PARTNERZY PORTALU

Leszek Balcerowicz prezentuje swoją piątkę

Prof. Leszek Balcerowicz przypomina, że Bank Światowy uznał Polskę za kraj największego sukcesu gospodarczego wśród państw postsocjalistycznych. Ostrzega przed tendencjami, które próbują odwracać kierunek wieloletnich zmian. WNP.PL
 • Jacek Ziarno
  Adam Sofuł
  Autorzy: Adam Sofuł, Jacek Ziarno
 • Dodano: 10-10-2019 13:56

- Gdy powie się „państwo”, to na ogół u ludzi budzą się pozytywne skojarzenia. Ale kiedy się wyjaśni, że to są rządy polityków i urzędników, co jest bliższe rzeczywistości, odbiór się zmienia – zauważa prof. Leszek Balcerowicz w rozmowie z WNP.PL. I wyprowadza pięć ciosów, w formie krytyki wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości, który jego zdaniem nie sprawdził się.

 • Jacek Ziarno i Adam Sofuł rozmawiają z Leszkiem Balcerowiczem, ekonomistą, byłym ministrem finansów, wicepremierem, prezesem Narodowego Banku Polskiego i szefem Unii Wolności, partii z której wywodzi się szereg polityków Koalicji Obywatelskiej.
 • Rozmawiamy w czasie, gdy raport Banku Światowego wskazuje na Polskę jako kraj największego sukcesu gospodarczego wśród państw postsocjalistycznych. 
 • Najgorszym z przejawów władzy państwa jest państwowa własność (to była przecież esencja socjalizmu), bo ostatecznie decyzje podejmują wtedy rządzący politycy - uważa profesor. Prezentuje też szereg zarzutów wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (29)

