KE ogłosiła w środę pierwsze konkursy na dofinansowanie badań i innowacji z nowego 7-letniego unijnego programu Horyzont 2020. Europa bardzo potrzebuje nowych pomysłów - apelowała unijna komisarz ds. badań naukowych Maire Geoghegan-Quinn.
"Jedną z prawdziwych innowacji Horyzontu 2020 jest to, że nasze podejście opiera się na wyzwaniach. Definiujemy problem i prosimy uczestników o to, by powiedzieli nam, jaki jest najlepszy sposób na poradzenie sobie z nim" - tłumaczyła komisarz.
Według Maire Geoghegan-Quinn "program został tak pomyślany, aby przyniósł konkretne wyniki". Ograniczona została też biurokracja. "Dlatego zachęcam badaczy, uczelnie i przedsiębiorstwa, w tym małe i średnie firmy - zapisujcie się!" - apelowała komisarz.
Horyzont 2020 jest największym w historii unijnym programem ramowym na rzecz badań naukowych i innowacji. Zastępuje tzw. siódmy program ramowy ds. badań, którego budżet na lata 2007-2013 wynosił 53 mld euro. Siedmioletni budżet Horyzontu 2020 na lata 2014-2020 wyniesie prawie 80 miliardów euro.
W ciągu pierwszych dwóch lat funkcjonowania udostępnionych zostanie 15 miliardów euro "na najlepsze pomysły, które Europa ma do zaoferowania" - powiedziała komisarz. Uważa ona, że pieniądze te są potrzebne, gdyż w wielu państwach UE krajowe budżety na badania kurczą się.
Na wszystkie konkursy w budżecie na 2014 r. przeznaczono ok. 7,8 mld euro. Większość projektów, które zostaną sfinansowane z tych pieniędzy, wpisuje się w trzy główne filary programu. Na filar o nazwie Doskonała baza naukowa w 2014 r. przeznaczonych zostanie ok. 3 mld euro, z których m.in. 1,7 mld trafi na granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) dla najlepszych badaczy, 800 mln euro na stypendia dla młodych badaczy w ramach programu Maria Skłodowska-Curie, a 200 mln na rozwijanie nowych technologii.
Osoby zainteresowane grantami ERC "powinny zastanowić się dwa razy, zanim się zgłoszą, gdyż ci, którzy zostaną słabo ocenieni, mogą nie mieć możliwości ubiegania się o finansowanie w następnych latach" - powiedział pragnący zachować anonimowość przedstawiciel KE.
W ramach budżetu na przyszły rok 1,8 mld euro zostanie wyasygnowane na ugruntowanie wiodącej pozycji Europy w takich branżach przemysłu jak technologie informacyjno-komunikacyjne, nanotechnologia, zaawansowana produkcja przemysłowa, robotyka, biotechnologia i przemysł kosmiczny.
Unia przeznaczy też 2,8 mld euro na innowacyjne projekty będące odpowiedzią na takie wyzwania jak: ochrona zdrowia i starzenie się społeczeństwa; zrównoważone rolnictwo, gospodarka morska i biogospodarka; czysta energia; ekologiczny transport; działania dotyczące klimatu, ochrona środowiska, efektywne gospodarowanie zasobami i surowcami; tzw. samoświadome społeczeństwa oraz bezpieczeństwo.
Zdaniem Geoghegan-Quinn liczba chętnych, którzy będą składali wnioski w ramach Horyzontu 2020 będzie wyższa niż podczas poprzedniego programu. Komisarz szacuje, że wsparcie otrzyma ok. 15-20 proc. zgłaszających się. W poprzednim programie odsetek ten wynosił 20-22 proc. - poinformowała.