Najważniejsi politycy europejscy umocowani w strukturach UE pojawią się w Katowicach na rozpoczynającym się 14 maja Europejskim Kongresie Gospodarczym. Brukselski TOP będzie reprezentował wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej oraz komisarze UE - ds. energii i polityki klimatycznej oraz ds. handlu.
- Reprezentacja europejskich polityków będzie jak co roku silną stroną Kongresu. Do Katowic przyjadą urzędnicy o kompetencjach kluczowych dla nowoczesnej gospodarki i handlu.
- Najwyższy rangą polityk UE w dziedzinie cyfryzacji będzie uczestnikiem EKG i European Start-up Days. Andrus Ansip będzie mówił o znaczeniu trwającej transformacji technologicznej
- Energia, klimat i wolny rynek - to arcyważne i aktualne tematy, które zachęciły do udziału w Kongresie innych przedstawicieli Komisji Europejskiej. Dyskusje z ich udziałem będą dotyczyły niełatwej europejskiej przyszłości.
Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego będzie gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego (14-16 maja). Jako premier był współtwórcą estońskiego cudu informatyczno-cyfrowego. Obecność wiceprzewodniczącego KE będzie ważna ze względu na wyjątkową rolę w programie Kongresu tematów związanych z cyfryzacją, IV rewolucją przemysłową oraz rolą nowych technologii w życiu społecznym i publicznym.
E-stonia i E-uropa
Estoński ekonomista, przedsiębiorca, samorządowiec, polityk, minister gospodarki i komunikacji, parlamentarzysta krajowy oraz europejski oraz przewodniczący Estońskiej Partii Reform. W latach 2005-2014 stał na czele trzech kolejnych rządów.
W dziesięcioleciu premierowania Ansipa Estonia dokonała bezprecedensowego, jeśli chodzi o skalę o dynamikę, postępu w dziedzinie informatyzacji. Obecnie Estonia (nazywana w Europie “E-stonią”) oferuje obywatelom szereg udogodnień polegających na przeniesieniu wielu operacji do świata cyfrowego.
Ansip wystąpi 15 maja (9.30-11.00) na scenie głównej Spodka, gdzie odbędzie się debata
Technologie, które zmienią nasz świat. Rewolucja technologiczna, jej tempo i spodziewane skutki to jeden z najważniejszych nurtów tematycznych Kongresu.
Energia dla klimatu
W tym roku za szczególnie ważną należy uznać obecność Miguela Ariasa Canete, komisarza Unii Europejskiej ds. polityki klimatycznej i energetycznej. Canete, doświadczony polityk i prawnik, były minister rolnictwa Hiszpanii, parlamentarzysta krajowy i europejski, był już gościem EKG w roku 2015. Komisarz konsekwentnie deklaruje poparcie dla energetyki opartej na nowych źródłach energii i dla ekspansji transportu o niskiej i zerowej emisji CO2.
W Katowicach Canete zabierze głos w sesji "Świat dla klimatu - co przyniesie szczyt klimatyczny w Katowicach”. Oczekiwania wobec spotkania COP24 w grudniu są spore; szczyt ONZ w Katowicach w 2018 r. będzie kluczowy dla wdrożenia porozumienia paryskiego.
Dominique Ristori, generalny dyrektor ds. energii, pracuje w Komisji Europejskiej od... 1978 roku; brał udział w kreowaniu polityki energetycznej UE. Zakres jego kompetencji i odpowiedzialności obejmuje tak różne dziedziny jak: energetyka jądrowa, ekologiczny transport. Na początku procesu regulacji europejskiego sektora energetycznego Ristori odegrał ważną rolę w przygotowaniu i wprowadzaniu w życie dwóch pierwszych dyrektyw dotyczących rynku wewnętrznego gazu i energii elektrycznej.