O unijnym budżecie podczas EEC Online

O unijnym budżecie podczas EEC Online
Komisja Europejska zaproponowała nowy budżet Unii Europejskiej w wysokości 1,1 biliona euro Fot. Shutterstock.com
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Piotr Toborek
  WNP.pl
 • Dodano: 19-06-2020 17:58

Dyskusja, a wręcz rywalizacja o wysokość i kształt unijnego budżetu na lata 2021-2027 były gorące już przed pandemią. Kryzys, jaki pociągnął za sobą koronawirus, jeszcze tę dyskusję zaognił. Dlatego tematu dotyczącego europejskich finansów na nowe rozdanie nie mogło zabraknąć podczas kolejnej edycji EEC Online, którą zaplanowaliśmy na 22-24 czerwca.

 • EEC Online to szybka odpowiedź na kryzysową sytuację, z która zmaga się Polska. Cykl debat w wersji internetowej rozpoczęliśmy w maju i będziemy go kontynuować w kolejnych miesiącach.
 • W dniach 22-24 czerwca 2020 r. zaplanowaliśmy kolejną odsłonę EEC Online, gdzie poruszymy najważniejsze tematy, z którymi zmagają się obecnie polski rząd, samorząd, a także przedsiębiorcy.
 • "Fundusze Unii Europejskiej. Stare i nowe priorytety" - to tytuł sesji, która odbędzie się 24 czerwca o godz.11.15. O przyszłości budżetu UE dyskutować będziemy pod patronatem WNP.pl. Zarejestruj się.

Nowa unijna perspektywa na lata 2021-2027 i podział wspólnego budżetu to jeden z tych tematów, które zostały zepchnięte przez pandemię na drugi plan tylko na chwilę. Pytając o skutki kryzysu pandemicznego, pytaliśmy od razu o to, co dalej z polityką gospodarczą i finansową Unii. Ta dyskusja jest o tyle istotna i gorąca, że nadszedł czas na podejmowanie decyzji o tym, jak ma wyglądać budżet UE.

Takiego tematu nie mogło więc zabraknąć podczas kolejnej odsłony EEC Online. Odbędzie się ona w dniach 22-24 czerwca. Ostatniego dnia zaplanowaliśmy sesję o bardzo wymownym tytule: Fundusze Unii Europejskiej. Stare i nowe priorytety.

 Czytaj: Minister finansów o budżecie i stanie finansów publicznych na EEC Online

O tym, jak zmienią się zasady wykorzystania funduszy unijnych, co z polityką spójności, o potencjalnych skutkach tych decyzji dla polskiej gospodarki i inwestycji, o znaczeniu zielonych inwestycji dyskutować będą m.in.  Elisa Ferreira - komisarz do spraw spójności i reform w Komisji Europejskiej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak - minister funduszy i polityki regionalnej, Krzysztof Niemiec - wiceprezes zarządu Track Tec, Michał Popiołek - dyrektor zarządzający do spraw bankowości globalnej i inwestycyjnej w mBanku, Mikołaj Różycki - wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Małgorzata Staś - dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

Nowa unijna perspektywa

Nadzwyczajna sytuacja pandemii wywarła wpływ także na toczące się negocjacje unijnego budżetu. 27 maja 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła plan odbudowy gospodarczej UE - Recovery Plan wraz z nowym narzędziem Next Generation EU oraz propozycję odnowionych wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027.

Komisja Europejska zaproponowała nowy budżet Unii Europejskiej w wysokości 1,1 biliona euro. Dodatkowo państwa członkowskie będą miały do dyspozycji 750 mld euro w grantach i pożyczkach z funduszu odbudowy. Polska byłaby w ujęciu brutto czwartym, a w ujęciu netto trzecim największym beneficjentem tego mechanizmu.

- Pakiet składający się z odświeżonej propozycji wieloletnich ram finansowych oraz Europejskiego Instrumentu Odbudowy stanowi dobrą podstawę do dalszych negocjacji. Polska jest zwolennikiem ambitnego budżetu Unii Europejskiej. Oczekujemy nie tylko dużej puli na inwestycje w Polsce, ale także zwiększenia elastyczności w wykorzystaniu środków. Polska podkreśla znaczenie polityki spójności jako głównego narzędzia inwestycyjnego – mówiła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Szefowa MFiPR mówiła, że w wielu aspektach wdrażanie funduszy w ramach polityki spójności będzie podobne jak w latach 2014-2020, ponieważ pozostaną programy zarządzane z poziomu krajowego i regionalnego.

