Jak rozliczyć faktury w euro? Prawidłowe przeliczanie kursów

Jak rozliczyć faktury w euro? Prawidłowe przeliczanie kursów
Jak rozliczyć faktury w euro? Prawidłowe przeliczanie kursów Fot. freepik.com
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Artykuł dostarczony przez walutomat.pl
  • Dodano: 17-03-2023 09:48

Przepisy Unii europejskiej zdecydowanie ułatwiają prowadzenie interesów o zasięgu międzynarodowym, rozliczanych w euro. Sprawnie organizować można zarówno transporty, jak i handel czy np. świadczenie usług online. Do skomplikowanych nie należy także rozliczanie się, choć trzeba wiedzieć, jaki kurs euro należy w takiej sytuacji wykorzystywać. Nie wystarczy bowiem tylko spojrzeć na ceny w losowym kantorze. Korzystne warunki wymiany mogą natomiast zwiększyć zyski przedsiębiorstwa lub wygenerować znaczne oszczędności.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Czy opłaca się prowadzić interesy w euro?

Z pewnością nikomu nie trzeba udowadniać, że międzynarodowa działalność ma sens. Szczególnie widoczne jest to w przypadku przedsiębiorców, którzy faktury otrzymują w walutach silniejszych niż ta kraju, z którego pochodzą. W praktyce oznacza to, że po przeliczeniu wypłaty w euro na złotówki, możesz sporo zarobić. Często zdecydowanie więcej niż w przypadku rozliczeń z klientami z Polski.

Co więcej, na takiej praktyce jesteś w stanie generować dodatkowy zarobek. Wynika to z faktu, że kurs euro jest zmienny. Oznacza to więc, że możesz przechowywać obcą walutę i wymieniać ją na PLN dopiero wtedy, kiedy jest to jak najbardziej opłacalne. W ten sposób za każdym razem na identycznej usłudze możesz zarobić inną kwotę – im wyższa, tym oczywiście lepiej dla Twojej firmy. Wejdź na stronę https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/ i znajdź najlepszą ofertę wymiany. Jednym kliknięciem zrealizujesz transakcję, a pieniądze znajdą się na Twoim koncie. Bez zbędnych formalności czy wizyt w kantorach.

Jeden kurs euro dla rozliczeń podatku PIT i VAT

Zarabianie w euro i wymienianie tej waluty w kantorze to jednak nie wszystko. Każdą transakcję bowiem musisz prawidłowo rozliczyć z polskimi urzędami. Tu sprawa się nieco komplikuje. Faktura dla sprzedaży opodatkowanej w Polsce może mieć kwoty brutto i netto wyrażone w euro, ale VAT powinien być w złotówkach. Co więc należy zrobić z tym dokumentem, aby nie przysporzył Ci niepotrzebnych problemów?

Tzw. Slim VAT określa, że zarówno PIT, jak i VAT, obliczane są zgodnie z przepisami o podatkach dochodowych. To znaczne ułatwienie, bo nakazuje zastosowanie średniego kursu euro Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia przed datą wykonania usługi, zbycia prawa majątkowego czy wydania rzeczy. Co jednak istotne, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się właśnie na takie rozwiązanie, nie może z niego zrezygnować przez kolejnych 12 miesięcy. Alternatywą jest natomiast stosowanie zasad określonych przepisami Ustawy o VAT – średniego kursu euro NBP z ostatniego dnia roboczego przed datą powstania obowiązku podatkowego.

Kwota VAT w euro. Kto ją ustala?

Kwotę na fakturze VAT ustala podmiot wystawiający dokument. W tym zakresie podatnik nie musi wykonywać żadnych zgłoszeń czy zmian. Co jednak, gdy Twój zagraniczny kontrahent wręczy Ci fakturę, a na niej VAT będzie określony w euro i to po kursie, który będzie wzbudzał Twoje wątpliwości? W takiej sytuacji niestety pozostaje Ci jedynie zwrócenie się do wystawiającego z prośbą o korektę. Zgodnie z przepisami bowiem nabywca nie ma możliwości wprowadzenia zmian w tego typu dokumencie.

Warto skorzystać także z możliwości samodzielnego ustalenia podstawy opodatkowania oraz wysokości VAT. To możliwe, jeśli sumy te są znane przed powstaniem obowiązku podatkowego, a faktura wcześniej nie została jeszcze wystawiona. W takim przypadku kurs euro także może zadziałać na Twoją korzyść, a jednocześnie nie zaszkodzi Twojemu partnerowi biznesowemu.

Transakcja rozciągnięta w czasie a kurs euro na fakturze

Co z przeliczeniem euro na zł, gdy faktura dotyczy transakcji trwającej dłuższy okres, np. kwartał? Taka sytuacja w głównej mierze dotyczy dostaw ciągłych, a znacznie ułatwia intensywną ekspansję na zagraniczne rynki. W przypadku rozliczenia natomiast termin obowiązku podatkowego określany jest na ostatni dzień okresu rozliczeniowego. Jaki kurs euro będzie zatem dla niego prawidłowy? Wziąć pod uwagę możesz ten z dnia poprzedzającego tę datę.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!