Blisko 100 debat obejmujących najważniejsze trendy i problemy popandemicznego świata i odbudowującej się gospodarki. 5000 gości stacjonarnych i co najmniej dwa razy więcej śledzących dyskusję online. W trakcie specjalnej konferencji poprzedzającej XIII Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) zaprezentowano jego najważniejsze nurty tematyczne, stan przygotowań i formułę organizacyjną wydarzenia, które rozpoczyna się już 20 września.
- – Jesteśmy zaskoczeni skalą zainteresowania – przede wszystkim reprezentacji największych globalnych firm, ale także polskiego biznesu – ocenił Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
- – Czujemy przełomowy charakter epoki, w które żyjemy. To jednak nowy świat – zauważył Jerzy Buzek, europoseł i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady EEC. – W trakcie kongresowych obrad sprawdzimy, jak czuje się biznes, jak przeżyliśmy pandemię.
- Geopolityka, odbudowa europejskiej gospodarki, polityka ochrony klimatu i Zielony Ład, przyspieszająca transformacja cyfrowa i dynamiczne przemiany sektora energii – wokół tych generalnych wątków skupia się tematyka debat tegorocznej edycji EEC.
Tegoroczna edycja odbędzie się pod znakiem powrotu do gospodarczej i społecznej aktywności w atmosferze skumulowanych wyzwań, jakie stoją przed biznesem i politykami w Europie i na świecie.
Kongres na czas przełomu
– Czujemy przełomowy charakter epoki, w które żyjemy. To jednak nowy świat – zauważył Jerzy Buzek, europoseł i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady EEC. – W trakcie kongresowych obrad sprawdzimy, jak czuje się biznes, jak przeżyliśmy pandemię.Kondycja świata biznesu – wielkiego i globalnego oraz krajowego – wydaje się po trudnych kilkunastu miesiącach, co podkreślano w trakcie spotkania, niezła, o czym świadczy żywe zainteresowanie aktywnym, bezpośrednim udziałem w Kongresie.
– Jesteśmy zaskoczeni skalą zainteresowania – przede wszystkim reprezentacji największych globalnych firm ale także polskiego biznesu, spółek Skarbu Państwa, administracji i samorządu, polskiego rządu i Komisji Europejskiej – mówił Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Jerzy Buzek zwrócił uwagę na geopolityczny aspekt tegorocznej debaty nawiązując do aktualnych wydarzeń na świecie i na polskiej granicy wschodniej. – Pytań o sytuację geopolityczną na świecie nie zadawaliśmy jeszcze w dziejach Kongresu w tak dramatycznym kontekście.
Zmiany klimatu i działania mające je powstrzymać, ich skutki dla gospodarki pozostaną ważnym nurtem Kongresu.
– Pandemia uzmysłowiła nam dobitnie, że nie nad wszystkim panujemy. Nie mamy wpływu m.in. na zjawiska naturalne, pogodowe, a świat zmienia się również fizykalnie. Już to odczuwamy. Rodzi się pytanie, jak na te zjawiska reagować?