PARTNERZY PORTALU

Już wkrótce 10. Europejski Kongres Gospodarczy

Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, w których odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy wraz z imprezami towarzyszącymi fot. mat. pras.
  • Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
  • Dodano: 09-04-2018 13:40

Już tylko nieco ponad miesiąc pozostał do jubileuszowej edycji najważniejszego spotkania biznesowego w Europie Centralnej. Organizatorzy zapewniają, że pod wieloma względami będzie ono wyjątkowe i rekordowe.

Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress - EEC) odbędzie się w dniach 14-16 maja. Na poniedziałkowej konferencji prasowej przestawiono kolejne szczegóły nadchodzącego wydarzenia.

Organizatorem EEC jest Grupa PTWP. Jej prezes Wojciech Kuśpik podkreślił, że jubileuszowa edycja będzie pod wieloma względami rekordowa. Przed rokiem do Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka przybyło łącznie 9 tys. osób.
Odbywające się równolegle European Start-up Days zgromadziły 2,5 tys. przedstawicieli młodego biznesu. Natomiast na Uniwersytecie Ekonomicznym w spotkaniach studentów z politykami i ludźmi biznesu wzięło udział ponad 2 tys. osób.

- Spodziewamy się dużych wzrostów - zainteresowanie jest ogromne. Jednak przede wszystkim zależy nam na poziomie merytorycznym. Odbędzie się ponad 150 sesji z udziałem przeszło 900 prelegentów - poinformował Kuśpik.

- Zawsze zależało nam umiędzynarodowieniu EEC. Co warte podkreślenia, nigdy w historii Kongresu nie mieliśmy aż tak szerokiej obsady znamienitych gości z zagranicy - dodał.

Wojciech Kuśpik zaznaczył, że organizatorom zawsze zależało, aby agenda EEC wyprzedzała bieżącą rzeczywistość. Dlatego wśród tematów dyskusji kluczową rolę będą zajmować m.in. nowe technologie, digitalizacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja czy nawet e-sport.

Mocny akcent położono na jeszcze większą integrację EEC z ESD, co ma spotęgować dotychczasowy efekt biznesowy Kongresu. Jak podkreślił prezes PTWP, podczas trzech kongresowych dni dochodzi do tysięcy spotkań biznesowych, które przekładają się na dalszą współpracę i inwestycje.

Tematy ważne dla świata

Prof. Jerzy Buzek, europoseł oraz były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, stwierdził, że przed dziewięcioma laty rozpoczęła się "wielka przygoda z Kongresem".

- Wówczas nie wiedzieliśmy, czy to się może w ogóle udać. Teraz widzimy, że rzeczywistość przerosła nasze marzenia. Kongres stał się ważnym wydarzeniem na skalę całej Europy - podkreślił były premier RP.
Prof. Buzek, który pełni też funkcję przewodniczącego Rady Programowej EEC, przypomniał, że w grudniu tego roku w Katowicach odbędzie się szczyt klimatyczny (COP24) - największe w skali globu wydarzenie ONZ.

Ten fakt będzie mocno widoczny w agendzie tematycznej EEC oraz zestawie gości. Z kwestią zmian klimatycznych będzie też m.in. powiązany temat transformacji gospodarczej regionów poprzemysłowych.

Dużo miejsca zostanie też poświęcone coraz mocniej rysującym się podziałom w światowej gospodarce i związanymi z tym obawami o  wojnę handlową. Również sama Unia Europejska musi znaleźć odpowiedzi dotyczące m.in. dalszej polityki integracji oraz przyszłości strefy euro.

Impuls dla regionu

Marcin Krupa, prezydent Katowic, zaznaczył, że wraz z rozwojem Kongresu rozwija się również stolica Górnego Śląska.
- Możliwe, że bez impulsu, który dał EEC, nie powstałoby chociażby Międzynarodowe Centrum Kongresowe. To flagowa impreza w naszym mieście, która daje mu rozgłos i stanowi bodziec dla tutejszych małych i średnich przedsiębiorstw - podkreślił Krupa.

Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, wskazał, że Kongres to doskonała okazja dla promocji związku, który od połowy ubiegłego roku skupia 40 gmin i 2 miliony mieszkańców woj. śląskiego.
- Metropolia to przede wszystkim komunikacja, dlatego właśnie o niej będziemy dużo mówić podczas EEC. Długo walczyliśmy o naszą metropolię i chcemy pokazać, że może się on siłą napędową dla naszego regionu - podkreślił Karolczak.

