PARTNERZY PORTALU

Kasę dostaniesz z automatu. Oto największe szanse dla łowców okazji

Kasę dostaniesz z automatu. Oto największe szanse dla łowców okazji
Wybierając akcje pod kątem potencjalnej wypłaty dywidendy, warto zdecydować się na spółki o stosunkowo dużej płynności fot. PTWP
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Bartosz Dyląg
    Bartosz Dyląg
  • Dodano: 19-07-2021 06:00

Kończy się kumulacja sezonu dywidendowego na GPW. Sprawdziliśmy, które ze spółek zaproponowały najwyższe stopy dywidend dla akcjonariuszy; na które dywidendy, kupując akcje, można się jeszcze „załapać”; a także które spółki wybrać, aby potem bez problemu sprzedać papiery. Zestawienie obejmuje 15 spółek, których walory, aby skorzystać z dywidendy, trzeba kupić w ciągu dwóch najbliższych miesięcy.

  • Trzy spółki podzielą się zyskiem ze stopą dywidendy przekraczającą 9 proc., a kolejne pięć – ze stopą przekraczającą 6 proc.
  • Wśród spółek wypłacających dywidendy w najbliższych miesiącach wyróżniają się Bank Handlowy, PZU i Mennica Skarbowa.
  • Wybierając akcje pod kątem potencjalnej wypłaty dywidendy, warto zdecydować się na spółki o stosunkowo dużej płynności.
2020 rok upłynął pod znakiem niepewności i zawieszenia polityk dywidendowych, część spółek utworzyła rezerwy wypłat. Sytuacja zdaje się wracać do normalności, a przedsiębiorstwa, które wygenerowały zyski, chcą dzielić się nimi z akcjonariuszami. Niektóre z nich zaproponowały wysokie stopy dywidendy, określające wysokość dywidendy w stosunku do kursu spółki na giełdzie.

Powyżej 9 proc.: Handlowy, PZU i Mennica Skarbowa

Wśród spółek wypłacających dywidendy w najbliższych miesiącach wyróżniają się Bank Handlowy, PZU i Mennica Skarbowa.

Najwyższą w tym dywidendę, ze stopą sięgającą 10,5 proc., zaproponował Bank Handlowy. Zarząd spółki zarekomendował warunkową wypłatę do 1,20 zł na akcję z zysku za poprzedni rok. Do tego zaproponował niemały dodatek w postaci wypłaty do 3,66 zł z zysku za 2019 r.

Jak wspomnieliśmy, są to propozycje warunkowe, a więc w tym przypadku uzależnione od stanowiska KNF, która decyduje w sprawie podziału zysku przez instytucje bankowe. Jeżeli więc Komisja zgodzi się na podział 100 proc. zysku, będzie możliwa wypłata dywidendy w maksymalnej kwocie. W przypadku zgody na wypłatę 75 lub 50 proc. zysku, zarząd zarekomenduje odpowiednio 0,90 zł i 0,60 zł na akcję z zysku za rok 2020. Także wypłata zatrzymanego zysku z 2019 r. będzie zależeć od decyzji KNF.

Dzień wypłaty dywidendy zaplanowano na 22 września

Finansowy gigant PZU pomimo lockdownu i spowolnienia gospodarczego zaproponował wypłatę sowitej dywidendy za lata 2019 i 2020 w wysokości 3,5 zł na akcję. Przy obecnym kursie spółki na poziomie 37,81 zł daje to stopę dywidendy w wysokości 9,3 proc. Wypłata 6 października.

Przy okazji przypomnijmy, że PZU to jedna z nielicznych spółek notowanych na GPW z tak długą, imponującą historią wypłat dywidendy. Spółka regularnie dzieli się zyskami od debiutu w 2010 r., robiła to każdego roku, odstępując od tradycji jedynie w ubiegłym roku.

Stosunkowo hojnie z akcjonariuszami chce się podzielić także zajmująca się obrotem towarów inwestycyjnych Mennica Skarbowa, która wypłaci 10 mln zł dywidendy z zysku za 2020 rok. Dywidenda na akcję wyniesie 9,61 zł. Przy uwzględnieniu czwartkowego kursu stopa dywidendy wynosi 9,1 proc.

Co ciekawe, dywidendę zwiększono na wniosek akcjonariusza i prezesa spółki Jarosława Żołędowskiego. Wcześniej zarząd proponował 6 złotych. Wypłatę dywidendy zaplanowano na 22 września. Żołędowski uzasadniał to najlepszym okresem w swojej historii spółki w 2020 roku oraz bardzo dobrymi średnioterminowymi perspektywami firmy.

Powyżej 6 proc. stopy dywidendy

Relatywnie wysokie stopy dywidendy zaproponowały swoim akcjonariuszom Trans Polonia, Netwise, Quantum Software, Ferro, a także Newag.

