PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj
 • Strefa premium

Euro, czy złoty? Wybór wygląda na tragiczny

Autor: Bartosz Dyląg
28-05-2019 12:14
Euro, czy złoty? Wybór wygląda na tragiczny

Euro jest prawnym środkiem płatniczym w 19 państwach tworzących w Unii Europejskiej strefę euro. Ale najwyższy wzrost gospodarczy jest w krajach poza strefą euro.

Fot. shutterstock

- Gdybym był Polakiem, musiałbym mieć dziurę w głowie, by dołączyć do strefy euro. Polacy musieliby płacić za bezrobocie we Francji. W strefie euro, podobnie jak kiedyś w socjalizmie w Europie Środkowo-Wschodniej, politycy jednych krajów są zmuszani do brania odpowiedzialności za to, co robią politycy innych krajów – zaznacza Hans-Olaf Henkel.

 • - Stworzenie euro było odpowiedzią na problemy systemu wielowalutowego. Teraz problemy strefy euro są jeszcze niebezpieczniejsze – uważa Stefan Kawalec, prezes Capital Strategy.
 • - Winą euro nie jest sam fakt jego istnienia. Problemem jest to, że wprowadziliśmy bałagan w polityce prowadzonej w czasie kryzysu – uważa Marcin Piątkowski, senior economist w Banku Światowym, ale dodaje, że pomysł wyjścia ze strefy euro jest irracjonalny, utopijny.
 • Brigitte Granville, professor z Queen Mary University of London, uważa, że błąd strefy euro polega na tym, że skupia kraje z różnymi kulturami. To mieszanka mikropolityk, bardzo restrykcyjna polityka fiskalna jest pomieszana z bardzo luźną polityką fiskalną.
 • Wykorzystane w artykule wypowiedzi zebrano podczas panelu „Euro w nowej dekadzie”, który odbył się w ramach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

wnp.pl - portal gospodarczy

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (51)