Zdaniem Jarosława Wieczorka, wojewody śląskiego, Kongres można postrzegać jako imprezę, które daje impuls ważnym inicjatywom i wydarzeniom.

Wśród nich wymienił powstanie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, przyjęcie rządowego Programu dla Śląska, a także organizację w Katowicach tegorocznego szczytu klimatycznego ONZ oraz Światowego Kongresu Antydopingowego w 2019 r.
- To pokazuje, że potencjał regionu jest dobrze wykorzystywany, a woj. śląskie jest widoczne na mapie świata. Ludzie spotykają się właśnie tutaj, aby dyskutować o regionie, Polsce i świecie - wskazał Wieczorek.

Dodał, że wśród tematów Kongresu na uwagę zasługuje m.in. elektromobilność, w której Polska ma szanse być czołówce rozwoju. Ponadto zaznaczył, że należy wykorzystać potencjał polskich specjalistów do wzmocnienia sektora IT.

Michał Gramatyka, wicemarszałek woj. śląskiego, ocenił, że ważnym tematem EEC będzie przyszłość samorządów - tego, czy „władza samorządowa ma być coraz bliżej ludzi, czy być coraz bardziej centralizowana”.
Z perspektywy regionu wśród kluczowych kwestii Gramatyka wskazał m.in. transformację terenów pogórnicznych oraz poprawę jakości powietrza.

- W kwietniu 2017 r. woj. śląskie przyjęło uchwałę antysmogową, która stała się także wzorem dla innych samorządów. Teraz czekamy na program antysmogowy na szczeblu centralnym - powiedział Gramtyka.

Globalna skala

Do Katowic przyjedzie Justin Yifu Lin, jeden z najbardziej znanych i najczęściej cytowanych chińskich ekonomistów i wpływowa postać globalnej ekonomii. Wiceprezes Banku Światowego w latach 2008-2012 był pierwszym naukowcem z tzw. krajów rozwijających się na tak wysokim stanowisku. Lin jest autorem prac naukowych i popularyzatorskich dotyczących gospodarki Chin, globalnego kryzysu finansowego, czy transformacji ekonomicznych współczesnego świata.

Kojarzy się go przede wszystkim z takimi obszarami jak architektura rynków finansowych i systemów podatkowych czy kierunki modernizacji w przedsiębiorczości, w gospodarce i kulturze rolnej, w życiu miasta i wsi, ale przede wszystkim – z koncepcją Nowej Ekonomii Strukturalnej (NES), doktryny rewidującej liberalne postrzeganie roli państwa w gospodarce.
Przedmowę do zbioru artykułów naukowych na ten temat pod redakcją Yifu Lina oraz prof. Alozjego Nowaka z Uniwersytetu Warszawskiego ("Nowa ekonomia strukturalna wobec krajów mniej zaawansowanych") napisał nie kto inny jak premier Mateusz Morawiecki, dla którego strategia rozwojowa NES stanowi teoretyczny fundament. – Polska staje w obliczu nowych wyzwań. Nowa ekonomia strukturalna i strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju są na nie odpowiedzią – czytamy w przedmowie.

Jednym z przedstawicieli światowego biznesu o globalnym zasięgu i potężnej skali będzie na Kongresie Joseph BenAmram, prezes MSD International GmbH, odpowiadający za działalność firmy w ponad stu krajach – Europie, Rosji, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie.

MSD (pod tą nazwą Merck funkcjonuje poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą) zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na skalę (zatrudnia na całym świecie 68 tys. pracowników), ale i charakter działalności – nie tylko wytwarza, ale prowadzi badania nad innowacyjnymi lekami w wielu kluczowych obszarach terapeutycznych (choroby sercowo-naczyniowe, onkologia, choroby zakaźne), a także w zakresie biotechnologii. Tematowi biotechnologii, jako szansy rozwojowej także dla polskiej gospodarki, będzie poświęcona jedna z sesji Kongresu.

Energia i klimat

Bezpieczeństwo energetyczne, relacja między wytwarzaniem energii a polityką ochrony klimatu i technologiczna transformacja energetyki to od lat obowiązkowe tematy kolejnych edycji EKG.

Do grona dyskutantów dołączy gość z Litwy (ważnego partnera energetycznego Polski) Žygimantas Vaičiūnas, minister energetyki oraz łotewski polityk Andris Piebalgs, unijny komisarz ds. energii w latach 2004-2010 (przez kolejne cztery lata komisarz ds. rozwoju).
Piebalgs był już gościem Kongresu, prezentując się m.in. jako zwolennik rozwoju infrastruktury dla wspólnego europejskiego rynku energii oraz wprowadzenia solidarności energetycznej w UE.

