PARTNERZY PORTALU

Oto największe zagrożenie dla sektora bankowego

Oto największe zagrożenie dla sektora bankowego
W obciążeniach regulacyjnych szefowie największych banków w kraju widzą istotny problem sektora bankowego. Fot. Shutterstock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Bartosz Dyląg
  Bartosz Dyląg
 • Dodano: 17-09-2020 14:00

W obciążeniach regulacyjnych szefowie największych banków w kraju widzą istotny problem sektora bankowego - wskazali go podczas sesji „Sektor bankowy” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2020. – To nie jest dobra i mądra polityka, kiedy sektor, który odgrywa w restrukturyzacji, modernizacji gospodarki bardzo ważną rolę, jest obciążony najbardziej w cywilizowanym świecie – zwraca uwagę Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

 • Branża bankowa od lat jest liderem zmian technologicznych, wiele dobrego zrobiła też dla cyfryzacji polskiej administracji – uważa Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.
 • Polska nie jest miejscem dla wszystkich banków, które dziś funkcjonują. Będzie korekta – uważa Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Polskiego.
 • Wiceprezes mBanku Adam Pers zwraca uwagę, że ceny usług bankowych wzrosną. Ale... – Jest konkurencyjność w sektorze bankowym, dlatego nie spodziewam się znacznych podwyżek – podkreśla.

Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło jest zdania, że obecna kryzysowa sytuacja nie jest niczym zupełnie nadzwyczajnym - normalne bowiem są zmiany koniunktury. - Wiedzieliśmy, że rok 2020 będzie gorszy od roku 2019, nie przewidzieliśmy jednak, że zmiana nastąpi skokowo. Polecieliśmy w dół i w zależności od branży spadliśmy na różne podłoże. Są branże, jak turystyka, eventy, gastronomia, które poniosły poważne straty. W przypadku banków rachunek zysków i strat odłożony jest w czasie. Ci, którzy mieli się dobrze, pozostali na plusie - wyjaśnia Zbigniew Jagiełło.


W jego ocenie branża bankowa od lat jest liderem zmian technologicznych, wiele dobrego zrobiła też dla cyfryzacji polskiej administracji.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podkreśla rolę sektora bankowego i bardzo dobrą współpracę przy wypłacie środków przedsiębiorcom w ramach tarczy finansowej. - Pomoc trafiła szybko do 340 tys. firm. Mamy jeden z najnowocześniejszych sektorów bankowych w Europie, dzięki czemu skutecznie mogliśmy prowadzić działania antykryzysowe - tłumaczy szef PFR.


Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, jest zdania, że największym zagrożeniem pozostaje przedłużanie nieskorygowanej polityki regulacyjnej wobec sektora bankowego.


– To nie jest dobra i mądra polityka, kiedy sektor, który odgrywa w restrukturyzacji, modernizacji gospodarki bardzo ważną rolę, jest obciążony najbardziej w cywilizowanym świecie. Efektywne obciążenie sektora bankowego to w grupie 10 największych banków 34-44 proc., gdy w Europie Zachodniej - 23-24 proc., w USA - 16-18 proc.

Jego zdaniem trzeba zawrzeć porozumienie z politykami i regulatorami, by te obciążenia zmniejszyć - po to, by banki były aktywnymi uczestnikami rynku.

Radosław Kwiecień, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, zwraca uwagę na mechanizmy polityki monetarnej i luzowanie fiskalne, które mają gigantyczny wpływ na sektor bankowy.

- Przy gwałtownym spadku sektor jest dalej w niezłej kondycji - ani portfele nie wykazują dużych pogorszeń, ani nie musimy tworzyć takich rezerw, które powodowałyby, że banki są w trudnej sytuacji i zadają sobie pytanie, co dalej - mówi.


Jego zdaniem zarówno szanse, jak i zagrożenia są w mechanizmie monetarnym, który reguluje rynek lokalny, jak i globalny. - Szanse widzę w szybkim wyjściu z kryzysu. Skala luzowania fiskalnego jest niespotykana! - podkreśla członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Część banków zniknie

Polska nie jest miejscem dla wszystkich banków, które dziś funkcjonują. Będzie korekta - uważa Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Polskiego.

Z kolei, jzaznacza Adam Pers, wiceprezes mBanku, według klientów liczba banków w Polsce jest na poziomie minimalnym.


Zdaniem Pawła Borysa, najczarniejsze scenariusze się nie zmaterializują; sektor bankowy zachowuje płynność. - Mamy jeden z najnowocześniejszych sektorów bankowych w Europie, dzięki czemu skutecznie można było prowadzić działania antykryzysowe - mówi.

