Mamy do czynienia z zimną wojną, w której stawką jest globalna kontrola nad nowymi technologiami i sztuczną inteligencją - ostrzegał prof. Nouriel Roubini, światowej sławy ekonomista, który już w 2006 r. przewidział zbliżający się kryzys w globalnej gospodarce.
Podczas wystąpienia inaugurującego Kongres, prof. Roubini, podkreślał duże ryzyko, które niesie ze sobą wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami. Według niego obecną sytuację można nazwać zimną wojną, w której stawką jest globalna kontrola nad nowymi technologiami i sztuczną inteligencją. Podkreślił, że w sytuacji sporej niepewności, państwa europejskie powinny dążyć do jeszcze silniejszego zjednoczenia. Do tego potrzebni są jednak przywódcy, którzy będą potrafili zaproponować wizję wspólnej polityki gospodarczej - takiej, która pozwoli europejskiej gospodarce odnaleźć się w świecie zdominowanym przez USA i Chiny.
Gdy mowa o zjednoczonej Europie, nie sposób pominąć wątku brexitu. Uczestnicy zorganizowanej podczas pierwszego dnia Kongresu sesji zadawali sobie pytanie o to, jakie lekcje biznes wyciągnął dotychczas ze sprawy brexitu. Wśród zaproszonych do tej dyskusji gości był m.in. Nikhil Rathi, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Londynie. Wskazywał on, że kluczem do intensywnego rozwoju rynków finansowych jest silniejsza współpraca sektora prywatnego z państwowym. Podkreślał też konieczność wspierania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.
Uczestnicy debaty o brexicie zgodzili się, że ewentualny tzw. twardy brexit może mieć katastrofalne skutki dla europejskiej gospodarki i rynków finansowych. Prof. Nouriel Roubini dodał, że pozytywnym efektem, które może narodzić się z brytyjskiego chaosu, będzie wzrost liczby zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. A to w rezultacie prowadziłoby do odstąpienia od pomysłu wyjścia tego kraju z unijnej wspólnoty.
Goście IX Europejskiego Kongresu Finansowego pierwszego dnia mieli również okazję posłuchać opinii panelistów zaproszonych do dyskusji na temat nowych technologii, a przede wszystkim konkurencji pomiędzy bankami, a firmami technologicznymi. Wskazywali oni m.in., że usługi finansowe będą zmierzać w stronę coraz większej mobilności. To będzie z kolei wymagało od tradycyjnych banków przeistoczenia się w firmy technologiczne z licencją bankową.
Istotnym elementem tegorocznego Kongresu była dyskusja o odpowiedzialnych finansach
i moralności na rynkach finansowych. Organizatorzy zaprosili do wieczornej debaty w formule okrągłego stołu ekspertów, by odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. nieprawidłowości na rynku finansowym, skuteczności regulacji ostrożnościowych, czy spowodowanych rynkowymi dewiacjami zagrożeń dla gospodarki. Warto zauważyć, że Europejski Kongres Finansowy podpisał deklarację wspierania Zasad Odpowiedzialnej Bankowości. W najbliższych dniach zostanie opublikowane wspólne oświadczenie w tej sprawie, razem z międzynarodową inicjatywą UNEP FI. Planowany jest też webinar dla polskiego sektora bankowego zorganizowany wspólnie przez EKF i UNEP FI.
Tradycją Kongresu stały się już spotkania ekspertów przy „Makroekonomicznym Okrągłym Stole EKF” oraz „Technologicznym Okrągłym Stole EKF”. Podczas tych dyskusji zaproszeni goście wymieniają się poglądami na temat wyzwań stojących przed gospodarką i bankami w najbliższych latach.