Wśród obecnych na Kongresie specjalistów i autorytetów w dziedzinie energii znajdzie się także Diego Pavía, prezes InnoEnergy, europejskiego generatora innowacji w sektorze zrównoważonej energii.

Już jego pierwsze doświadczenie zawodowe (1988) związane  było ze start-upem Knowledge Engineering, zajmującym się przemysłowymi systemami sterowania, wykorzystującymi sztuczną inteligencję i sieci neuronowe.

Misją InnoEnergy jest zapewnienie twórcom innowacyjnych rozwiązań z obszaru zrównoważonej energii, elastycznych i dopasowanych do ich potrzeb źródeł funduszy, których potrzebują, żeby się rozwijać i osiągać sukcesy, budując przyszłość opartą na czystej energii.

Wsparcie InnoEnergy wykracza poza obszar finansowy, obejmuje również marketing, strategie biznesowe, wzbogacone o pomoc mentorską ponad 300 partnerów sieci oraz zapewniające otwarty ekosystem innowacji.

Technologiczna transformacja

Na Kongresie reprezentowane będą także tradycyjne branże europejskiego przemysłu, stale inwestujące w nowoczesne technologie.

Prezes zarządu i dyrektor generalny części wschodniej europejskiego segmentu wyrobów płaskich w ArcelorMittal, Sanjay Samaddar, zaczynał karierę w hutnictwie od aluminium, ale z przemysłem stalowym związany jest już od 15 lat, od 13 w polskich strukturach ArcelorMittal.
Wielokrotnie wypowiadał się na temat konkurencyjności hutnictwa w Europie – w kontekście wymagań polityki ochrony klimatu. Jego stanowisko będzie ważne także z punktu widzenia innych energochłonnych gałęzi produkcji. Kolejny kongresowy gość, Marietje Schaake, deputowana do Parlamentu Europejskiego, specjalizuje się w problematyce międzynarodowej, prawach człowieka i migracjach.

Światowe rynki

Jubileuszowa, 10. Edycja Kongresu będzie miała również dużą reprezentację krajów afrykańskich, m.in. Rwandy, Ugandy, Kenii i Nigerii. Wśród gości z Afryki udział potwierdził John Musinguzi, doradca prezydenta Ugandy.

Do Katowic przyjedzie też Fred Hutchinson, prezes LNG Allies – organizacji non profit współdziałającej z amerykańską administracją. Łączy on wykształcenie i umiejętności prawnika, przedsiębiorcy oraz specjalisty ds. komunikacji i dziennikarza w obszarze energii, surowców naturalnych z doświadczeniem doradcy dla sektora publicznego i prywatnego.

Jego spojrzenie na światowy rynek gazu i możliwości współpracy transatlantyckiej w tym segmencie może okazać się interesujące z uwagi na polskie i europejskie nadzieje wiązane z amerykańskim gazem.

Polityka i gospodarka

Wśród kongresowych gości z zagranicy znajdą się ponadto Ian Brzeziński, amerykański ekspert ds. polityki zagranicznej i spraw wojskowych, doradca sekretarza obrony ds. Europy i NATO w administracji George W. Busha; Miguel Arias Cañete, komisarz Unii Europejskiej ds. polityki klimatycznej i energetycznej; Eckart von Klaeden, były bliski współpracownik Angeli Merkel, w latach 2009–2013 minister stanu w urzędzie kanclerskim, a obecnie szef departamentu polityki i stosunków zewnętrznych Daimler AG; Cecilia Malmström, komisarz UE ds. handlu; Justina Mutale, działaczka i liderka społeczna, animatorka wielu przedsięwzięć związanych ze statusem i perspektywami społeczno-gospodarczego rozwoju Afryki i afrykańskiej diaspory w świecie.
Ponadto udział zapowiedzieli też: Jorgos Papandreu, premier Grecji w latach 2009-2011; Iveta Radičová, premier Słowacji 2010-2012, pierwsza kobieta na tym stanowisku w historii południowego sąsiada Polski; Dominique Ristori, generalny dyrektor ds. energii, pracujący w Komisji Europejskiej od 1978 roku; Herman Van Rompuy, pierwszy stały przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Belgii oraz Alexander Stubb, były premier Finlandii (2014-2015), minister finansów tego kraju, europejski negocjator z ramienia Finlandii, a obecnie wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Reprezentacja rządu