Akcjonariusze międzynarodowego operatora transportowo-logistycznego Trans Polonia zdecydowali, że na wypłatę dywidendy przeznaczą 5,07 mln zł, czyli 0,27 zł na akcję. Składa się na to jednostkowy zysk netto za 2020 rok w wysokości 2,37 mln zł oraz 2,7 mln zł z kapitału zapasowego.

Przy uwzględnieniu czwartkowego kursu stopa dywidendy wynosi 7,2 proc.

Termin wypłaty to 26 sierpnia.

Spółka dzieli się zyskiem z udziałowcami nieprzerwanie od 2017 roku.

Integrator systemów CRM i CEM Netwise chce wypłacić 2 zł dywidendy na akcję. Łącznie na ten cel miałoby trafić 2,04 mln zł.

Stopa dywidendy to 6,4 proc.

Bez wcześniejszych rekomendacji, podczas zwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariusze  oferującej systemy informatyczne dla biznesu spółki Quantum uchwalili wypłatę dywidendy w kwocie 3,17 zł na akcję. Poza ubiegłorocznym zyskiem do udziałowców trafi także 1,29 mln zł z kapitału zapasowego utworzonego z zysków z lat 2016-2019. To najwyższa dywidenda w historii spółki.

Biorąc pod uwagę aktualny kurs akcji spółki, stopa dywidendy wyniesie ok. 6,3 proc. Wypłata nastąpi 8 września.

Producent armatury sanitarnej i instalacyjnej Ferro przeznaczy na wypłatę dywidendy 46,7 mln zł z zysku za 2020 rok, co daje 2,2 zł na akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy to 6,3 proc. Wypłata 22 września.

Nowosądecki producent zespołów trakcyjnych Newag wypłaci 1,50 zł dywidendy na akcję zysku za 2020 rok, czyli łącznie na ten cel trafi 67,5 mln zł. Wypłata 29 października.

Niezłą stopę dywidendy zaproponowały także takie spółki jak: Inpro (5,5 proc.), Hydrotor (5,4 proc.), Echo Investment, GPW i Termoexpert (po 5,2 proc.), a także Comp (4,8 proc.) i PKN Orlen (4,7 proc.).

Najbardziej płynne

Ale wybierając akcje pod kątem potencjalnej wypłaty dywidendy, nie możemy kierować się tylko jej wysokością (stopą dywidendy). Warto zdecydować się na spółki o stosunkowo dużej płynności akcji, na potrzeby naszej analizy jest to skumulowany tygodniowy obrót akcjami powyżej 1 mln zł.

Wśród naszej piętnastki będą to Bank Handlowy, którego obrót w ostatnim tygodniu sięgnął 7,247 mln zł, PZU z łącznym obrotem 356,384 mln zł, Echo Investment - 1,053 mln zł, GPW - 13,214 mln zł oraz PKN Orlen z 369,857 mln zł.

Na drugim biegunie są spółki, których płynność jest znikoma. W tym przypadku należy bardzo uważać i nie skusić się tylko ciekawą dywidendą. Jasne jest bowiem, że kupno akcji takich spółek jest jak swoista pułapka, z której trudno wyjść. Papiery może być trudno sprzedać bez negatywnego wpływu na ich cenę.

Ważny jest także czas. By dostać dywidendę, nie wystarczy kupić papiery dzień przed jej wypłatą. Walne Zgromadzenie Akcjonariusz określają dzień dywidendy, czyli datę, kiedy należy mieć akcje na rachunku, aby zyskać prawo do dywidendy. Aby być posiadaczem akcji w dniu dywidendy, trzeba je kupić odpowiednio wcześniej, muszą rozliczyć w KDPW. Od 2014 roku obowiązuje 2-dniowy okres rozliczenia.

Walory spółki, której dywidenda nas interesuje, należy więc kupić najpóźniej dwa dni przed dniem dywidendy.

Najbardziej spieszyć się trzeba w przypadku paliwowego giganta z Płocka. Ostatni dzień, w którym można kupić akcje PKN Orlen z prawem do dywidendy, to 20 lipca. Dzień później to ostatni moment na kupno akcji GPW, a kilka dni później, 24 lipca - Echo Investment.

12 sierpnia to ostatni dzień na zakup „dywidendowych papierów” spółek Comp, Termoexpert i Trans Polonia, 23 sierpnia Hydrotor, 25 sierpnia Netwise, 30 sierpnia Quantum Software, 7 września Ferro i Mennica Skarbowa, 13 września PZU, Bank Handlowy i Newag,

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kasę dostaniesz z automatu. Oto największe szanse dla łowców okazji

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.204.167
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!