PARTNERZY PORTALU

ESG (Environment, Social and Governance) - ważna debata w Katowicach

ESG (Environment, Social and Governance) - ważna debata w Katowicach
Raportowanie wpływu działalności gospodarczej na środowisko staje się szybko jednym z głównych narzędzi konkurowania – o kapitał i klientów. Fot. pexels.com singkham/pexels.com

Szybko rośnie rola kryteriów ESG (Environment, Social and Governance – środowiskowych, społecznych i zarządczych) w budowaniu wartości firmy. Biznes opracowuje strategie i publikuje raporty niefinansowe. Nieuwzględnianie kwestii środowiskowych czy społecznych grozi konkurencyjną porażką, szczególnie na dojrzałych rynkach ze świadomymi klientami. Sprawa ESG już 21 września będzie dyskutowana na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach (EEC).

  • Cele i kryteria ESG, wraz z narzędziami ich egzekwowania, to rewolucja w społecznej odpowiedzialności i podejściu do zrównoważonego rozwoju. Polski biznes będzie musiał szybko opanować sztukę raportowania swoich kompleksowych działań w tym obszarze.
  • Decyzje inwestorów są coraz częściej oparte na kompleksowym ratingu ESG. Dotyczy to także strategii funduszy i banków, a więc dostępu do finansowania, które przybiera coraz bardziej zielony odcień.
  • ESG to już nie tylko presja rynku, ale konkretne wymagania i normy prawne, którym będą musiały sprostać także polskie firmy. Debata o tych nowych wyzwaniach już 21 września na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
Obowiązek raportowania ESG wynika z nowelizacji ustawy o rachunkowości, która wprowadzała do polskiego systemu prawnego treść unijnej dyrektywy 2014/95. Nowe przepisy obowiązywały od roku 2017, co oznacza, że objęte nimi duże spółki giełdowe raportują już po raz czwarty.

Wciąż jednak o swoim wpływie na środowisko naturalne o relacjach z otoczeniem społecznym i respektowaniu zasad ładu korporacyjnego i szerzej – praw człowieka informuje tylko nieduży odsetek firm. Tymczasem nadchodzi prawdziwa rewolucja w tej dziedzinie.

Nic więc dziwnego, ze temat ESG zajmie istotne miejsce na tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach (EEC). Gośćmi debaty "ESG" 21 września o godzinie 11.30 będą: Stanisław Barański, dyrektor Działu Strategii i Analiz w Polskim Koncernie Naftowym Orlen, Anna Grabowska, wiceprezeska ds. strategii konsumenckich w EVP Żabka Polska, Wojciech Hann, prezes Banku Ochrony Środowiska, Michał H. Mrożek, wiceprezes zarządu, ING Banku Śląskiego, Jarosław Romanowski, członek zarządu Ciech, Mario Zamarripa, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w ERGO Hestii.

Trwa jeszcze rejestracja na Kongres.

Taksonomia, czyli zaczną się schody

Za rok 2020 tylko 138 firm notowanych na GPW opublikowało raporty ESG, a jedynie 64 proc. sporządziło je zgodnie z jednym z powszechnie stosowanych standardów (dane za Raportem Zielone Finanse w Polsce, 2020). Pozostałe, a także firmy, które postanowiły raportować kryteria ESG „z własnej woli”, tj. nie przymuszone obowiązkiem prawnym, stosując dowolnie dobrane zasady.

W związku z tym jakość tak prowadzonego dialogu z rynkiem i otoczeniem musi pozostawiać wiele do życzenia. Inwestor, partner czy klient nie mają bowiem pewności, czy firma nie dobrała do raportu parametrów świadczących o jej odpowiedzialnej postawie, pomijając to, co mogłoby stawiać ją w złym świetle.

Sytuację tę ma zmienić unijne rozporządzenie w sprawie tzw. taksonomii, czyli systematyki działalności zrównoważonej środowiskowo, pozwalające z zastosowaniem szczegółowych branżowych kryteriów ocenić, czy i w jakim stopni działalność firmy jest zrównoważona tj., czy spełnia jeden z 6 określonych celów środowiskowych, a z pozostałymi nie stoi w sprzeczności.

O nadchodzących zmianach wiele mówi ogłoszony w kwietniu br. projekt dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). To element kompleksowego pakietu zmian legislacyjnych na rzecz zrównoważonych inwestycji, które mają pomóc w osiągnięciu przez Unię neutralności klimatycznej do 2050 roku.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ESG (Environment, Social and Governance) - ważna debata w Katowicach

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.154.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!