PARTNERZY PORTALU

II Europejski Kongres Gospodarczy za nami

  • Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
  • Dodano: 18-06-2010 10:30

Przez trzy dni - od 31 maja do 2 czerwca - Katowice były europejskim centrum gospodarczym, a to za sprawą Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który już po raz drugi zorganizowano w stolicy Górnego Śląska. Ponad 4 tys. uczestników, blisko 700 panelistów, 60 sesji i debat panelowych poświęconych najważniejszym zagadnieniom europejskiej i polskiej gospodarki. Wszystko z udziałem najważniejszych osób w polityce i gospodarce.

Podczas inauguracji Europejskiego Kongresu Gospodarczego mówiono m.in. o szansach stojących przed Polską i całą Europą.

Uczestników II Europejskiego Kongresu Gospodarczego przywitał Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, która jest współorganizatorem Kongresu, wydawcą m.in. Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł i portalu wnp.pl. - Europejski Kongres Gospodarczy w krótkim czasie stał się najważniejszą tego typu imprezą w Europie Środkowej - zaznaczył prezes Kuśpik. - W ciągu najbliższych trzech dni w dziesięciu miejscach, w Katowicach odbędzie się blisko 60 paneli tematycznych. To utwierdza nas w przekonaniu, że Polska i Górny Śląsk jest dobrym miejscem dla dyskusji o przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki.

Prezes Wojciech Kuśpik przypomniał także, iż pierwotny termin Kongresu został przełożony ze względu na ogromną tragedię, do której doszło w Smoleńsku. - W gronie polityków, przedsiębiorców i ekspertów będziemy szukali rozwiązań dla Europy i Polski - podkreślił Wojciech Kuśpik.

Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk witając uczestników Kongresu, podkreślił, że "przez trzy dni gospodarcze serce Europy będzie biło na Śląsku, w Katowicach".

Uczestników przywitali również Bogusław Śmigielski, marszałek Województwa Śląskiego i Piotr Uszok, prezydent Katowic.

Następnie głos zabrał marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski. - Katowice to dobre miejsce, by mówić o sprawach ważnych dla gospodarki - zaznaczył marszałek Komorowski. - Kongres to ważne wydarzenie, posiadające również walor świeżości. Jestem przekonany, że będzie się on odbywał z powodzeniem w trakcie kolejnych lat. Chcemy, by Polska była najlepszym miejscem do inwestowania w Europie. Byłem właśnie w dawnej Hucie Katowice (obecnie ArcelorMittal Poland - red.). Tam widać wprowadzanie nowych technologii, widać budowanie z myślą o biznesie, jak również o pracownikach i regionie.

Bronisław Komorowski podkreślił, że musi dodawać optymizmu fakt, iż do niedawna Polska była jedyną "zieloną wyspą" w czasie kryzysu. Marszałek Komorowski wskazał też na fakt, iż Polska w pierwszym kwartale tego roku przekroczyła 3 proc. wzrost gospodarczy. A zatem jest lepiej, niż się spodziewano. Bronisław Komorowski zaznaczył również, że w pierwszym kwartale tego roku - w porównaniu z pierwszym kwartałem roku 2009 - eksport wzrósł o 24 proc.

Zobacz wypowiedź Bronisława Komorowskiego na wnp.tv:- To zasługa nie tylko obecnego rządu, ale też tych, którzy mieli kiedyś odwagę zmieniać i modernizować Polskę - podkreślił Bronisław Komorowski. - To także premia za odważne reformy lat 90-tych. Dziś Polska pozytywnie wyróżnia się na tle innych krajów. Pozostaje kwestia, jak tę sytuację wykorzystać. Modernizacja i rozwój to wyzwania nadal stojące przed Polską, podobnie jak prywatyzacja gospodarki. Potrzebne będą też działania dotyczące reformy finansów publicznych, potrzebujemy też zwiększenia przepływu osiągnięć nauki do biznesu. Ważne jest też budowanie etosu pracy. Działania rządu będą bardzo istotne. A wszystkie instytucje państwa polskiego mogą w przyszłości tę determinację rządu wspomagać lub osłabiać.