Ministerstwo planuje też dodać program ponadregionalny, który byłby dedykowany obszarom z deficytem i o słabszych wskaźnikach gospodarczych. Jego głównym celem byłoby likwidowanie barier rozwojowych i poprawa atrakcyjności inwestycyjnej.

Minister Jarosińska-Jedynak przypomniała, że Komisja Europejska na kolejną perspektywę proponuje dodatkowe wsparcie w ramach Programu Sprawiedliwej Transformacji, jak również Fundusz Odbudowy po pandemii COVID-19.

- Polska ma też szansę na pozyskanie dodatkowych 64 mld euro z Funduszu Odbudowy. Jednym z warunków otrzymania tych środków jest przygotowanie Krajowego Planu Odbudowy. Taki plan przygotowuje specjalna grupa zdaniowa. Jeśli chodzi o pieniądze na sprawiedliwą transformację, na przygotowanie planów transformacji dla trzech województw - śląskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego - otrzymaliśmy dodatkowe środki z Programu Wsparcia Reform Strukturalnych – podkreśliła Jarosińska-Jedynak.

Minister mówiła też o przygotowaniach w zakresie polityki spójności, które prowadzi Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

- Zakładamy, że projekt Umowy Partnerstwa przedstawimy do akceptacji Rady Ministrów w tym roku. Potem czekają nas negocjacje umowy z Komisją Europejską – poinformowała minister.

Umowa Partnerstwa to najważniejszy dokument, w którym państwo członkowskie i Komisja Europejska umawiają się na to, jak będą inwestowane fundusze unijne.

Szefowa MFiPR poinformowała także, że w 2021 roku będą prowadzone także negocjacje poszczególnych programów operacyjnych.

- Chcemy żeby wdrażanie funduszy unijnych z polityki spójności na lata 2021-2027 rozpoczęło się jeszcze w 2021 roku – podkreśliła minister Jarosińska-Jedynak.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: O unijnym budżecie podczas EEC Online

 • Drobna sugestia 2020-06-19 23:41:19
  Chciałbym zauważyć, że porównując nadchodzącą perspektywę budżetową UE, tj. lata 2021-2027 z poprzednią( 2014-2020) widać pewne niekorzystne różnice, gdyż dwa główne programy budżetu zostałyby w nadchodzącej perspektywie dość wyraźnie uszczuplone. Polityka rolna UE( zasoby naturalne i środowisko) odnotowuje spore uszczuplenie ale straciłby też program wsparcia biedniejszych krajów i regionów UE( spójności i wartości) ale to wynika chyba właśnie z tego, że Wielka Brytania wychodzi ze struktury, stąd odnotowane jest obcięcie. Uważam, że w kwestii programu pod tytułem wspólny rynek, innowacje i cyfryzacja trochę za dużo pieniędzy zostało przyznane, można by było troszeczkę obciąć tutaj na rzecz zasilenia tych ważniejszych programów. Na pewno coś co należy odnotować na plus natomiast to fakt, że Unia wyciągnęła wnioski z przeszłości, to znaczy wyraźnie zwiększy wydatki na programy takie jak migracja i zarządzanie granicami( w tym FRONTEX) - tu jest wyraźny wzrost a także na bezpieczeństwo i obronę( w tym obronność i reagowanie kryzysowe) jest dane więcej, prawie dziesięciokrotnie więcej. 20 miliardów euro można spokojnie zabrać z programu wspólny rynek, innowacje i cyfryzacja i podzielić to odpowiednio: dać 10 miliardów więcej na politykę rolną( zasoby naturalne i środowisko), a pozostałe 10 miliardów przeznaczyć na pomoc w rozwoju biedniejszych krajów i regionów UE( program spójności i wartości). Link: businessinsider.com.pl/finanse/fundusze/fundusz-odbudowy-i-budzet-ue-ruszaja-negocjacje/m0tlvz5 .

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.222.251.91
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!