Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w czwartek za przyjęciem poprawek doprecyzowujących projekt nowelizacji ustawy o VAT, który przewiduje utrzymanie 23 proc. stawki podatku. Komisja sprzeciwiła się wnioskowi SP i SLD o odrzucenie projektu.
Jacek Bogucki (SP) tłumaczył podczas czwartkowego posiedzenia komisji, że wniosek o odrzucenie projektu został złożony, ponieważ ustały przyczyny, dla których wprowadzono podwyżki VAT. "Zgodnie z oświadczeniem premiera rządu, zgodnie z oświadczeniem ministra finansów, kryzysu w Polsce już nie ma. Więc nie ma powodu, by utrzymywać podwyższone stawki podatku VAT i aby te stawki były najwyższe wśród państw sąsiadujących z Polską" - argumentował poseł. Dodał, że nie ma też powodu, by "łupić Polaków wysokimi podatkami".
Dariusz Rosati (PO) powiedział, że jest mile zaskoczony tym, że z ust posła opozycji może usłyszeć, iż pokłada on niezachwianą wiarę w to, co mówi premier. "To pewien symptom pozytywnej ewolucji" - ocenił Rosati.
Komisja negatywnie zaopiniowała wniosek przygotowany przez posłów SP i SLD. Opowiedziała się natomiast za przyjęciem poprawek opracowanych przez klub PO. Pierwsza dotyczy ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, którą niedawno podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Jacek Brzezinka (PO) mówił, że w ustawie tej znalazło się odesłanie do przepisów, które zakładają tzw. opcję wariantową podwyżki VAT. "Ponieważ nowelizacja ustawy o VAT eliminuje z systemu polskiego prawa tę opcje wariantową podwyżki VAT, to uważamy za zasadne, żeby uchylić też te przepisy z ustawy pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi" - wyjaśnił poseł.
Druga poprawka PO przewiduje, że zmiana wejdzie w życie 31 stycznia 2013 r. Pierwotnie projekt zakładał, że część przepisów miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, a tylko niektóre 31 grudnia 2013 r. "W naszej ocenie nie ma potrzeby utrzymywania dwóch terminów wejścia w życie ustawy" - powiedział poseł.
W 2011 r. rząd podnosząc VAT o 1 pkt proc., zapowiadał obniżkę tego podatku po trzech latach, czyli w 2014 r. i taki też zapis figuruje w obowiązującej ustawie o podatku od towarów i usług. Jeżeli - zgodnie z zamysłem rządu - obecne stawki mają być utrzymane do 2016 r., ustawa o VAT musi zostać znowelizowana, jeśli nie zostanie - stawki VAT wrócą do poziomu z 2010 r., czyli niższego niż obecnie.
Ministerstwo Finansów uzasadniając projekt noweli wskazało, że rząd podejmuje działania zmierzające do przywrócenia równowagi w finansach publicznych, dlatego proponuje utrzymanie nowych stawek VAT przez kolejne trzy lata.