Wydarzenie w kwietniu, ale rzeczowy dialog rozpoczął się już teraz. Najważniejsze nurty tematyczne kolejnej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) oraz rekomendacje dotyczące rosnącej roli tej ważnej debaty były przedmiotem spotkania Rady EEC.
- Wstępny zakres tematyczny XIV edycji najważniejszej imprezy biznesowej Europy Centralnej jest już znany. Agenda wydarzenia powstaje jak zwykle w toku otwartej dyskusji, konsultacji i aktualizacji.
- Radę tworzą ludzie gospodarki i nauki, samorządowcy i politycy europejscy. Gremium to odgrywa ważną rolę w procesie programowania wydarzenia.
- Kongres odbędzie się 25-27 kwietnia 2022 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
O tym wszystkim będzie mowa w kwietniu przyszłego roku. Jednak już w poniedziałek, 20 grudnia, członkowie rady EEC spotkali się w Katowicach, by przedyskutować pomysły, zaproponować nowe tematy i sformułować rekomendacje dotyczące miejsca i roli Kongresu.
Jerzy Buzek, przewodniczący Rady, sygnalizował obecność na Kongresie komisarzy odpowiedzialnych za europejską gospodarkę, Zielony Ład, kwestie inwestycji i ich finansowanie. Rozmowy i ustalenia - w toku.
Obecność najważniejszych polityków europejskich będzie szczególnie ważna w kontekście trwającej i zmierzające ku wnioskom dyskusji wewnątrzunijnej. - Toczy się ona wokół fundamentalnej kwestii dla przyszłości Unii Europejskiej, czym UE ma się zajmować, a czym nie - streścił europarlamentarzysta Jan Olbrycht. - Wśród tematów budzących szczególne emocje, a tak ważnych dla procesu odbudowy i przebudowy gospodarki jest kwestia, czy zaciąganie kredytów przez Unię powinno mieć charakter jednorazowy czy stały.
- Roboczy zakres tematyczny, o którym rozmawiamy, powstał na bazie intensywnych kontaktów - zapewnił Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Kongresu. Zapowiedział, że Kongres, który już się mocno zmienił, przystosowując się do nowych realiów, odbędzie się w formule hybrydowej z nastawieniem na osobisty udział, ale jednocześnie z transmitowanymi sesjami i szeroką dostępnością.
Więcej konkluzji
Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Banku Śląskiego, namawiał do „tworzenia siły Kongresu jako instytucji”. Postulat postawienia akcentu na formalnie opracowane wnioski pokongresowe, rolę think tanku, jaką miałby na siebie przyjąć Kongres, powracały w wypowiedziach wielu uczestników spotkania, którzy podkreślali znaczenie Europejskiego Kongresu Gospodarczego dla debaty publicznej w Polsce i UE.Aktywności, których wzmocnienie proponowano, mają już teraz miejsce.
- Kongres trwa de facto okrągły rok. Utrzymujemy kontakt z uczestnikami i partnerami. Powstają raporty i opracowania - przypomniał Wojciech Kuśpik.
Kongres od lat buduje swoją pozycję i, jako jedno z nielicznych tego typu wydarzeń, poddaje się dorocznej ocenie uczestników. Wśród czynników, które w największym stopniu wpływają na satysfakcję z uczestnictwa w Kongresie, są te związane z jego merytoryczną stroną (interesujące opinie, tematyka wystąpień i debat możliwość zapoznania się z nowymi trendami w gospodarce). Merytoryczny aspekty wydarzenia uczestnicy XIII edycji w 2021 r. ocenili na 8,3 w 10-stopniowej skali (BCMM - Badania Marketingowe). Bogata, zróżnicowana i powstała na fundamencie dialogu agenda przyczynia się znacząco do tak wysokiej oceny.