PARTNERZY PORTALU

Już wkrótce VIII Europejski Kongres Gospodarczy

18 maja rozpocznie się ósma edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - najważniejszego spotkania biznesowego w Europie Centralnej. Udział w nim potwierdzają czołowi przedstawiciele świata biznesu, polityki, nauki i mediów. Na konferencji prasowej organizatorzy przedstawili kolejne szczegóły wydarzenia.

Ósma edycja EEC (European Economic Congress) odbędzie się w dniach 18-20 maja. Miejscem dyskusji, spotkań, prezentacji i wymiany opinii będzie gmach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach oraz - po raz pierwszy - bezpośrednio z nim połączona Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek.

Kluczowe wydarzenie

- W tym, że jest to ważne wydarzenie, utwierdza nad zainteresowanie Kongresem. Tylko przez pierwszą dobę od rozpoczęcia rejestracji chęć udziału zgłosiło 867 osób, a w ciągu tygodnia ta liczba przekroczyła 2 tys. - podkreślił Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP oraz inicjator EEC.- Zakładamy, że Kongres, podobnie jak przed rokiem, zgromadzi ok. 7,5 tys. gości. Impreza wzbudza też coraz większe zainteresowanie i jest rozpoznawalna w różnych regionach świata - dodał.

Kuśpik zaznaczył, że organizatorzy EEC zawsze starają się skupiać na tematach ważnych dla życia gospodarczego i politycznego. W tym roku będzie to m.in. trudne otoczenie geopolityczne Europy, związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie, a także w północnej Afryce.

Ponadto istotna będzie innowacyjność i digitalizacja gospodarki, a także - jak zawsze w agendzie Kongresu - przemysł, energetyka i reindustrializacja.

Nowością będzie wykorzystanie Spodka, w którym odbędzie się European Start-up Days - nowa impreza towarzysząca EEC, a także przestrzeni między Spodkiem a MCK, która będzie swego rodzaju „mikserem” pomiędzy małym a dużym biznesem.

Dowiedz się więcej o European Start-up Days

Prof. Jerzy Buzek, poseł PO do Parlamentu Europejskiego, który jest przewodniczącym Rady Patronackiej EEC, zwrócił uwagę, że agenda Kongresu zawsze skupiała się wokół kluczowych tematów.Najpierw była to energetyka, a następnie kryzys finansowy, polska prezydencja w UE, nowy budżet unijny, ekspansja gospodarcza w Afryce, innowacyjność, czy Plan Junckera. W tym roku istotne będą m.in. unia energetyczna oraz unia cyfrowa.

- Kongres ma wymiar europejski, ale wymiar regionalny też jest dla nas istotny. To sytuacja na Śląsku w dużej mierze decyduje o całej polskiej gospodarce - wskazał Buzek, dodając, że organizatorzy będą chcieli gościom EEC pokazać też oblicze regionu, związane z wydarzeniami kulturalnymi oraz ofertą turystyczną.

Marcin Krupa, prezydent Katowic, podkreślił, że Katowice i region zmieniają się w dobrym kierunku, czego dowodem jest m.in. Europejski Kongres Gospodarczy. Krupa zaznaczył, że potencjał miasta jest dostrzegany w kolejnych prestiżowych rankingach.

- Myślę, że Katowice w końcu zerwały z wizerunkiem miasta przemysłowego. Są także miastem biznesu, wielkich wydarzeń i kultury - stwierdził prezydent.

Pozytywne zmiany zachodzące w regionie akcentował również Kazimierz Karolczak, członek zarządu województwa śląskiego, który zwrócił uwagę, że od lat region należy do najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów.

Karolczak dodał, że EEC jest dobrym miejscem do dyskusji o wyzwaniach dla samorządów, stąd jednym z jego wydarzeń będzie konwent marszałków 16 województw.

Mariusz Turski, członek rady nadzorczej Fundacji Polska Przedsiębiorcza, wyraził zadowolenie, że organizatorzy EEC dostrzegli potencjał dotyczący start-upów. Jego zdaniem, European Start-up Days będzie szansą, aby małe firmy, które decydują o innowacyjności, zbliżyć do dużego biznesu.

Jerzy Polaczek, poseł PiS na Sejm, zapewnił, że przedstawiciele rządu będą licznie uczestniczyć w Kongresie. Jak wskazał, obecne ma być m.in. całe kierownictwo resortu rozwoju, na czele z wicepremierem Mateuszem Morawieckim. Natomiast wsparciem w zakresie gości zagranicznych ma służyć Ministerstwo Spraw Zagranicznych.