 • Oko za oko! 2019-10-16 19:43:38
  Najważniejsze pytanie to, kiedy ten złodziej i malwersant wreszcie pójdzie siedzieć?!!!
 • bkb2 2019-10-16 16:00:55
  A Balcerowicz to jest ten sam co krowy pasł na "ranczu" swojego ojca kułaka ? I to jest ten sam który uwolnił ceny rynkowe po 89 roku i czekał aż cena jajek zacznie spadać.... ? Tak sobie chłopiec eksperymentował na 40 milionach ludzi i jednym z największych krajów w EU ?
 • PPP 2019-10-11 19:52:17
  Matko jedyna, co za bełkot... Wieszczyłem załamanie finansów no ale kto wtedy mógł przewidzieć... No to albo mógł pan przewidzieć i się pan pomylił albo nie da się tego przewidzieć i wszelkie przewidywania może pan sobie... zachować dla siebie. To raz. Dwa - w programach transferów socjalnych w zeszłym roku (dane OECD) Polska była na 14 miejscu. To oznacza, że 13 krajów UE miało większe transfery niż Polska. Praktycznie wszystkie kraje Europy zachodniej. Niemcy mają 500+ kindergeld) od 1956 r. SZEŚĆDZIESIĄT TRZY LATA. W tym czasie zmieniały się opcje polityczne ale program był jedynie rozwijany. Idioci? Socjaliści? Niemcy wydają na transfery socjalne 25,1% PKB. Francja - transfery socjalne również od zeszłego stulecia, wydatki na transfery - 30,2% PKB!!! I jak pan profesor to skomentuje? Że wszyscy w Europie są idiotami a jedynie pan profesor poznał PRAWDĘ??? :)
  • RR 2019-10-16 13:17:34
   No ale jak to, Polacy wydają przecież pieniądze, które powinny trafić do Niemiec w postaci cen transferowych, albo wzrostu uzależnienia technologiczno-organizacyjnego. Tak nie może być. Nie jesteśmy dobrymi Europejczykami! Kiedyś nie było problemu z zapłaceniem 26 mld zł z sowitymi odsetkami za długi Grecji zaciągnięte w Niemieckich bankach. A teraz Polacy się ociągają a nawet nie chcą przyjeżdżać na zbiór szparagów! Aż brzydkie słowo po niemiecku ciśnie się na usta.
 • Jadwiga 2019-10-11 15:24:42
  W moim ostatnim komentarzu o Kulczyka po zdaniu że Kulczy wybudował pierwsza autostradę , a nie Rząd , słowo ,,bezprawnie,, zostało dopisane , ja tego nie napisałam. I to jest skandal ,że ktoś to dopisał i jest to dowód na to,że już nie ma wolności słowa . Bo jeżeli ktoś napisze coś co nie pasuje to się zmienia treść . A jedyne co mogę zrobić to zrezygnować z tego forum i pewnie o to Wam chodzi. Nawajcie się dalej swoja nienawiścią i zawiścią , unikajcie rzeczowych i merytorycznych dyskusji i wierzcie w wodza , powodzenia. Dopisanie tego jednego słowa świadczy o tym,ze sięgnęliście dna. Wasza niewiedza z podstawowych spraw jest porażająca. Nie da się wybudować autostrady bez pozwolenia na budowę i kredytu. To ,że ktoś dostaje pozwolenie i kredyt świadczy o tym,że potrafi zrobić porządny biznes plan , porządny wniosek . Jeżeli ktoś przynosi do urzędu czy banku chłam to nic nie załatwi. Jak się jest profesjonalistom to nie potrzebne są znajomości i układy. A Ci co załatwiali przez układy i tak w końcu zbankrutowali i najczęściej Ci teraz pyszczą , bo nie są wstanie pojąć,że można coś robić bez załatwiania. żegnam
 • Jadwiga 2019-10-11 10:58:20
  Ten jadu i nienawiści, dlaczego? Bo to tak łatwo usprawiedliwić własną nieudolność , lenistwo , brak wiedzy , brak zaangażowania działaniami kogoś innego. Najłatwiej jest uwierzyć w kłamstwa , które utrzymują nas w przekonaniu,że inni są winni za nasze życiowe niepowodzenia. Nie trzeba myśleć. A może jednak zwrócę uwagę na pewne fakty. Złodziejska prywatyzacja banków - których się pytam? W 1989r Były w Polsce nsp. Banki: 1.PKO BP - -to była kasa oszczędnościowa prowadziła dla obywateli książeczki PKO - kont dla firm nie - pierwsze konta zaczęli zakładać firmom w 1990 , na pierwszych firmach się uczyli to robić - Dzisiaj to ciągle Bank Państwowy. 2. PEKAO SA - emitent bonów do Pewexu i Baltony - był praktycznie bankiem dla tych dwóch państwowych firm i przyjmował przelewy z zagranicy dewizowe jak rodzina w Ameryce wysłała zapomogę swojej rodzinie.? Wiem , moja matka dostawa 50 USD co jakiś czas od znajomego/ skupowali to od niej i wypłacali jej złotówki po śmiesznym kursie. W latach 90-tyc mogła już wziąć te 50 USD bez przymusowej wymiany. 