Gośćmi Kongresu będą także przedstawiciele polskiego rządu i administracji oraz osoby zarządzające największymi polskimi firmami, które dzielić będą z organizatorami funkcję gospodarzy wydarzenia. W najważniejszych debatach Kongresu polski rząd będą reprezentowali Jarosław Gowin, wiceprezes rady ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego; Henryk Kowalczyk, minister środowiska oraz Krzysztof Tchórzewski, minister energii.
Merytoryczny wkład w tegoroczny Kongres będą mieli także Michał Kurtyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii; Marek Magierowski, podsekretarz stanu ds. dyplomacji ekonomicznej, polityki amerykańskiej, azjatyckiej, afrykańskiej i bliskowschodniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych; Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, a jednocześnie pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego oraz Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Polski biznes

Państwowe podmioty sektora energetyczno-paliwowego obecne na Kongresie to PGNiG i PGE Polska Grupa Energetyczna, reprezentowane przez prezesów – Piotra Woźniaka i Henryka Baranowskiego.

Przedstawicielami dużego biznesu sektora prywatnego będą m.in. Dariusz Blocher, prezes Budimeksu; Tomasz Domogała, przewodniczący rady nadzorczej TDJ SA; Maciej Dyjas, Managing Partner, Griffin RE; Otto Preiss, Chief Operating Officer Digital w ABB oraz Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service.
Reprezentantami sektora finansowego w Polsce będą prezesi Brunon Bartkiewicz, ING Bank Śląski; Beata Daszyńska-Muzyczka, Bank Gospodarstwa Krajowego; Krzysztof Kalicki, Deutsche Bank Polska; a także Iwona Sroka, członkini rady nadzorczej Skarbiec TFI i zarządu spółki Murapol.

Gospodarze Kongresu

Od pierwszej edycji z Kongresem związany jest, jako przewodniczący rady programowej EKG, Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego i jego przewodniczący w latach 2009-2012, a w latach 1997-2001 premier polskiego rządu.

Doświadczenie prof. Buzka jako europejskiego polityka i tym razem będzie ważne w trakcie kluczowych debat Kongresu – szczególne tych poświęconych przyszłości UE, nowym technologiom, czy europejskiemu rynkowi energii.

Po raz pierwszy EKG będzie organizowany w metropolii – honory gospodarzy będą pełnić Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Marcin Krupa, prezydent Katowic. Wraz z innymi przedstawicielami samorządu terytorialnego wezmą udział w bloku sesji dotyczących metropolii, inwestycji, przestrzeni miejskiej czy transportu publicznego.

Młody biznes

Wydarzeniem towarzyszącym 10. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego będzie trzecia odsłona European Start-up Days – przestrzeni otwartego dialogu pomiędzy start-upami, inwestorami a organizacjami wsparcia biznesu.

Autorzy ciekawych pomysłów na  biznes mają szansę przedstawić swój start-up przed audytorium EEC, biorąc udział w konkursie Start-up Challenge. Areną dyskusji, spotkań, prezentacji i wymiany opinii w EKG i ESD będą równocześnie gmach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach oraz bezpośrednio z nim połączona Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek.
Organizatorzy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach kontynuować będą także projekt EEC – Liderzy Przyszłości (EEC – Leaders of Tomorrow), którego celem jest kreowanie i promowanie aktywnej postawy obywatelskiej oraz zwiększenie zaangażowania młodych osób w życiu publicznym.

Spotkania, gale, konkursy

W ramach wydarzeń towarzyszących EEC odbędą się również Fora Gospodarcze Europa Centralna – Afryka, Indie-Polska oraz ASEAN-Unia Europejska, a także panele poświęcone relacjom gospodarczym Europy i Japonii oraz Polski i Chin, Niemiec, USA, Zachodniego Bengalu.

Podczas gali towarzyszącej EEC nagrodzone zostaną najlepsze praktyki oraz sukcesy inwestycyjne w ramach konkursu Top Inwestycje Komunalne. W tegorocznej, siódmej edycji plebiscytu, na liście nominowanych znalazły się nie tylko klasyczne projekty komunalne, ale i proekologiczne projekty antysmogowe oraz inwestycje dotyczące smart cities.
W konkursie Inwestor bez granic nagrodzone zostaną z kolei zagraniczne firmy, inwestujące swój kapitał w Polsce oraz polskie firmy zdobywające światowe rynki.

Rejestracja

Każdy, kto chce uczestniczyć w sesjach, debatach i spotkaniach największej konferencji biznesowej Europy Centralnej, powinien wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej. Podstawowy udział w kongresie jest bezpłatny.
×

KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.249.234
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!