Ograniczenie wzrostu temperatury to globalny wyścig z czasem

Ograniczenie wzrostu temperatury to globalny wyścig z czasem
Musimy wygrać walkę z czasem, aby zmiany klimatu nie okazały się trwałe - mowił Maciej Nowicki Fot. PAP/Tomasz Wiktor

Jeszcze nie tak dawno zakładaliśmy, że ocieplenia o 1,5 stopnia Celsjusza jest graniczne, a teraz mamy już  wzrost o 1,1 stopnia  - mówił podczas panelu "Strategia dla Ziemi" na PRECOP 27 były minister ochrony środowiska Maciej Nowicki.

Przed trzydziestu laty, gdy w Brazylii pierwszy raz odbywała się światowa konferencja klimatyczna, nie do końca dawano wiarę tezie, że to człowiek odpowiada za zmiany w naturalnym środowisku. Od tego czasu udało się przeprowadzić gigantyczną akcję na niespotykaną skalę, aby uświadomić rządom, biznesowi i społeczeństwu, że wszystko działa w schemacie naczyń połączonych. 

To człowiek swoją aktywnością przyczynia się do ogromnych, w wielu przypadkach nieodwracalnych zmian, dlatego należy działać szybko i skutecznie na rzecz rozwiązań promujących zieloną transformację. 

- W ciągu minionych 30 lat emisja CO2 do atmosfery podwoiła się. Gdy analizowano problem globalnego ocieplenia, zakładano, że graniczny wzrost temperatury to 1,5 stopnia Celsjusza, a później mogą zachodzić trudne do określenia zmiany. Teraz notujemy podniesienie temperatury o 1,1 stopnia. Przegrywamy z naturą. W mojej ocenie mamy mało czasu, żeby powstrzymać zmiany. Porozumienie Paryskie było światełkiem w tunelu. Wtedy kraje dobrowolnie deklarowały wolę ograniczenia emisji. Jak czas pokazał, te założenia już teraz są niewystarczające- stwierdził podczas PRECOP 27 były minister ochrony środowiska Maciej Nowicki.

Chiny i Stany Zjednoczone są odpowiedzialne za emisję około 45 procent gazów cieplarnianych do atmosfery. Podczas zbliżającego się w Egipcie szczytu klimatycznego ważne będzie to, co powiedzą przedstawiciele największych gospodarek świata na temat ograniczenia emisji. Jednak równie ciekawa będzie odpowiedź na pytanie jak pomóc najbiedniejszym krajom, aby i one mogły się włączyć w ogólnoświatowy wysiłek na rzecz ochrony planety

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Ograniczenie wzrostu temperatury to globalny wyścig z czasem

 • As 2022-10-25 19:23:58
  Odpowiedzi naukowców - nieortodoksów klimatycznych na kłamstwo klimatyczne, jakoby to niby CO2 wpływało na globalny klimat, zbiera i prezentuje m.in. Heartland Institute (heartland.org) oraz NIPCC (google znajdą, ale nie nalezy mylić z propagandowym IPCC). Warto poświęcić nieco czasu na przejrzenie publikacji NIPCC oraz H.I., abyśmy nie dawali się wkręcać w kłamstwo klimatyczne różnym cwaniakom/ortodoksom/niewykształconym w dziedzinach ścisłych osobnikom.
 • Jerzy 2022-10-19 12:09:15
  Czyli tłumacząc to na nasze: trzeba przyspieszyć dojenie obywateli wciskając im kit o antropogenicznych przyczynach zmian klimatycznych. Każdy pretekst jest dobry.
 • niezły ubaw 2022-10-18 17:55:03
  Jest tylko jeden sposób na opanowanie zmian , ma nas być 2-3 miliardy a nie 8 , z pandemią się nie udało może wojna A . pomoże .
 • Jasiu 2022-10-18 14:07:25
  Najbardziej zyskowne interesy robi się wtedy gdy ma się z zastraszonym i klientami. I o to tutaj chodzi. Wpływ człowieka na klimat to tylko się rodzi w chorych głowach lub w głowach cwaniaków. A ogólnie to człowiek jest za mały aby wpływać globalnie na klimat tak gdzie o klimacie decydują czynniki kosmiczne (zmiana zapylenia naszej części kosmosu, zmniejszenie orbity Ziemi czy wzrost aktywności Słońca).
  • Cogito 2022-10-18 20:06:21
   Pozwól, że poprawię Ci nicka: Głupi Jasiu. Nie ma za co
  • As 2022-10-25 19:15:55
   Oczywiście, że obecność ok. 4/10000 części CO2 w atmosferze (tyle jest przy powierzchni Ziemi, wyżej jest jeszcze mniej, bo CO2 jest cięższym molowo gazem, niż azot albo tlen) nie ma żadnego istotnego wpływu na klimat na Ziemi globalne. Warto czytać i poznawać argumenty naukowców, którzy zaprzeczają, że CO2 ma wpływ na klimat, te wyniki zbiera i prezentuje w różnych zbiorczych cyklicznych opracowaniach Heartland Institute (heartland.org) oraz Non-governmental Int. Panel on Climate Change (NIPCC - google znajdą, nie mylić z propagandowym IPCC).

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.29.69
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!