 • paws 2019-05-28 12:33:14
  czekam teraz na komentarze "ekonomistów", którzy chcą w PL euro. Zaraz zacznie się jazda...
  • ja 2019-05-28 12:41:18
   widać, nikomu nie chce się z "tobą" dyskutować
   • paws 2019-05-28 19:56:46
    bo może nie mają argumentów, skoro nawet niemieccy ekonomisci mówią, że to lipa
   • paws 2019-05-31 18:01:38
    panowie, gdyby euro było lepsze, to Litwini czy Niemcy nie szturmowaliby polskich sklepów, tylko na odwrót, a tak się nie dzieje. Przestańcie bredzić.
   • miki 2019-06-02 08:39:23
    paws - poczytaj trochę o Litwie - to dla Ciebie wymarzony kraj. Handlu tam nikt nie sprywatyzował, tylko mają "patriotyczny" handel. I to jest glówna przyczyna jazdy po zakupy do Polski. Litwinów nie stać na zakupy w litewskich sklepach.
   • paws 2019-06-02 12:37:31
    "miki" gdyby ich nie było stać to UE nie pozwoliłaby im przyjąć euro. Wcześniej jak mieli LIT jakoś ich było stać na zakupy u siebie, po przyjęciu euro juz nie? To ja już na prawdę chyba jestem za tępy, albo ty po prostu bredzisz.
   • miki 2019-06-02 13:31:46
    Litwini od wejscia do Unii robią u nas zakupy. My mamy najbardziej konkurencyjny handel w Unii - Litwini żywią się patriotyzmem..... poooglądaj sobie gazetki promocyjne w ich sklepach - naprawdę nie jest t skomplikowane.
   • paws 2019-06-02 13:34:42
    a po 2-gie, Słowaków też nie stać na zakupy u siebie?
  • gupek wioskowy 2019-05-30 09:36:41
   Ale to jest "polityk" który NIE PRZYJAŹNI się z Tuskiem i platfusami. Póki co decyduje Najjaśniejsza Nasza Pani Aniela. Jak powie - Tusku musisz, to wierny gieremek na dwóch łapkach w podskokach wprowadzi w Polsce €, a może nawet cekiny. Ciekawe co będzie jesienią, jak pani Aniela przejdzie na zapowiadaną emeryturę?
  • miki 2019-05-31 15:20:46
   Argumentów jest całe multum: straszenie euro i sprzeciw ludzi starszych budzi u mnie zdziwienie. dlaczego bo pamiętam inflację w PRL. Prosty przykład przeciwników Euro: niejaki Duda - pojechał na Słowacje i zrobił zakupy za 100 euro, na Słowacji a potem za odpowiednik w Polsce. Wyszło mu, że można w Polsce kupić więcej. Pytanie na moją głowę: dlaczego test robiona tak nieobiektywnie? Wystarczyło dowiedzieć się ile wynosi pansja panny ze sklepu w Zakopanem i powiedzmy w Popradzie. Wziąć z tych pensji po 10% i zrobić zakupy. Co by wyszło? Najmniej kupi panna z Zakopanego w Popradzie, Najwięcej panna z Popradu - w Zakopcu. I już z tego prostego wzbogacenia analizy wynika, że nie wszystko jest jednoznaczne. Cóż od 4 lat "mający pieniądze" głosują nogami - powoli przenosząc oszczędności tam gdzie jest bezpiecznie. A paws - Ty jesteś w grupie uprzywilejowanej - KGHM korzysta na złotówce, bo ma produkt, którego cena ustalana jest w USD. Wejście do strefy euro, to generalnie wzrost dochodów. Nie dotyczy takich firm jak KGHM
   • paws 2019-05-31 18:27:30
    PLUSY przyjęcia przez PL euro: 1. Obniżenie stóp procentowych do poziomu niemieckich, tak jak to miało miejsce z krajami południ, tylko nie wiem czy to akurat "+", łatwość zaciągania kredutów w tych krajach doprowadziło je praktycznie do upadku. 2. Zintegrowanie naszego kraju z Unią i to wlasciwie tyle. MINUSY: 1. zmniejszenie skuteczności krajowej polityki antykryzysowej, czyli inni beda decydowac co dla nas najlepsze, a probuja juz teraz. 2. Utrata możliwości prowadzenia własnej polityki monetarnej - kiedy dochodzi do sytuacji kryzysowych poprzez politykę monetarną można np. złagodzić zagrożenia recesyjne. Tuż po kryzysie 2008 r. Polska m.in. dzięki temu mogła osłabić następstwa kryzysowe dla naszego rynku. 3. Niższa konkurencyjność - wzrost cen, w krajach, które przyjęły euro mialo to miejsce. Czy uważam, że przyjęcie euro nam zaszkodzi - na teraz, TAK. Ale jeśli będziemy mieli mocną gospodarkę np za 20 lat, to dlaczego nie? Wtedy warto się zastanowić. Niemniej, uważam, że euro wprowadzone dzisiaj nam zaszkodzi.
   • paws 2019-05-31 19:04:27