Bronisław Komorowski zwrócił też uwagę na duże znacznie działalności Narodowego Banku Polskiego w kontekście odpowiedniego przygotowania Polski do wejścia do strefy euro. Na koniec swego wystąpienia Bronisław Komorowski przypomniał maksymę znaną ze świata zachodniego: po pierwsze gospodarka, durniu.

- My dziś możemy mówić nieco inaczej, "po pierwsze gospodarka, rozsądny Polaku" - powiedział Bronisław Komorowski.

Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, na wstępie przypomniał, że Kongres odbywa się z sześciotygodniowym opóźnieniem.

- Powód przesunięcia Kongresu był bardzo poważny, najpoważniejszy z możliwych - zaznaczył Jerzy Buzek. - Jesteśmy w stanie, jako kraj, organizować się i to jest doceniane. Przejście Polski przez ostatnie trudne chwile jest wzorowe. Działają instytucje, działają procedury.

Jerzy Buzek zwrócił uwagę na fakt, iż opinia ludzi jest także uzależniona od kategorii dostatku. - A ten dostatek daje gospodarka - podkreślił Jerzy Buzek. - Nadal mamy do czynienia z kryzysem, brakuje środków w niektórych krajach. Tym bardziej potrzebne są reformy. Ważna będzie nasza ucieczka do przodu. Musimy mieć odpowiedni nadzór nad rynkiem finansowym, możliwość oceny ryzyka, a także musimy posiadać rzetelne statystyki.

Zobacz całą wypowiedź J. Buzka:Jerzy Buzek wskazał również, że niezbędne będzie odblokowanie tych regionów Europy, które mają ogromny potencjał rozwoju. - Uważa się, że kraje, które niedawno weszły do UE, będą stanowić jej siłę napędową - zaznaczył Jerzy Buzek. - One są bowiem pazerne na sukces. Prezydencja Polski, na którą musimy się odpowiednio przygotować, będzie bardzo istotna. Ważny będzie również budżet UE ustalany na kolejne lata.

Jerzy Buzek podkreślił, że ważna będzie europejska wspólnota energetyczna, a także przepływ kapitału i wiedzy. Natomiast dla Polski niezmiernie istotne będzie partnerstwo wschodnie, współpraca w rejonie Morza Bałtyckiego.

- Chcielibyśmy, by Europejski Kongres Gospodarczy dał odpowiedzi na pytanie o to, jaka ma być prezydencja Polski w Unii Europejskiej - powiedział Jerzy Buzek. - Jeżeli będzie ona służyła Europie, to będzie też służyła Polsce.

Lech Wałęsa, były prezydent RP, na wstępie zaznaczył, że cieszy się z obecności znamienitych polityków, ale również przedsiębiorców. - Tak, jak mi się udawało przewidywać w polityce, tak jeszcze bardziej Janowi Kulczykowi udawało się przewidywać w biznesie - powiedział Lech Wałęsa. - Wydaje mi się, że powinniśmy w tym pokoleniu zrobić więcej i inaczej. To, co robimy, to kontynuacja "ścigania się". To była dobra koncepcja, ale przed laty. Wierzyliśmy wtedy w Pana Boga i baliśmy się sąsiadów. Teraz Pana Boga podważyliśmy, a sąsiadów już się nie boimy. Pomyślcie Państwo nad nowymi rozwiązaniami, zastanówcie się, czy oprócz "ścigania" nie potrzeba nowej koncepcji. Obecnie należałoby postawić nie na tych najlepszych, bo oni sobie poradzą. Teraz trzeba postawić na programy kierowane do średniaków i tych słabszych. Po to, by wyrównać poziom w Europie. Często słyszymy, trzeba budować przyszłość na określonych wartościach. Ale gdy się przyjrzymy, to zauważymy, że każdy ma teraz inne wartości. Europa zjednoczona musi uwzględniać położenie każdego kraju, musi go wspomagać.

