Wschodni Kongres Gospodarczy (WKG) to od lat najważniejsza debata publiczna o perspektywach rozwoju Polski Wschodniej. Ale także forum dyskusji o relacjach gospodarczych między Unią Europejską i Polską a jej wschodnimi sąsiadami. Piąta edycja dwudniowej konferencji rozpoczyna się dziś w Białymstoku.
- V Wschodni Kongres Gospodarczy odbędzie się w dniach 3-4 października w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku.
- Tegoroczny WKG to 1500 gości i 160 prelegentów. Wśród uczestników politycy z kraju i zagranicy, przedsiębiorcy, samorządowcy, eksperci, startupowcy, studenci.
- Mocno zabrzmi głos przedsiębiorców. Organizatorzy wręczą prestiżowe wyróżnienia dla biznesu, inwestorów, innowatorów.
Intencje organizatorów WKG pozostają stałe, choć zmienia się otoczenie, pojawiają się nowe tematy. Kongres jest otwartym forum dyskusji o przyszłości Polski Wschodniej z jej geopolityczną, gospodarczą i kulturową specyfiką.
Poprzednia perspektywa budżetowa odmieniła województwa Polski Wschodniej - zmiany widać gołym okiem. A jednak wschodni makroregion, wskutek wieloletnich zaniedbań, wciąż należy do najuboższych w UE. Fundusze z Brukseli, ale także jasno sformułowana polityka rozwojowa dostosowana do specyfiki wschodniej Polski (jej potrzeb, atutów) są nadal potrzebne.
- Przez najbliższe dwa dni będziemy rozmawiać o tym, jak wykorzystać położenie Polski Wschodniej, jak podnieść na wyższy poziom współpracę z sąsiadami, jak skutecznie wspierać eksport i inwestycje ważne dla tej części kraju - zapowiada Wojciech Kuśpik, inicjator i organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego, prezes Grupy PTWP.
Agenda piątej edycji Kongresu obejmie szerokie spektrum tematów: od budownictwa i przemysłu drzewnego po nowe technologie cyfrowe, od turystyki po finanse, od przedsiębiorczości rodzinnej po problemy służby zdrowia.
Poznaj więcej szczegółów z agendy Wschodniego Kongresu Gospodarczego
Tradycyjnie sporo uwagi skupi sektor rolno-spożywczy, ale znajdzie się miejsce dla tematów rzadziej kojarzonych ze Wschodnią Polską - zaawansowanych usług dla biznesu czy Przemysłu 4.0. Zakres tematyczny uzupełnią międzynarodowe dwustronne spotkania gospodarcze: Polska-Litwa i Polska-Białoruś.
W ramach Kongresu kontynuowany będzie projekt EEC - Liderzy Przyszłości, którego głównym celem jest propagowanie wiedzy o gospodarce oraz przedsiębiorczości wśród młodzieży poprzez spotkania z indywidualnościami - praktykami biznesu.
Zwieńczeniem pierwszego dnia będzie wręczenie wyróżnień w konkursach TOP Inwestycje Komunalne oraz TOP Pracodawcy. Wytypowane zostaną wiodące start-upy Polski Wschodniej. W ten sposób Kongres promuje wzorcowe przedsięwzięcia gospodarcze i dobre standardy, a także młodą innowacyjną przedsiębiorczość.
Czytaj także: Największa debata o gospodarce Polski Wschodniej: kto weźmie udział
Relacje na bieżąco w portalach WNP.PL,PortalSamorzadowy.pl i PulsHR oraz na Facebooku.