Prezes Banku Ochrony Środowiska Emil Ślązak zwraca uwagę na niskie stopy procentowe, na niepewność co do dalszego rozwoju sektora bankowego. - Jeżeli patrzymy na covid i nawrót pandemii, pojawia się niepewność, zagrożenie - mówi Emil Ślązak.


Z drugiej strony koronawirus jest katalizatorem pozytywnych zmian. - O ile banki polskie super poradziły sobie z dystrybucją środków PFR, o tyle covid może przyczynić się do transformacji sfery back office. Myślę o pracy zdalnej czy robotyzacji - dodaje prezes BOŚ.

Artur Szeski, senior director w Fitch Ratings, zwraca uwagę, że sytuacja niepewności w gospodarce utrzymuje się. - Spodziewamy się pogorszenia jakości portfeli kredytowych. Na razie to się nie dzieje, ale jest nieuniknione - uważa Artur Szeski.


Szeski dodaje, że jego agencja ratingowa nie podjęła żadnych radykalnych decyzji co do ratingów banków. - Jak na razie nie widzimy powodów, by to robić. Ale czekamy, czy pojawi się druga fala pandemii, jak będzie wyglądał powrót z moratoriów kredytowych... Kluczowe jest pytanie o jakość portfeli, kiedy moratoria wygasną - analizuje przedstawiciel Fitch Ratings.

Usługi bankowe będą droższe

Adam Pers zwraca uwagę, że do tej pory część usług bankowych była sprzedawana relatywnie tanio, a nawet za darmo. - Każdy unika odpowiedzi, czy opłaty wzrosną, ale ceny usług będą rosły. Jest konkurencyjność w sektorze bankowym, dlatego nie spodziewam się znacznych podwyżek - uważa Adam Pers. - Niepokoi mnie, że zbyt niskie stopy procentowe powodują, iż część banków płaci zero za lokaty, część wycofuje się z lokat - to anomalia - dodaje.

- Arytmetyka modeli biznesowych jednoznacznie wskazuje, że opłaty w sektorze bankowym będą rosły - uważa Brunon Bartkiewicz, prezes ING.

- W sferze kosztów kredytu oraz bankowości bieżącej to już się dzieje - dodaje Jerzy Śledziewski, wiceprezes Banku BNP Paribas.


- Jestem przekonany, że te zmiany nie będą miały dramatycznego charakteru, konkurencja będzie nas wstrzymywać - dodaje Brunon Bartkiewicz. - To, co elektroniczne, pozostanie za darmo, a w tym, co wiąże się z dużą kosztochłonnością czy pracochłonnością, wprowadzone będą opłaty.


Prezes Banku Ochrony Środowiska zauważa, że mamy okres zwrotu z inwestycji w technologie zdalne, co powinno pomóc bankom utrzymywać ceny na dotychczasowych poziomach (choć ceny te niezbyt gwałtownie, ale jednak będą rosnąć).

Prezes BOŚ zwraca uwagę, że źródłem przychodów banków i przewagi nad innymi uczestnikami rynku jest zaufanie do banku. - Dlatego relacje z bankiem mają czynnik nie tylko cenowy, ale i element zaufania oraz bezpiecznych relacji - mówi Emil Ślązak.

- Polski sektor jest digitalny, ale niewątpliwie potrzebujemy inwestować. Będą koszty, potrzeba przychodów - podkreśla Jerzy Śledziewski. - Racjonalna zmiana cen jest potrzebna. W sferze kosztów kredytu oraz bankowości bieżącej to już się dzieje - dodaje.

Oto pełen zapis wideo sesji "Sektor bankowy" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2020

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SPÓŁKI

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Oto największe zagrożenie dla sektora bankowego

 • czees 2020-09-17 16:08:49
  Jak niby 'sektor bankowy' wpływa znacząco na rozwój gospodarki? Oni jedynie są decydentami w sprawie tego kto ma dostać kredyt, a kto nie. Rozwój tego sektora nie rozwinie jakkolwiek gospodarki. Widać to teraz, w naszym najwyższym indeksie WIG20. Banki nie sa high-tech, ani niczego nie produkują, a jedynie sprzedają usługi przerzucania waluty z jednego kąta w drugi. Tam nawet nie ma za bardzo włożonej pracy.
  • gesia 2020-09-18 08:08:15
   jednak wpływa, wpływał i będzie wpływał.
 • asd 2020-09-17 15:37:17
  Szajse(juden)bankirenkopenwdupen

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.208.126.232
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!