Grupa Azoty, Ciech, Cognor, Enea, Energa, Famur, PGE, PGNiG, Pozbud, TIM, Tauron to spółki, które uzyskały pozytywne rekomendacje analityków mBanku Domu Maklerskiego.
Zamieszanie z rurociągiem Przyjaźń wywołało mocną przecenę rafinerii, ale w ostatnim tygodniu spadki zostały odrobione, prawdopodobnie w reakcji na lepsze odczyty marż. - Utrzymujemy konserwatywne podejście do prognoz rentowności w sektorze. Alternatywą dla PKN Orlen i Grupy Lotos jest naszym zdaniem PGNiG – podają analitycy.
Czytaj też: Orlen zmodernizuje największą elektrociepłownię w Polsce
Jak zauważają analitycy, WIG-Energia zaliczył kolejny słaby miesiąc, mimo że poza PGE spółki raportowały mocne wyniki, a ostatnie doniesienia wskazują na możliwe uporządkowanie kwestii rekompensat za ceny prądu. Sentyment może wynikać ze spekulacji o nacisku na dekarbonizację ze strony nowego europarlamentu.
Czytaj też: Ciekawa przyszłość przed polskim producentem fotowoltaiki. Zagranica da zarobić
Polskie spółki przemysłowe na wynikach za I kwartał wypadły trochę lepiej niż zakładali analitycy mBank DM, ale wciąż słabo w relacji do poprzednich kwartałów. - Najbardziej przekonani jesteśmy do akcji spółek Famur, Kernel Holding, Pozbud i TIM, unikalibyśmy Alumetal, Grupy Kęty i Impexmetalu. Warto naszym zdaniem pod względem zakupów zwrócić uwagę na liderów przeceny w maju (Cognor, Mercator, Pozbud, Stalprodukt) – czytamy w raporcie.
Analitycy zwracają uwagę, że deweloperzy pokazali dobre marże w I kwartale, szczególnie LC Corp i Lokum Deweloper. Również Atal pozytywnie zaskoczył na marży. Dom Development miał mocny kwartał pod względem wyników.
Zgodnie z oczekiwaniami analityków mBank DM w maju polski sektor bankowy znajdował się pod presją związaną z trudną sytuacją Idea Banku. Zakończył się również sezon wyników, który oceniają pozytywnie, zwłaszcza w przypadku PKO BP, ING Banku Polskiego oraz Millennium. W przeciwnym kierunku mogą podążać oczekiwania rynkowe dotyczące Banku Handlowego, Pekao i Alior Banku.
- W czerwcu oczekujemy, że wyjaśni się przyszłość Getin Noble Banku oraz Idea Banku. Dodatkowo, oczekujemy szczegółów związanych z ewentualnym podatkiem bankowym w Czechach czy programem pożyczek TLTRO III (początek czerwca) – czytamy w raporcie.