3. Bank Handlowy - prowadził konta Centralom Handlu zagranicznego było ich około 200 szt. . Firmy płatności zagraniczne musiały dokonywać przez Bank Handlowy- na pytanie w 1989 roku o założenie konta dla prywatnej spółki - odpowiedź , śmiech z czym do ludzi , a będziecie mieć obroty 10. mln UD. 4. Banki spółdzielcze - małe banki prowadziły konta rolnikom indywidualnym , spółdzielniom i rzemieślnikom, w 1989 roku praktycznie były bez kasy. I to by było na tyle . Po 1989r banki dopiero powstawały , Polacy nie mieli pieniędzy na założenie banku i trzeba było stworzyć warunki aby przyszły tu Banki Zagraniczne , bo ktoś musiał udzielać kredytów na budowę nowych zakładów. Na inwestycje , funkcjonowanie firm potrzebne są pieniądze. Prawdziwe pieniądze. Wyciągnięte z pod podłogi dolary zarobione na handelku pod Pewexem nie pozwalały na na takie inwestycje. Zresztą historia Grobelnego i Bezpiecznej Kasy Oszczędności o tym najlepiej świadczy. Adrenalina mi wiec rośnie jak czytam te brednie przepełnione nienawiścią. Ludzie , którzy czekają aż rząd coś da i załatwi w żadnym systemie niczego nie osiągną. Igrzyska PIS przeminą , 500+ zje inflancja , dzieci skończą 18 lat i zasiłków nie będzie , zdolności znalezienia pracy na rynku też nie będzie.To co wybudowano wcześniej się zniszczy, rozpadnie, nowych inwestycji nie będzie , zostaną może niedokończone szkielety jak po Gierku. Porażająca jest głupota i wiara w cuda. Igrzyska są zawsze chwilę , a potem wraca codzienność. Koszty transformacji zawsze są , a u nas mogły być dużo wyższe gdyby nie Plan Balcerowicza. Teraz przejadamy dorobek tych 30 lat. Na efekty ekonomiczne w gospodarce czeka się dekady nie lata. Nobla za rozwój gospodarczy dzięki konsumpcji panowie i panie nie będzie. Ja pewnie tego nie dożyję , bo mam swoje lata ale życzę Wam żebyście się przekonali co to jest znacjonalizowana gospodarka i kult jednego polityka , nic innego Was z tej wiary nie wyleczy.
  • Ja 2019-10-11 12:32:37
   Jadwiga. Ty jesteś po ekonomii socjalistycznej czy to tylko "chemia"miedzy tobą a byłym ministrem.
   • Jadwiga 2019-10-11 12:58:45
    Ja po prostu mam pojecie o gospodarce i ekonomii. Od 1974 miałam kontakt z gospodarką wolnorynkową na zachodzie i interesuję się tymi zagadnieniami. Mam swoje zdanie i nie pozwolę sobie wciskać kitu. Obserwowałam zawsze wnikliwie procesy gospodarcze i skutki decyzji. Do Balcerowicza mam zastrzeżenia w tym robił o tyle,że wcale takim liberałem gospodarczym nie był jak był ministrem finansów. Niestety czasem ustępował pod naporem polityków. Czym jest gospodarka socjalistyczna to ty nie wiesz. Bo właśnie to co wprowadza obecna władza to jest socjalizm w czystym wydaniu. Oni doskonale o tym wiedzą ale liczą właśnie na niewiedzę ludzi i wykorzystują te niewiedzę. Szczytem hipokryzji jest to,że najwięksi socjaliści wyzywają od komunistów i złodziei ludzi o liberalnych poglądach na gospodarkę i tworzą miejsca pracy , zarabiają na siebie i na budżet państwa który oni trwonią. Może zajrzyj do jakiejś literatury to się dowiesz na czym polega gospodarka socjalistyczna i porównaj z tym co u nas jest wdrażane choć po cichu , bez fajerwerków pod hasłem Repolonizacja. To,że właścicelem jest podmiot co ma w nazwie Sp. z o.o. , alko SA nie znaczy ,że jest komercyjne , trzeba zajrzeć do KRS to się dowiesz kto za tym stoi , jak PZU i PKO BP , albo PKP to to jest państwowe i rzadzą tym politycy a nie menadżerowie i to jest socjalizm w nowym wydaniu. A ekonomi uczyłam się dopiero po 89 r i cały czas się uczę bo to trudna i wielka nauka.
  • bkb2 2019-10-16 16:21:04
   Szkoda że nasza Jadwiga nie miała korzeni z II RP. Może to by uratowało jej mózg w czasach Okupacji Sowieckiej 1945-1989... Nasza Jadwiga ma jednak inny problem... Była jak na PRL dość dobrze wykształcona a to nie brało się z niczego... Musiała być sama czy jej rodzina umoczona w PZPR, czy nawet SB i inną degenerację... Chodziła regularnie na pochody 1Maja i inne komunistyczne spędy. Nasza bohaterka ma po prostu przeżarty mózg przez komunę i jest tak pazerna że zazdrości młodym ludziom którzy powrócili do swoich korzeni i mają dzisiaj o wiele większe możliwości niż ona miała wchodząc na rynek jak 20 latka początkiem lat 70-tych czy nawet w latach 60-tych... To jest tragedia tych ludzi. Po 89 roku nie potrafili już zmienić swojego myślenia z wygody i lenistwa którego nauczył ich PZPR... Ci ludzie są przerażeni bo PIS rzeczywiście może rządzić nawet 3-4 kadencje a jednocześnie pozbawił emerytur byłych SB-eków... 13 października ci ludzie przeżyli realną swoją tragedię. Gdyby wygrało PO i reszta te SB-eckie emerytury zostałyby przywrócone. A tak PIS przebąkuje że obetnie emerytury partyjnym funkcyjnym bonzom dla których PZPR był jedynym źródłem utrzymania

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 66.249.64.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!