Polityka spójności pomoże odbudować europejską gospodarkę po Covid-19

Polityka spójności pomoże odbudować europejską gospodarkę po Covid-19
Elisa Ferreira, komisarz ds. spójności i reform, Komisja Europejska Fot. Mat. pras.
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Adrian Ołdak
    Adrian Ołdak
  • Dodano: 24-06-2020 12:30

Oskarża się nas o powolność i ociężałość. Jednak w chwili próby zadziałaliśmy szybko i sprawnie - powiedziała Elisa Ferreira, komisarz UE do spraw spójności i reform na EEC Online, przypominając, że antykryzysowe zmiany w polityce spójności stanowiły jedną z pierwszych reakcji Unii na Covid-19. Zapowiedziała też, że wśród priorytetów odbudowującej się po pandemii Europy będzie gospodarka bezemisyjna i cyfrowa. - Nie można bowiem budować przyszłości na podstawie pomysłów z minionej epoki - wyjaśniła.

  • Przedstawiając unijną politykę spójności na czas walki z pandemią, Elisa Ferreira zaznaczyła, że musi ona łączyć rozwiązania już sprawdzone, takie, które wymagają odświeżenia, ale także zupełnie nowe.
  • Po raz pierwszy w historii Komisja Europejska będzie zaciągać pożyczki na inwestycje w ramach unijnych programów. Będziemy wspólnie inwestować w sferę publiczną - powiedziała unijna komisarz.
  • Wezwała także do tego, aby skupić się na przygotowaniach dobrych projektów, przemyśleć, jak najlepiej wykorzystać każdy z dostępnych instrumentów.
W chwili nadejścia pandemii w puli programów spójności znajdowało się 50 mld euro nieprzydzielonych jeszcze środków przeznaczonych na rok 2020 - ostatni rok bieżącego wieloletniego okresu finansowego. Ich udostępnienie na walkę z kryzysem odbyło się w rekordowo krótkim czasie. Pierwszego wsparcia udzielono już w kwietniu.

W Polsce około 1,8 mld euro z funduszu regionalnego przesuwa się obecnie na finansowanie działań przeciw pandemii oraz jej gospodarczym skutkom. 1,3 mld euro przeznaczono na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw - także na sfinansowanie ich kapitału obrotowego, 426 mln euro na zakup wyposażenia dla szpitali i zaspokajanie innych potrzeb medycznych, 74 mln euro - na wsparcie pracowników i grup szczególnie narażonych, a także na zakup sprzętu umożliwiającego prowadzenie zdalnego nauczania.

Jak powiedziała Elisa Ferreira, ta szybka reakcja w ramach polityki spójności stanowi tło dla kompleksowej odpowiedzi na rzecz odbudowy gospodarczej, którą Komisja Europejska przedłożyła 27 maja. To Next Generation EU - Unia Europejska nowej generacji - o wartości 750 mld euro.

Czytaj także: Premier: fundusz odbudowy dla Polski będzie większy, niż sugerowano

- Jestem dumna z ambitnej skali i przełomowego zakresu tej propozycji. To nie czas, by planować działania na ograniczoną skalę. Jestem również dumna z tego, że propozycja Next Generation EU niesie ze sobą silne DNA spójności - oceniła unijna komisarz w swoim wystąpieniu na EEC Online.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ o ile bowiem szok spowodowany pandemią był zasadniczo symetryczny - dotknął wszystkie kraje Unii, o tyle jej wpływ na gospodarkę skupił się w określonych sektorach i regionach. Bogatym będzie łatwiej wyjść z kryzysu, mniej zamożnym trudniej. Polityka spójności ma niwelować tę różnicę.

Elisa Ferreira zaznaczyła, nawiązując do tytułu panelu „Fundusze UE. Stare i nowe priorytety”, że nowa polityka spójności musi łączyć rozwiązania już sprawdzone, takie, które wymagają odnowy, ale także zupełnie nowe.

Skupmy się na tym, co nowe.

- Po raz pierwszy w historii Komisja Europejska będzie zaciągać pożyczki na inwestycje w ramach unijnych programów. Będziemy wspólnie inwestować w sferę publiczną - powiedziała unijna komisarz.

W ramach nowego programu REACT-EU polityka spójności otrzyma 55 mld euro dodatkowych funduszy w latach 2020-2022, a jej celem będzie stworzenie solidnej podstawy dla odbudowy gospodarczej, przy należytym uwzględnieniu jej wymiaru przestrzennego. Wśród priorytetów znajdą się m.in.: programy zatrudnienia, wsparcie płynności finansowej dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz wsparcie dla małej infrastruktury ekologicznej i cyfrowej.

- Krótko mówiąc, podwójnym celem jest stworzenie miejsc pracy i wspieranie transformacji unijnej gospodarki - oznajmiła unijna komisarz.

Ponadto zasoby Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, którego jednym z ojców założycieli był Jerzy Buzek, zwiększono do 40 mld euro, ponieważ regiony, dostosowujące swój gospodarczy profil do wymogów klimatycznych, będą potrzebowały większego, a nie mniejszego wsparcia. Polska pozostanie największym beneficjentem tego funduszu.

Czytaj także: 8 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla Polski

- Proponujemy również dokonanie przeglądu śródokresowego polityki spójności w 2024 roku, co otworzy perspektywę uzupełnienia dostępnych środków o 10 mld euro - powiedziała Ferreira, przypominając, że Polska to największy beneficjent polityki spójności od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej w roku 2004.

Wezwała także do tego, aby skupić się przygotowaniach dobrych projektów, przemyśleć, jak najlepiej wykorzystać każdy z dostępnych instrumentów. - To ważniejsze niż kiedykolwiek, abyśmy jak najlepiej wykorzystali możliwości, które nam dano - podsumowała.

Zobacz całe wystąpienie Elisy Ferreiry na EEC Online
 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polityka spójności pomoże odbudować europejską gospodarkę po Covid-19

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.138.35
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!