość. Rekomendacje z Kongresu będą dla nas bardzo ważne i pozwolą lepiej zaplanować strategiczne decyzje - powiedział Jakub Chełstowski.

EEC Online - wyjątkowa debata

Program EEC Online obejmuje blisko 20 zróżnicowanych bloków tematycznych pokazujących pełne spektrum problemów gospodarczych i społecznych czasu pandemii. Debaty online, rozmowy na żywo, porady ekspertów, profesjonalne studio kongresowe.

Rozmowy o kluczowych dla polskiej i europejskiej gospodarki tematach: cyfryzacja i e-commerce, finanse, pomoc dla przedsiębiorców inwestycje, a także przyszłość sektora energii, rynku pracy i handlu międzynarodowego. Debaty poprowadzą dziennikarze WNP.PL, PortalSamorzadowy.pl i PulsHR.pl.

Ponad 120 panelistów, wśród nich znane postacie gospodarki i polityki – m.‌in. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, mocna reprezentacja polskiego rządu, ekonomiści i eksperci, a przede wszystkim przedsiębiorcy. EEC Online to wydarzenie bez precedensu na polskiej scenie eventowej.

Pandemia i związane z nią ograniczenia dotknęły w sposób szczególny branżę eventową – dialog publiczny natrafił na barierę, ale nie zamarł. Sytuacja związana z pandemią zmusiła organizatora największego wydarzenia gospodarczego Europy Centralnej do przeniesienia XII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) na 2-4 września.
W zaplanowanym pierwotnie terminie 18-20 maja odbędzie się EEC Online – wydarzenie wykorzystujące zdalne narzędzia kontaktu. Na rozpoczynający się dziś trzydniowy cykl wydarzeń pod szyldem EEC Online złożą się transmisje live, prezentacje, rozmowy, webinaria i debaty online poświęcone gospodarce, która – znalazłszy się w całkowicie nowej sytuacji – szuka odpowiedzi na podstawowe pytania.

W programie rozpoczynającego się trzydniowego wydarzenia znajdujemy treści o kluczowym znaczeniu dla przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki. Jakie będą skutki przyspieszenia procesu cyfryzacji? Czy Unia Europejska ma adekwatną do skali kryzysu odpowiedź na wirusowe załamanie gospodarki? Co dalej z transformacją energetyki? Jak zmieni się rynek pracy?

Czy będą pieniądze na inwestycje – te współfinansowane ze środków UE i te samorządowe? Jak w nowej sytuacji w światowym handlu i na globalnym rynku odnajdą się polscy eksporterzy?

Jakie branże okażą się odporne na skutki koronakryzysu, a jak skutecznie pomóc tym, które ucierpią najbardziej? Wreszcie – jak w aktualnej sytuacji funkcjonują polskie start-upy? Czy nowe realia mogą być szansą dla młodej innowacyjnej przedsiębiorczości i jak w “ucieczce do przodu” może ich wesprzeć doświadczony biznes?

To tylko wybrane tematy trzydniowego wydarzenia, którego przebieg będzie można śledzić na zmodyfikowanej specjalnie pod potrzeby przekazu online stronie Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Agregowane tam treści i zapisy pozwolą wrócić w dowolnym momencie do poszczególnych wydarzeń EEC Online. Bieżące transmisje i relacje dostępne będą m.in. na portalach WNP.PL, PulsHR.pl, Portalsamorzadowy.pl

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EEC Online rozpoczęte. Przed nami trzy dni ważnych debat

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.254.59
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!