Nowe inwestycje bez podatku. Banki mają śmiałą propozycję

- W gospodarce światowej mamy dziś około 6 razy więcej pieniędzy w obiegu niż w roku 2008 (czyli jeszcze przed kryzysem bankowym); skutki takiego stanu rzeczy w końcu staną się widoczne - zauważa Włodzimierz Kiciński. Wiceprezes Związku Banków Polskich przewiduje skutki tego zjawiska w rozmowie zarejestrowanej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

  • - W okresie pandemii banki z własnej inicjatywy wprowadziły moratoria kredytowe, co spowodowało poprawę sytuacji w wielu przedsiębiorstwach - przypomina Włodzimierz Kiciński.
  • Rentowność polskiego sektora bankowego pozostaje niska, gdyż zwrot z kapitału wynosi około 3 proc. Tak się działo też przed pandemią. Powody? Według wiceszefa ZBP - przeregulowanie działalności bankowej i nadmierne obciążenia.
  • - W następstwie pandemii, ale i postępu technologicznego w polskich bankach zwolniono w tym roku 8,3 tys. ludzi. Sprawa jakości kadr i relacji między klientami a bankami powinna być nadal w centrum uwagi - akcentuje nasz rozmówca.
„Kolejne zastrzyki pieniądza realizowane przez banki centralne oraz pakiety stymulacyjne wydatków rządowych nie są remedium dla chorych gospodarek” - pisał Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich w roku 2014. Czy dziś też jest tego zdania, kiedy „czarny pandemiczny łabędź” odmienił realia? I tak, i nie - odpowiada nasz rozmówca.

Paradygmat pustego pieniądza

- Z jednej strony te potężne pakiety monetarno-fiskalne rzeczywiście dominują przy zwalczaniu skutków covidu i przy utrzymywaniu wielu podmiotów gospodarczych w jako takiej pozycji. Z drugiej strony: w gospodarce światowej mamy dziś około 6 razy więcej pieniędzy w obiegu niż w roku 2008 (czyli jeszcze przed kryzysem bankowym), więc skutki takiego stanu rzeczy w końcu będą jednak widoczne - mówi Włodzimierz Kiciński.

I dodaje, że w wielu światowych gospodarkach dominuje – tak w ujęciu działań banków centralnych, jak i rządów – jedno remedium: paradygmat zasypywania wszelkich kłopotów ogromną masa nowego pieniądza (Międzynarodowy Fundusz Walutowy również zalecał szeroko zakrojone działania banków centralnych i wsparcie fiskalne dla całej sfery gospodarki realnej). W końcu jednak, jak ostrzega wiceprezes ZBP, przyjdzie nam za to zapłacić i będziemy musieli konsolidować finanse publiczne.

W przypadku Polski to ogromne wyzwanie. A generalnie: nie ma możliwości emitowania bez końca „pustego pieniądza”.Branża: ujmijcie nieco ciężaru

Bankowcy od dłuższego czasu – a już dobitnie w dobie pandemii – wskazują na coraz trudniejszą sytuację  banków w naszym kraju – mowa tu m.in. o obciążeniach na rzecz państwa i malejących zyskach czy marżach. Towarzyszą temu apele bankowców pod adresem państwa i regulatora, czyli Komisji Nadzoru Finansowego – o wsparcie i zmiany w regulacjach.

Ale minister finansów Tadeusz Kościński od dłuższego czasu zachowywał rezerwę wobec tych głosów, wskazując, że wszystkim jest ciężko, a bankom państwo pomaga w ten sposób, że ratuje polskie firmy, a więc klientów sektora bankowego, przed poważnymi kłopotami czy upadłością.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Nowe inwestycje bez podatku. Banki mają śmiałą propozycję

  • stachurski 2021-10-12 15:14:42
    Wypowiedź całkiem na poziomie.Ale może banki również dały przykład przyzwoitego zachowania: likwidując sztuczki z podnoszeniem niewielkich opłat za "obsługę techniczną" czy też głosząc "zamrożenie" wynagrodzeń wysokich menedżerów (dygnitarzy) bankowych
  • SK 2021-10-12 12:18:58
    To się chyba zaczęło w USA w 2008 roku.Zamiast spokojnie pozwolić upaść niektórym finansowym kombinatorom, pospieszono im z pomocą i uruchomiono maszyny drukarskie.Potem ochoczo podchwycono pomysł w pozostałych krajach.Efekt zaś jest taki. że ewentualny kryzys może być nieporównywalnie większy niż wtedy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!