Najważniejsi goście

Na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach każdego roku spotykają się komisarze Unii Europejskiej, reprezentanci krajowego i europejskiego parlamentu, ministrowie i wiceministrowie z Polski, Europy, świata oraz prezesi największych firm i liczni biznesmeni z Europy oraz Afryki i Azji, przedstawiciele instytucji finansowych i samorządów.

Obecność w maju br. na ósmej edycji największej debaty o gospodarce w Europie Centralnej potwierdzili już m.in. Maroš Šefčovič, komisarz UE ds. Unii Energetycznej oraz Günther H. Oettinger, komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa, przedstawiciele rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej i Europy, m.in.: Rokas Masiulis, minister energetyki Litwy, Istvan Mikola, sekretarz stanu ds. współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier, Tomáš Novotný, wiceminister przemysłu i handlu ds. funduszy unijnych, wspierania prac badawczo-rozwojowych, inwestycji i innowacji Czech.

Polski rząd reprezentować będą m.in. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa, Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu ds. dyplomacji ekonomicznej oraz polityki amerykańskiej, azjatyckiej i europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Wojciech Kaczmarczyk, pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego, pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania, Łukasz Piebiak,

Udział wezmą m.in.: podsekretarz stanu Ministerstwa Sprawiedliwości, Paweł Sałek, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej w Ministerstwie Środowiska, Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa RP oraz przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, m.in.: sekretarz stanu Jerzy Kwieciński oraz podsekretarze Jadwiga Emilewicz, Radosław Domagalski-Łabędzki i Witold Słowik.

Doświadczeniem i wiedzą w biznesie na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach podzielą się m.in.: Mariusz Bober, prezes Grupy Azoty, Gérard Bourland, dyrektor generalny Grupa Veolia w Polsce, João Brás Jorge, prezes Bank Millennium, Andreas Gietl, dyrektor zarządzający BASF w Polsce, Bohdana Horáčková, prezes, dyrektor generalny CEZ Polska, Adam Krzanowski, prezes współwłaściciel Grupy Nowy Styl, Maciej Andrzej Libiszewski, prezes PKP Cargo.

Udział zapowiedzieli także m.in.: Remigiusz Nowakowski, prezes Tauron Polska Energia, Mirosław Panek, p.o. prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego, Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex, Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland, Heinz Schernikau, CEO HMS Bergbau AG, Beata Stelmach, prezes GE na Polskę i Kraje Bałtyckie, Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu Piotr Woźniak, prezes PGNiG i Karol Zarajczyk, prezes Ursusa.

Dyskusje na 100 debatach

W programie Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016 znajduje się ok. 100 debat, ujętych w kilkunastu blokach tematycznych.

Sesja inauguracyjna to próba zdefiniowania najważniejszych aktualnych problemów i wyzwań współczesnego świata oraz analiza sytuacji geopolitycznej i jej wpływu na gospodarkę.

Poświęcona będzie takim zagadnieniom jak: wspólne bezpieczeństwo polityczne, militarne, surowcowe i energetyczne Europy, migracje i kryzys humanitarny, kryzys strefy Schengen, zagrożenia terrorystyczne, zmiany na światowym rynku surowców energetycznych, sytuacja na wschodzie Europy, rynek wewnętrzny UE i globalna konkurencyjność jej gospodarki oraz alternatywnym kierunkom europejskiej aktywności gospodarczej.

Wśród głównych zagadnień, jakie poruszą między 18 a 20 maja br. uczestnicy katowickich debat znajdują się także globalna ekspansja europejskiej gospodarki, nowe kierunki gospodarczej aktywności, regulacje ochronne i ich praktyczna skuteczność w realiach globalnej wymiany towarowej, porozumienie transpacyficzne a wciąż niezakończone negocjacje TTIP, Nowy Jedwabny Szlak, europejskie inwestycje na rynku afrykańskim i na innych rynkach odległych.

W ramach wydarzeń towarzyszących odbędą się także: Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna, spotkania gospodarcze: Polska-Kraje Półwyspu Arabskiego oraz Polska-Japonia.

W agendzie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, każdego roku, kompleksowo uwzględniane są zagadnienia związane z energetyką.

