- Nasze relacje mają wysoki poziom we wszystkich kluczowych dziedzinach współpracy - powiedział Tomas Dub, wiceminister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej, podczas wystąpienia inaugurującego forum „Relacje gospodarcze. Polska-Czechy”. Czwartkowe wydarzenie w Ambasadzie Polskiej w Pradze było jednym z najważniejszych spotkań służących omówieniu polskich i czeskich interesów gospodarczych. Głos zabrało na nim wiele ważnych osobistości. Padły istotne deklaracje.
- Nasze relacje mają wysoki poziom we wszystkich kluczowych dziedzinach współpracy. Symbolicznym potwierdzeniem takiego zbliżenia było historycznie pierwsze spotkanie premierów naszych rządów oraz ministrów kluczowych resortów, które miało miejsce 15 lipca w Pradze na początku polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, a także czeskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Obie strony przy tym potwierdziły, że ten format wzmocnionej współpracy będzie również kontynuowany w przyszłych latach. Republika Czeska corocznie uczestniczy w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, gdzie przedstawiciele czeskich spółek i reprezentanci świata politycznego w bardzo aktywny sposób biorą udział we wszystkich dyskusjach i panelach - mówił Tomas Dub, wiceminister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej.
Tomas Dub zapowiedział, że czeska dyplomacja będzie uczestniczyła podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach m.in. w dyskusji dotyczącej rozwoju energetyki jądrowej w Czechach i w Polsce. Wiceminister spraw zagranicznych Czech wskazał też, że relacje polsko-czeskie rozwijają się także dzięki projektom infrastrukturalnym. Jako przykład podał otwarcie jesienią 2011 roku interkonektora gazowego łączącego systemy gazowe Polski i Czech i prawdopodobne w czerwcu tego roku otwarcie pierwszego połączenia autostradowego między oboma krajami.
- Są przykłady takich relacji gospodarczych, a także takich inwestycji, które wzmacniają Europę Środkowo-Wschodnią. I nie chodzi tu o inwestycje incydentalne, prowadzone tylko przez jedną silną firmę, ale o równomierne, wielostronne kontakty, które dają miejsca pracy i bezpieczeństwo stałego wzrostu. Czas, w którym cieszyliśmy się nawet najprostszymi inwestycjami, czy najprostszym nawiązaniem kontaktów, już mija. Teraz podejście do spraw gospodarczych jest o wiele bardziej ambitne. Dzieje się tak dzięki waszej ciężkiej pracy, szanowi państwo - mówiła Ilona Antoniszyn-Klik do zgromadzonych na sali przedstawicieli polskiego i czeskiego biznesu.
Hasłem przewodnim drugiej części forum "Relacje gospodarcze. Polska-Czechy" była polityka energetyczno-klimatyczna UE. Uczestnicy wiele miejsca podczas tej części spotkania poświęcili bieżącym sprawom i najpilniejszym kwestiom, takim jak emisje CO2, pakiet energetyczno-klimatyczny. Ivo Hlaváč, wiceminister środowiska Republiki Czeskiej, podczas swojego wystąpienia na forum powiedział, że Czechy były o krok od weta wobec ambicji UE na drodze do redukcji emisji CO2 o 80 proc. w 2050 r.
- Rada Ministrów Ochrony Środowiska zebrała się mniej więcej przed miesiącem. Wnioski polityczne, jeśli chodzi o politykę niskoemisyjną, zakończyły się wetem Polski. W imieniu Czeskiej Republiki muszę powiedzieć, że byliśmy o krok od zawetowania tego dokumentu (…). Mieliśmy powód, żeby zablokować ten dokument, ale udało nam się wywalczyć pewien consensus polityczny. Aktualne cele nie są zobowiązujące, a każdej zmianie tych celów musi towarzyszyć przeprowadzenie analizy wpływu na poszczególne sektory przemysłu - na chemię, ciepłownictwo, energetykę. (...) Według nas Polski nie należy izolować, nie należy wytykać palcem za to, że zgłosiła weto i wierzymy, że Komisja Europejska będzie racjonalnie działać tak, aby wszyscy znów zasiedli do stołu negocjacyjnego. Tak, aby Polska była w stanie zaakceptować wnioski tej rady - mówił wiceminister Ivo Hlaváč. Czytaj więcej: Czechy były o włos od weta ws. CO2
Podczas dyskusji uczestnicy, w tym przedsiębiorcy działający w obu krajach, prezentowali wspólne projekty energetyczne, omawiali największe przeszkody w ich realizacji i formułowali wnioski na przyszłość. - Postrzegamy branżę OZE jako codzienny element polityki energetycznej. CEZ zmienił swoja strategię i inwestuje w większej mierze w źródła odnawialne za granicą. Polska jest krajem, w którym chcemy być obecni - powiedział Petr Ivánek, prezes CEZ Polska. Czytaj więcej: CEZ wierzy w Polskę