Zobacz całą wypowiedź Lecha Wałęsy:Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, podkreślił, iż to dla niego wielki honor przemawiać tu, gdzie bije serce polskiej gospodarki. - Także tu, na Śląsku jest przemysł decydujący o tym, że jesteśmy bezpieczni energetycznie - powiedział Waldemar Pawlak. - Przesłaniem polskiej prezydencji w UE będzie partnerstwo wschodnie. Potencjał, który tworzy dziewięć nowych krajów UE, trzeba odpowiednio wykorzystać. Jeżeli Polska będzie silnym reprezentantem tego regionu, umocni to jej pozycję.

Waldemar Pawlak mówił także o dużym znaczeniu innowacyjności. Podkreślił, że wzajemne wymienianie się wiedzą, przynosi korzystne rezultaty.

- Obecnie należy położyć większy nacisk na transparentność i przejrzystość, a nie na kontrolowanie - zaznaczył Waldemar Pawlak. - Konkurencyjność i rozwój gospodarki zyskają, gdy będzie się dbało o przejrzystość na rynku. Ważne są też odpowiednie regulacje oraz premiowanie tych, którzy nakręcają gospodarkę.

Waldemar Pawlak zakończył historią, w której młody człowiek zwraca się do starszego, mówiąc: "proszę zobaczyć, ile już mam oszczędności". Na to ten starszy odparł: "Ty się nie ucz oszczędzać, ty się ucz zarabiać". Tego właśnie życzył uczestnikom Kongresu Waldemar Pawlak. Dodał również, byśmy zawsze byli "po zielonej stronie mocy".

Zobacz całą wypowiedź Waldemara Pawlaka:Janusz Lewandowski, komisarz UE do spraw budżetu i programowania finansowego, zaznaczył, że Śląsk to jedno z niewielu miejsc w Europie, gdzie o kryzysie można rozmawiać spokojnie i z optymizmem. - No cóż, słowo "kryzys" pochodzi z języka greckiego - przypomniał Janusz Lewandowski. - Może nie przypadkowo. Europa jest pełna lęku i samozwątpienia. W latach dziewięćdziesiątych był to Stary Kontynent, ale pełen optymizmu. Dziś Europa już taka nie jest.

Janusz Lewandowski wskazał, że Unia Europejska była zbudowana na "dobrą pogodę". A dziś musi się uczyć, jak radzić sobie w kryzysie. - Kryzys rodzi też odruchy protekcjonistyczne i egoistyczne - podkreślił Janusz Lewandowski. - Obecnie trzeba niwelować wady, jakie ukazał kryzys. Mamy akcję ratowania Grecji. W przyszłości potrzebna będzie profilaktyka. Ona będzie niemile przyjmowana, bo będzie m.in. dotyczyć wglądu w finanse poszczególnych państw. Nasze pokolenie - pokolenie Solidarności - powinno pracować na dobry scenariusz dla Europy.

Zobacz całą wypowiedź Janusza Lewandowskiego:Komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej Johannes Hahn podkreślił, że trzeba na nowo przedyskutować sytuację, w jakiej znalazła się Europa w czasie kryzysu. Jego zdaniem należy pomyśleć, jak Europa będzie się prezentować w przyszłości na tle innych graczy, takich jak Indie, Chiny, czy Rosja. Należy omówić sposoby wyjścia na ścieżkę wzrostu, a nie koncentrować się jedynie na aspekcie stabilności. Jego zdaniem polska gospodarka wypada bardzo dobrze na tle gospodarek innych krajów Unii Europejskiej. Również dlatego, że Polska jest największym beneficjentem funduszy strukturalnych. Choć są obszary, w których musimy zintensyfikować nasze działania - przykładowo w zakresie inwestycji infrastrukturalnych.

Jerzy Dudała

Czytaj także inne najświeższe informacje prosto z Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2010
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: II Europejski Kongres Gospodarczy za nami

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.108.188
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!