Forum Polska-Czechy: ambitne cele współpracy

Forum Polska-Czechy: ambitne cele współpracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Nasze relacje mają wysoki poziom we wszystkich kluczowych dziedzinach współpracy - powiedział Tomas Dub, wiceminister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej, podczas wystąpienia inaugurującego forum „Relacje gospodarcze. Polska-Czechy”. Czwartkowe wydarzenie w Ambasadzie Polskiej w Pradze było jednym z najważniejszych spotkań służących omówieniu polskich i czeskich interesów gospodarczych. Głos zabrało na nim wiele ważnych osobistości. Padły istotne deklaracje.

Forum zapowiadające IV Europejski Kongres Gospodarczy, który odbędzie się już w maju w Katowicach, otworzył Jan Pastwa, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach. Debatę zainaugurowały wystąpienia Tomasa Duba, wiceministra spraw zagranicznych Republiki Czeskiej i Ilony Antoniszyn-Klik, podsekretarz stanu Ministerstwa Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej.

- Nasze relacje mają wysoki poziom we wszystkich kluczowych dziedzinach współpracy. Symbolicznym potwierdzeniem takiego zbliżenia było historycznie pierwsze spotkanie premierów naszych rządów oraz ministrów kluczowych resortów, które miało miejsce 15 lipca w Pradze na początku polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, a także czeskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Obie strony przy tym potwierdziły, że ten format wzmocnionej współpracy będzie również kontynuowany w przyszłych latach. Republika Czeska corocznie uczestniczy w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, gdzie przedstawiciele czeskich spółek i reprezentanci świata politycznego w bardzo aktywny sposób biorą udział we wszystkich dyskusjach i panelach - mówił Tomas Dub, wiceminister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej.

Tomas Dub zapowiedział, że czeska dyplomacja będzie uczestniczyła podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach m.in. w dyskusji dotyczącej rozwoju energetyki jądrowej w Czechach i w Polsce. Wiceminister spraw zagranicznych Czech wskazał też, że relacje polsko-czeskie rozwijają się także dzięki projektom infrastrukturalnym. Jako przykład podał otwarcie jesienią 2011 roku interkonektora gazowego łączącego systemy gazowe Polski i Czech i prawdopodobne w czerwcu tego roku otwarcie pierwszego połączenia autostradowego między oboma krajami.

- Są przykłady takich relacji gospodarczych, a także takich inwestycji, które wzmacniają Europę Środkowo-Wschodnią. I nie chodzi tu o inwestycje incydentalne, prowadzone tylko przez jedną silną firmę, ale o równomierne, wielostronne kontakty, które dają miejsca pracy i bezpieczeństwo stałego wzrostu. Czas, w którym cieszyliśmy się nawet najprostszymi inwestycjami, czy najprostszym nawiązaniem kontaktów, już mija. Teraz podejście do spraw gospodarczych jest o wiele bardziej ambitne. Dzieje się tak dzięki waszej ciężkiej pracy, szanowi państwo - mówiła Ilona Antoniszyn-Klik do zgromadzonych na sali przedstawicieli polskiego i czeskiego biznesu.

Hasłem przewodnim drugiej części forum "Relacje gospodarcze. Polska-Czechy" była polityka energetyczno-klimatyczna UE. Uczestnicy wiele miejsca podczas tej części spotkania poświęcili bieżącym sprawom i najpilniejszym kwestiom, takim jak emisje CO2, pakiet energetyczno-klimatyczny. Ivo Hlaváč, wiceminister środowiska Republiki Czeskiej, podczas swojego wystąpienia na forum powiedział, że Czechy były o krok od weta wobec ambicji UE na drodze do redukcji emisji CO2 o 80 proc. w 2050 r.

- Rada Ministrów Ochrony Środowiska zebrała się mniej więcej przed miesiącem. Wnioski polityczne, jeśli chodzi o politykę niskoemisyjną, zakończyły się wetem Polski. W imieniu Czeskiej Republiki muszę powiedzieć, że byliśmy o krok od zawetowania tego dokumentu (…). Mieliśmy powód, żeby zablokować ten dokument, ale udało nam się wywalczyć pewien consensus polityczny. Aktualne cele nie są zobowiązujące, a każdej zmianie tych celów musi towarzyszyć przeprowadzenie analizy wpływu na poszczególne sektory przemysłu - na chemię, ciepłownictwo, energetykę. (...) Według nas Polski nie należy izolować, nie należy wytykać palcem za to, że zgłosiła weto i wierzymy, że Komisja Europejska będzie racjonalnie działać tak, aby wszyscy znów zasiedli do stołu negocjacyjnego. Tak, aby Polska była w stanie zaakceptować wnioski tej rady - mówił wiceminister Ivo Hlaváč. Czytaj więcej: Czechy były o włos od weta ws. CO2

Podczas dyskusji uczestnicy, w tym przedsiębiorcy działający w obu krajach, prezentowali wspólne projekty energetyczne, omawiali największe przeszkody w ich realizacji i formułowali wnioski na przyszłość. - Postrzegamy branżę OZE jako codzienny element polityki energetycznej. CEZ zmienił swoja strategię i inwestuje w większej mierze w źródła odnawialne za granicą. Polska jest krajem, w którym chcemy być obecni - powiedział Petr Ivánek, prezes CEZ Polska. Czytaj więcej: CEZ wierzy w Polskę×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Forum Polska-Czechy: ambitne cele współpracy

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.115.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!