    "miki" - nie wypominaj mi gdzie pracuję i nie rzucaj mi tu przywilejami, bo dobrze znam twoje "pijawcze" podejście do kopalń, które brzmi "mają płacić, bo to jest dobro narodowe". Otóż KGHM płaci i to najwięcej w PL. Np. w 2017r - 2,2 mld zł samego tylko podatku od miedzi, ale KGHM ponosi też inne płatności na rzecz administracji publicznej, np. w formie opłat koncesyjnych itd. Wszystkie łącznie z podatkami zamknęły się w ubiegłym roku sumą 3,2 mld zł (tylko w PL). Nie rozumiem dlaczego ma płacić 2,2 mld zł, skoro już zapłacił 1 mld zł za koncesje i inne pierdoły, to malo? Niemal 10 miliardów złotych - tyle w 6 lat KGHM wpłacił do budżetu w ramach podatku od kopalin, tymczasem zadłużenie KGHMu w tym samym 2017r. wynosiło 7,15 mld zł. Więc pytam, jakie inne przedsiębiorstwo w PL jest tak OKRADANE? Tak się właśnie blokuje rozwój firmy, a co za tym idzie powolne jej zabijanie. Wydrążenie prostego, nie za długiego chodnika to koszt 100 mln zł, bo okablowanie, obudowy, paliwo, środki strzelnicze, to wszystko kosztuje majątek. No, ale jak mamy expertów, którzy nie mają pojęcia to co się dziwić, że KGHM musi brać krechę na rozwój. Jeszcze mi tu napisz, że KGHM powinien płacić za emerytury górników, to już po prostu parsknę śmiechem.
   • miki 2019-05-31 20:14:56
    1. który z nowych krajów Unii stracił na konkurencyjności z powodu wprowadzenia Euro? 2. jakby nie patrzyć eksportujemy do Niemiec 10 razy więcej, niż PRL eksportował na Zachod. 3. Są branze, gdzie ryzyko kursowe jest już zbyt duże. 4. żyłem w PRLu - mamy chłopską wiedzę ekonomiczną - gdyby nie Balcerowicz, to byśmy marzyli o normalności. 5. polityka antycykliczna czy antykryzysowa polega na konfiskacie oszczędności. Grecja miała pecha, że byli w Euro, GRECY - mieli szczescie. 6.W jedym zgoda Euro nie da się szybko wprowadzić. 7. Akurat Twoje miejsce pracy ma interes w tym, że nie jesteśmy w strefie Euro. 8. Opisane przez Ciebie podatki są STANDARDEM na świecie. wiem, że możesz mieć swoje zdanie - ale wydobywasz MOJĄ i TWOJĄ rudę miedzi. ona jest NASZA - nie TWOJA. Podatek od wydobycia miedzi jest czymś oczywistym. A brak podatku od innych kopalin - dziwi. 9. Jakiejkolwiek formy okradania nie widze. popatrz na to po PRLowsku - państwo ustala koszty wydobycia miedzi na np 4000 USD. i samo sprzedaje SWOJĄ miedz. 10. choć oczywiscie przyznam, że inni takiego podatku nie mają
   • paws 2019-05-31 21:59:05
    Daj spokój, nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz. W większości NORMALNYCH krajów opodatkowaniu podlega wynik na działalności operacyjnej, czyli pod uwagę brany jest ZYSK, natomiast KGHM odprowadza podatek od ilości wydobytego, ale jeszcze nie sprzedanego surowca. Czytam chyba Marksa, a co ty wydobywasz tą rudę, to tak jakbym napisał, że twój przedawany produkt jest po części mój. Bzdura. Podatek powinien być tak dobrany, żeby firma mogła się rozwijać, a nie zaciągać krechę na rozwój "bo na świecie to normalne".
   • paws 2019-05-31 22:06:26
    jesli już miedź miałaby być kogoś to powiatu lub województwa, bo to oni ją wydobywają, zmagają się z szkodami górniczymi, zanieczyszczeniem powietrza, muszą budować mocniejsze fundamenty pod domami, czyli ponoszą koszty itp. A ty w jaki ponosisz koszt czy w jaki sposób to odczuwasz będąc na 2-gim krańcu PL? Co za bzdurna propaganda. Piszesz jak typowa pijawa. Co do Balcerowicza, to gratulacje, rozsprzedał wszystko, bez jakiejkolwiek próby reprywatyzacji, naprawdę godny polecenia mentor, tym sposobem polskie nie jest nic, a mamy potężne uzależnienie od Niemiec, bo większość exportu idzie do nich, produkowane przez ich firmy na naszym terenie. Gdyby tak Rosjanie myśleli to nie produkowaliby nic, a jesteśmy od nich 100 lat do tyłu, bo budują atomówki, statki, samochody, samoloty, broń itp. A my meble i jabłka
   • paws 2019-05-31 22:25:10
    wysokość podatku od rocznej sprzedaży na świecie np. w: USA - 2,5%, Rosja - max 8%, Chile - 14%, RPA - max 5%, Polska w 2012r oczywiście 24%. Tak wygląda opodatkowanie miedzi na świecie, a w PL. Nie ma o czym pisać.