W pierwszym dniu ósmej edycji największej konferencji biznesowej Europy Centralnej zaplanowano debatę obejmującą energię i klimat w horyzoncie 2030, pakiet klimatyczno-energetyczny w aktualnym stanie politycznym i prawnym, dorobek COP21 w Paryżu, pakiet gazowy, bezpieczeństwo energetyczne i dostaw gazu w Europie.

Nie zabraknie również dyskusji o przemyśle, źródłach dochodu narodowego krajów, reindustrializacji i sytuacji kluczowych branż przemysłu w Europie. Odrębnej debacie poddana zostanie współpraca międzynarodowa na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Nowe obszary

Tematy dyskusji ósmego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prowadzą także ku nowym obszarom, jak np. digitalizacja gospodarki oraz szanse, wyzwania i zagrożenia cyfrowej rewolucji.

Czy gospodarcza aktywność przenosi się do świata cyfrowego i co to oznacza dla poszczególnych branż gospodarki? W jaki sposób robotyka, automatyka, Internet rzeczy wpływają na efektywność, konkurencyjność, sprawniejszą dystrybucję? Jak możemy przygotować się na nadejście gospodarki cyfrowej?

Odpowiedzi szukać będą m.in.: James Whittaker, Distinguished Technical Evangelist w Microsoft, Brunon Bartkiewicz, prezes ING Bank Śląski i Don Grantham, prezes na region Europy Środkowo-Wschodniej Microsoft.

Start-upy i Młodzi Liderzy

Na ósmym Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach kontynuowane będzie zapoczątkowane w poprzednich latach, otwarcie na innowacje, młodych ludzi i nowy biznes. Zaplanowano dyskusje o młodym pokoleniu w gospodarce i na rynku pracy, start-upach, cechach nowych generacji i współpracy międzypokoleniowej w firmie.

W dniach 19-20 maja odbędzie konferencja pod nazwą European Start-up Days, przestrzeń otwartego dialogu: start-upy - inwestorzy - organizacje wsparcia biznesu, pierwsze tak duże wydarzenie łączące start-upy i korporacje, twórców globalnych marek, biznesowych wizjonerów i odkrywców.

Sprawdzone praktyki zaprezentują m.in.: Stefan Batory, prezes iTaxi.pl, Booksy, Pierre-Dimitri Gore-Coty, General Manager Uber, Europe Middle East & Africa (EMEA), Marek Dziubiński, prezes CTO, Medicalgorithmics, Artur Kupczunas, wiceprezes Saule Technologies, Mariusz Turski, prezes, AIP Seed Capital, Monika Żochowska, prezes Phenicoptere oraz Dariusz Żuk, prezes Business Link Poland.

Organizatorzy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach kontynuują także projekt EEC - Liderzy Przyszłości (EEC - Leaders of Tomorrow), którego celem jest kreowanie i promowanie aktywnej postawy obywatelskiej oraz zwiększenie zaangażowania młodych osób w życiu publicznym.

Projekt oferuje studentom wykłady otwarte, możliwość udziału w charakterze prelegenta dyskusji lub słuchacza oraz współpracy przy organizacji wydarzenia.

Politycy i samorządowcy

Podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbędzie się wręczenie wyróżnień w piątej edycji plebiscytu Top Inwestycje Komunalne oraz w organizowanym po raz drugi konkursie Mieszkam tu - mądre pomysły na mądre miasto, który ma na celu promocję najciekawszych projektów realizowanych w Polsce z budżetów obywatelskich.

Agenda wydarzenia obejmuje także konwent marszałków 16 województw wraz z debatą na temat wyzwań rozwojowych i priorytetów polityki regionalnej oraz spotkanie komisji skarbników Unii Metropolii Polskich.

W kongresowych dyskusjach nie zabraknie głosów polityków, wśród których znajdą się m.in.: Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący PE w latach 2009-2012, premier RP w latach 1997-2001, przewodniczący Rady Programowej EEC, Zoltán Cséfalvay, ambasador, stały przedstawiciel przy OECD, były minister stanu w Ministerstwie Gospodarki Narodowej Węgier, Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Andrzej Maciejewski, poseł na Sejm RP, przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Jerzy Polaczek, poseł na Sejm RP, minister transportu i budownictwa w latach 2005-2006, minister transportu w latach 2006-2007.

Aktywny udział zapowiedzieli także przedstawiciele władz samorządowych: Marcin Krupa, prezydent Katowic, Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka, Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Tomasz Elżbieciak

Więcej na temat Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016 na www.eecpoland.eu

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Już wkrótce VIII Europejski Kongres Gospodarczy

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.76.226
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!