Rozmawiamy z Marcinem Seniukiem, dyrektorem departamentu rozwoju startupów w PARP. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła Program Platform startowych w Polsce Wschodniej. - Został on zaplanowany jako instrument, który ma pomóc zapobiegać negatywnym zjawiskom migracyjnym w tamtym makroregionie Polski - mówi Marcin Seniuk.
- Postrzegamy Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości jako organizację, która powinna m.in. współtworzyć jak najlepsze warunki dla rozwoju dla start-upów i przez to wspierać rozwój gospodarczy całego kraju. Nie chcemy przy tym wymyślać ekosystemu dla start-upów od początku, tylko oddziaływać tam, gdzie – jak oceniamy – przyniesie to największą korzyść - mówi Marcin Seniuk, dyrektor departamentu rozwoju startupów w PARP w rozmowie z nami.
- Jednym z takich działań jest sześć platform startowych Polski Wschodniej, które uruchomiły już rekrutacje do programów inkubacyjnych. - Pierwsze inkubacje już ruszyły, a kolejne nabory będą otwierane lada moment - informuje Marcin Seniuk.
- Dla start-upów po etapie inkubacji, przy założeniu powodzenia i rentowności rozwijanej działalności biznesowej, staramy się tworzyć biznesowe szanse do intensywnego wzrostu. Temu służą m.in. wspierane przez nas Programy akceleracyjne - wyjaśnia nasz rozmówca.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wspiera rozwój start-upów. Mechanizmy czysto rynkowe nie są wystarczające do tego, żeby wyławiać biznesowe talenty?
Dla sprawnego rozwoju innowacyjnych firm konieczne jest zaistnienie szeregu warunków. Tego pożądanego dla startup-ów środowiska nie da się sprowadzić do jednego tylko czynnika. Istotna jest zarówno kwestia odpowiedniego otoczenia instytucjonalnego, prawnego, dostępu do finansowania, ale i kapitału społecznego. Postrzegamy PARP jako organizację, która powinna m.in. współtworzyć jak najlepsze warunki dla rozwoju dla start-upów i przez to wspierać rozwój gospodarczy całego kraju. Nie chcemy przy tym wymyślać ekosystemu dla start-upów od początku, tylko oddziaływać tam, gdzie – jak oceniamy – przyniesie to największą korzyść.
Czytaj także: Można przechytrzyć Facebooka. Polski start-up pozwala zostać anonimowym w sieci
Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie powinniśmy ingerować w każdy proces i od początku do końca zarządzać ekosystemem – to niewykonalne. Przykładowo, nie zajmujemy się inwestycjami kapitałowymi, nie wchodzimy w struktury właścicielskie start-upów, nie zarządzamy spółkami. Z drugiej strony tym spółkom, które znalazły się pod naszą opieką, zapewniamy bezpłatne wsparcie wyspecjalizowanych podmiotów gwarantując, że nie będzie się to wiązać z koniecznością np. oddania udziałów.
Zobacz również: Komisja Europejska podsumowuje pięć lat realizacji strategii cyfryzacji
Skoro mowa o kierunkowym działaniu, to jakie przesłanki legły u podstaw tego, żeby uruchomić program platform rozwoju start-upów w Polsce Wschodniej?
Program Platform startowych w Polsce Wschodniej został zaplanowany jako instrument, który ma pomóc zapobiegać negatywnym zjawiskom migracyjnym w tamtym makroregionie Polski. W Polsce Wschodniej nie brakuje przedsiębiorczych, odważnych, dobrze wykształconych ludzi, którzy gotowi są zakładać innowacyjne biznesy. Dostęp do ekspertów, doradców, a w końcu inwestorów, jest w makroregionie nieco trudniejszy, niż w rozwiniętych ośrodkach start-upowych w Polsce.