   • miki 2019-06-01 05:47:30
    1. jeśli podatek wynosi 24%, i było to średnio ok 1,5 mld złotych - to sugeruje, że KGHM wydobył i przetworzył miedz za ok 6 mld złotych. brzmi to lekko absurdalnie, podatek jest wysoki - gdy ceny wysokie - i jest to rozsądne. 2. co do innych państw.... cóż USA - to kraj idealny dla górniczych trolli - tam np węgiel objęty jest pewnie 80 podatkami - i jakos kosztuje mniej niż koszt robocizny w Polsce. 3. oczywiście podatek powinien być płacony w gminie czy powiecie - tylko potrzeba zmienić prawo. Niby dlaczego jsa jako osoba mieszkająca poza terenami KGHMu mam prawo finansować wasze emerytury, a nie mam prawa korzystać z tego bogactwa. Przy Twoim rozumowaniu padłaby Rosja, czy Arabia Saudyjska - no może poradziłby sobie Qwejt. 4. Zyłem długo w PRL - i z tego co pamiętam - opanowaliśmy produkcję octu - i niczego innego - gdyby urealnić koszty. Pierwszy telewizor ojciec przywiózł z kopalni - był wystawiony na podstawie jakiejś rekompensaty, za jakąś pracę dla firmy. Osobiście uważam, że w normalnej sytuacji firma robi przetarg, zatrudnia najlepszego w sensownych kosztach, i mu normalnie płaci. 5. A co do euro. Polacy mają prawie monopol światowy w dostawach kabli do farm morskich (ok 40% rynku) - w takiej zabawie marża jest niewielka, i mocno wystawiona na ryzyko kursowe. Zadaj sobie pytanie: dlaczego wolisz, by taka firma była zlokalizowana poza Polską i była oddzielną spółką? Dziś masz takich firm malutko. Ale za parę lat. Inny przykład? poza sektorem górniczym ludzie sami zarabiają na emerytury, więc muszą oszczedzać i to dość efektywnie. Naprawdę jak ktoś ma na koncie kilka milionów złotych, to coraz cześciej kupi akcje Coca-coli i będzie żył z dolarowej dywidendy, a nie kupi akcji Tauron, bo wie, ze i tak ewentualne zyski pójdą na ratowanie kopalni.
   • paws 2019-06-01 14:07:12
    co ma piernik do wiatraka z tymi farmami wiatrowymi, skoro temat byl o euro? ja bym się zgodził, żeby KGHM wypłacał mi emeryturę, ale pieniadze z podatku idą na ten cel. W 6 lat 10 mld zł to kupe sosu na emerytury. W USA kopalnie prowadzą menedżerowie, a nie politycy, do tego kopalnie masz odkrywkowe, nie głębinowe. Temat uważam za wyczerpany.
   • miki 2019-06-01 20:38:54
    Co to ma do euro? ano to, ze w Polsce farm wiatrowych sie nie buduje - wiec majac do wyboru: byc w Polsce i miec ryzyko kursowe albo nie byc w Polsce - wybrano fabryke poza Polska - to prosty przyklad tego, ze w sektorze raczej wysokich technologii - firmy beda uciekac przed ryzykiem kursowym.
   • paws 2019-06-02 12:41:02
    1. ale to, że w PL się nie buduje farm wiatrowych to tylko i wyłącznie wina polityczna, a nie ekonomiczna, bo wcześniej można było i budowano wiatraki. 2. Którą fabrykę ulokowano poza PL ze względu na OZE - nazwa.
   • miki 2019-06-02 13:27:46
    jdr
   • paws 2019-06-02 13:33:42
    daj jakiś link do tego info, bo nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji
   • miki 2019-06-03 13:58:17
    wpisz jdr cable - powinno starczyc
   • paws 2019-06-03 16:35:15
    przeciez Tele-Fonika przejeła JDR cable. Nigdzie nie mogę znaleźć info, że nie zainwestowali pieniedzy w PL, bo nie mamy energii z OZE. Konkretny link mi podaj do tej informacji, bo nie moge znaleźć takiego artykułu. Widocznie Tele-fonika uznała, że nie ma potrzeby budować nowego zakładu w PL i przenosić produkcji, skoro ma 4 zakłady produkcyjne w PL i po 1 w Serbii i na Ukrainie.
   • miki 2019-06-03 16:46:08
    czyli masz prosty przykład na ucieczkę pieniędzy z Polski i inwestycję - w branży kosztochłonnej poza Polską. Sądzę, że gdyby próbowali postawić fabrykę w porcie Szczecin, to by im bez mydła włazili..... Tyle - że jak sądzę - jak się nie liczy kontraktów w PLNach - to lepiej i bezpieczniej wyjechać z Polski. Nie znam składu tych kabli podmorskich - ale jak sądze KGHM dostarczał 75% wartości
   • paws 2019-06-03 22:16:50
