IGF 2021. Internet zjednoczył się w Katowicach

IGF 2021. Internet zjednoczył się w Katowicach
Krzysztof Szubert: Uczestnicy tego internetowego szczytu ONZ wywiozą z Katowic konkretną wiedzę. foto: PTWP

Hasło przewodnie XVI Internet Governance Forum: Internet United – czyli zjednoczony internet – brzmiało trochę jak pleonazm. Wszak internet sam w sobie jest czymś co łączy. – Rzeczywiście, z perspektywy europejskiej tak to właśnie wygląda – mówi Krzysztof Szubert, pełnomocnik rządu RP do spraw Szczytu Cyfrowego ONZ. – Jednak z perspektywy ONZ jest już bardzo różnie…

  • W Katowicach zakończyło się pięciodniowe spotkanie globalnej, cyfrowej społeczności - XVI Internet Internet Governance Forum.
  • To był największy internetowy szczyt ONZ wśród szesnastu, które dotąd się odbyły. Wzięło w nim udział 10 tys. uczestników – 3 tys. osobiście przyjechało do Katowic.
  • Wśród autorskich pomysłów polskich gospodarzy Szczytu był Youth summit zorganizowany dla młodych ludzi, którzy przejmą w przyszłości zarządzanie  cyfrowym światem.
W połowie państw na świecie internetu jeszcze w ogóle nie ma. Ich mieszkańcy wciąż są poza jego zasięgiem. Tymczasem w czasie pandemii zobaczyliśmy jak ważnym jest medium. Bez niego nie działałaby administracja, nie pracowałby biznes, nie byłoby zdalnej nauki.

– Na internet trzeba też patrzyć w kontekście istnienia dużych platform, monopoli zawiązujących się w cyfrowym świecie, w kontekście dopuszczania do cyfrowego rynku mniejszych graczy, ograniczeń w dostępie do informacji. W takim ujęciu problem dostępności internetu staje się dużym wyzwaniem – wyjaśnia Krzysztof Szubert. – Dlatego zaproponowane przez nas hasło – „Internet United” – gdy wyjaśniliśmy, o co tak naprawdę nam chodzi, zostało od razu zaakceptowane przez ONZ.

Internet Governance Forum – Forum Zarządzania Internetem – nie ograniczyło się do obszaru wyznaczonego przez jego nazwę. Kolejne, oenzetowskie szczyty internetowe rozszerzały bowiem swoje agendy. Dziś obejmują one transformację cyfrową, nowe technologie i regulacje…

– I to już jest perspektywa strategiczna. Wiele rozmów toczonych w Katowicach dotyczyło choćby technologii kwantowych i związanych z nimi problemów cyberbezpieczeństwa. Szczyty internetowe obejmują coraz szerszą tematykę, robią się coraz większe. W polskim wzięli udział przedstawiciele 175 państw. Były delegacje na wysokim, rządowym szczeblu. Przyjechał zastępca sekretarza generalnego ONZ. Katowicki IGF przeszedł nasze oczekiwania; zaskoczył swymi rozmiarami nawet ONZ.

Polska miała być gospodarzem zeszłorocznego szczytu. Nie była z powodu pandemii – ów odbył się w wersji online. Tegoroczny jest już „polski”. Jak się odnajdujemy w tej międzynarodowej społeczności cyfrowego świata?

– Mam nadzieję, że dobrze. Ten zdalny – zresztą było to pierwsze tak duże wydarzenie on-line organizowane przez ONZ – też odbył się z bardzo dużym, polskim komponentem – mówi Krzysztof Szubert. – W tym roku doprowadziliśmy go do finału w Katowicach mimo niesprzyjającej, pandemicznej rzeczywistości. Docierają do nas bardzo pozytywne oceny.

Więcej w rozmowie wideo. Dalszy ciąg tekstu poniżej

Polskim pomysłem jest również Youth summit – szczyt młodych, którzy przejmą w przyszłości zarządzanie nowym, cyfrowym światem, a więc światem w ogóle…

– „Szczyt młodych” odbył się po raz pierwszy. Był wydarzeniem dość nieprzewidywalnym. Ale doskonale się sprawdził: pełna sala, na scenie biznesowa kadra rangi senior executive, przedstawiciele najwyższej administracji, ciekawa dyskusja w której wystąpił zastępca sekretarza generalnego ONZ. Mam nadzieję, że „Szczyt młodych zostanie już na stałe w agendzie IGF, jako nasz, polski wkład. 

Pełnomocnik polskiego rządu podkreśla także znaczenie skonfrontowania na katowickim Szczycie rzeczywistości cyfrowego świata z realiami ekonomicznymi. O tym właśnie – o źródłach finansowania rozwoju technologii informatycznych, dyskutowano na pierwszym, plenarnym panelu katowickiego Szczytu.

– Przedstawiliśmy mapę możliwości tym, którzy chcieliby otworzyć swój biznes w cyfrowym sektorze gospodarki. Ten aspekt nie był szczególnie mocno eksponowany na poprzednich szczytach – mówi Krzysztof Szubert i dodaje: – To nie był Szczyt „wysokopoziomowy”, taki z bardzo strategicznymi przemówieniami. Wypełniały go robocze spotkania, z których wynikały konkretne wnioski i konkretna wiedza.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: IGF 2021. Internet zjednoczył się w Katowicach

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.92.49
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!