    ale co ty bredzisz, JDR ma od zawsze fabrykę w GB i nikt nie planował przeprowadzki tej inwestycji, więc nie rozumiem jak możesz napisać "ucieczkę funduszy poza PL", przecież to jest typowa manipulacja z twojej str. Podaj mi wreszcie te info, gdzie jest napisane ze ta inwestycja nie przyjdzie do PL bo nie mamy OZE. W przeciwnym wypadku jestes zwykłym manipulantem, podajesz półprawdy wyciągnięte nie wiadomo skąd i nie widze dalszego sensu pisania z tobą, bo nie pokrywasz wypowiedzi w faktach.
   • miki 2019-06-05 08:03:16
    a co za problem postawic taka fabryke w Szczecinie? Miejsce jest, technologia dostępna .....
   • paws 2019-06-05 16:08:57
    uwierz mi ja też bym wolał, żeby wszystkie fabryki świata były ulokowane w PL, ale skoro Tele-Fonika posiada 4 zakłady w PL to widocznie uznała, że 1 może być w GB, nie wiadomo jak się dogadali przy przejęciu. Co nie zmienia faktu, że nadal nie podałeś linka do info o OZE.
 • PKS 2019-05-28 12:44:23
  Euro jest nam bardzo potrzebne
  • kolo 2019-05-28 13:37:04
   Oczywiście. Ale w portfelu, a nie jako krajowa waluta.
  • paws 2019-05-28 19:59:58
   do czego? Żebyś płacił 400 euro za hipotekę i zarobił 1000 euro/msc? Uwierz mi, nie zarobisz w PL w euro tyle co w Niemczech.
   • miki 2019-06-02 08:33:54
    sorki, ale co to za argument? zakladajac, ze Polak zarabia dzis tyle zlotowek, ze moze je wymienic na 900 euro, to w 3 lata po wejsciu do strefy euro bedzie zarabial 1100 euro. Dla mnie to o ponad 20% wiecej.
   • paws 2019-06-04 14:30:49
    a skąd masz pewność, że będzie zarabiał 200 euro więcej a nie mniej lub tyle samo?
  • hans 2019-05-29 15:23:42
   to do kantoru (...)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Olo 2019-05-31 20:22:23
   To jedź, kolego na szparagi i zarabiaj dużo euro
 • Matołusz 2019-05-28 13:12:51
  a ten Hans-Olaf Henkel to na stypendium u Putina jest?
  • paws 2019-05-28 20:02:05
   widzę, że każdy kto nie idzie w gł. nurcie światopoglądowym lewicy jest albo zdrajcą albo siedzi w kieszeni Putina, albo jest agentem itp. To już się robi żałosne.
  • nowyj ruski 2019-05-30 09:43:41
   Dlaczego każdy, kto ma inne poglądy niż rozkazuje Bruksela albo Tel Aviv jest wyzywany od "ruskich agentów"? Czy nie wolnoo mieć innych poglądów niż "rozkazane" przez sanhedryn?
  • paws 2019-05-30 11:04:29
   "nowyj ruski" bo niestety nasza władza jaka by nie była zawsze musi komuś lizać 4 litery. Za SLD lizano Ruskim, za PO - Niemcom, teraz za PiSu - USA. Niestety zawsze musimy się do kogoś przytulać jak pospolita dzi*ka. No, ale niestety taka jest przykra prawda. Słabe państwo, słaba gospodarka, więc nikt się z nami nie liczy.
 • Paweł 2019-05-28 13:59:02
  Euro odkąd powstało niszczy powoli wszystkie kraje z tą walutą
  • Jarek 2019-05-30 09:02:20
   Cos Ty naprawdę!!
  • folksdojcz 2019-05-30 10:09:57
   Wszystkie nie! Niemcy na przykład mają się doskonale!
 • obserwator 2019-05-28 14:51:39
  Euro dla Polski będzie zgubne, tak jak w przypadku Grecji. Polecam 2 pozycje: Paradoks Euro, Polska i Niemcy w strefie Euro Po lekturze nie będzie wątpliwości dlaczego Polska nie może wejść do strefy Euro, w każdym razie nie przy takich różnicach gospodarczo-ekonomicznych pomiędzy "bogatymi" i biednymi Państwami UE.
  • paws 2019-05-28 20:01:02
   wreszcie ktoś coś konkretnego napisał
   • artek 2019-05-30 11:50:05
    Może przekona cię argument polityczny? Unia rozpada się na dwie części i waluta Euro będzie gwarantem pozostania w pierwszej prędkości. Czy wolisz dokonać Polexitu i dostać się pod wpływy rosyjskie?
   • paws 2019-05-30 12:06:24
    uwierz mi, nie chcę euro za żadne skarby. W dłuższej perspektywie tylko Niemcy na tym skorzystają.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.207.78.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


POLSKA I ŚWIAT

27 619 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

0 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

6 218 ofert w bazie

397 692 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.