PARTNERZY PORTALU

Polska firma ma przełomowy test na COVID-19

Polska firma ma przełomowy test na COVID-19
Test Genomtec na COVID-19 wykrywa wszystkie dotychczas zidentyfikowane szczepy SARS-CoV-2 bezpośrednio ze śliny pacjenta Fot. mat. pras.
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Tomasz Wolf
  Tomasz Wolf
 • Dodano: 17-05-2021 14:57

Firma Genomtec, zajmująca się rozwojem innowacyjnych technologii medycznych stosowanych w diagnostyce genetycznej, wprowadzi do obrotu na terenie Unii Europejskiej test diagnostyczny, który umożliwia badania w kierunku identyfikacji zakażenia SARS-CoV-2 bezpośrednio ze śliny pacjenta.

 • Test diagnostyczny Genomtec SARS-Cov-2 EvaGreen Direct-RT-LAMP CEIVD Kit będzie można wykonać w laboratorium Dolmed we Wrocławiu już w maju 2021 roku.
 • Dzięki testowi RTLAMP Direct Kit odczytanie wyniku będzie możliwe już po kilkudziesięciu minutach od momentu otrzymania próbki śliny przez laboratorium.
 • Test wykrywa wszystkie dotychczas zidentyfikowane szczepy SARS-CoV-2, zmniejszając ryzyko ekspozycji na wirusa dla personelu pobierającego próbkę.
Test diagnostyczny Genomtec SARS-Cov-2 EvaGreen Direct-RT-LAMP CEIVD Kit, w technologii Direct RT-LAMP, zapewni pacjentom większy komfort, gdyż nie będą oni musieli być poddawani procedurze pobrania wymazu np. z nosogardzieli. Możliwość badania bezpośrednio ze śliny zmniejszy również ryzyko ekspozycji na wirusa dla personelu pobierającego próbkę i nie wymaga specjalistycznych umiejętności.

Test na wszystkie szczepy

Dzięki testowi RTLAMP Direct Kit odczytanie wyniku testu będzie możliwe już po kilkudziesięciu minutach, od momentu otrzymania próbki śliny przez laboratorium. Ultraszybki test na COVID-19, który wykrywa wszystkie dotychczas zidentyfikowane szczepy SARS-CoV-2, będzie można wykonać w laboratorium Dolmed we Wrocławiu jeszcze w maju.

Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii lizy i oczyszczania próbki, czas potrzebny na wykonanie pełnej procedury diagnostycznej przez laboratoria (od próbki do wyniku) został skrócony o niemal 60 proc. w porównaniu do obecnie stosowanych testów RT-PCR, wymagających izolacji materiału genetycznego. Znacząco obniżono także koszty całego badania, gdyż nie jest konieczne wykorzystanie dodatkowych zestawów odczynnikowych przeznaczonych do izolacji materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2.

Zobacz także: Genomtec ma test na wszystkie znane warianty koronawirusa

Rejestracja nowego produktu możliwa była w oparciu m.in. o badanie porównawcze przeprowadzone w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Uzyskane wyniki badań wewnętrznych firmy Genomtec nad testem do diagnostyki infekcji SARS-CoV-2 bezpośrednio z próbki śliny wskazały, że jest to test o jednym z najniższych limitów detekcji na świecie, wynoszącym jedynie dwie krople wirusa w mieszaninie reakcyjnej.

- Dzięki eliminacji etapu oczyszczania kwasu nukleinowego z materiału biologicznego w laboratorium skróciliśmy czas badania oraz uprościliśmy cały proces diagnostyczny. Wpływa to również na obniżenie kosztów jego pracy. Nasze nowe testy genetyczne ze śliny będą mogły nawet kilkukrotnie zwiększyć moce diagnostyczne laboratoriów, jednocześnie zwiększając komfort pacjenta i personelu medycznego - mówi Miron Tokarski, współzałożyciel i prezes firmy Genomtec.

- Testy Direct będą skutecznym narzędziem do walki z pandemią i kontrolą zachorowań. Rozwój nowych produktów Genomtec w zakresie diagnostyki laboratoryjnej jest jednym z elementów naszej strategii - dodaje.

Testowanie w maju

Pacjenci już w maju będą mogli wykonać badanie diagnostyczne testem Genomtec RT-LAMP Direct Kit w laboratorium Dolnośląskiego Centrum Medycznego Dolmed we Wrocławiu. Jest ono referencyjną placówką dla produktów oferowanych przez firmę.

- Wprowadzenie do sprzedaży testów genetycznych w technologii RT-LAMP, które niewątpliwie są innowacją na rynku, a także rozpoczęcie współpracy z Dolmedem, które będzie wykorzystywać nasze rozwiązania, mogą mieć istotne znaczenie dla naszej działalności i osiąganych przychodów przez Genomtec - ocenia Michał Wachowski, członek zarządu i CFO spółki Genomtec.

Czytaj również: Chińska szczepionka została awaryjnie dopuszczona do użytku

Testy są kompatybilne z urządzeniami już posiadanymi przez laboratoria, które wykonują testy w technice Real-Time PCR. Może to rozwiązać problem udrożnienia systemu badań bez dodatkowych nakładów w infrastrukturę oraz bez konieczności pozyskiwania dodatkowego personelu.

Już obecnie oferowane przez Genomtec testy mogą zwiększyć przepustowość każdego laboratorium o niemal 50 proc., względem najszybszych testów RT-PCR, albo zaoszczędzić 33 proc. czasu diagnostycznego potrzebnego do wykonania takiej samej ilości analiz genetycznych, co jest istotne szczególnie w trakcie fal pandemii.

Produkt będzie wytwarzany w Polsce w laboratoriach firmy Genomtec we Wrocławiu. Do zestawu diagnostycznego zainteresowani partnerzy biznesowi będą mogli dokupić jednorazowy pojemnik do poboru śliny, również oferowany przez spółkę.

System diagnostyczny Genomtec

Flagowym rozwiązaniem producenta jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID, działający w oparciu o układ mikroprzepływowy oraz autorską, opatentowaną technologię SNAAT. Innowacyjny system diagnostyczny pozwala na przeprowadzenie jednocześnie kilku testów z jednej próbki nawet w 15 minut, m.in. w kierunku określenia przyczyny infekcji dróg oddechowych czy chorób przenoszonych drogą płciową.

System będzie przeznaczony do diagnostyki w miejscu kontaktu z pacjentem, np. gabinetach lekarskich, oddziale ratunkowym, a nawet aptece.

Genomtec to firma z branży technologii medycznej, zajmująca się opracowaniem i komercjalizacją mobilnej platformy wykorzystywanej w molekularnej diagnostyce klinicznej. Platforma stosowana jest m.in. w szeregu chorób zakaźnych, w tym do szybkich testów diagnostycznych mających zastosowanie np. w wykrywaniu choroby COVID-19 spowodowanej wirusem SARS-CoV2.

Firma powstała w 2016 roku. Siedziba spółki znajduje się we Wrocławiu. 17 marca 2021 roku był dniem pierwszego dnia notowań akcji firmy na parkiecie NewConnect.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SPÓŁKI

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Polska firma ma przełomowy test na COVID-19

 • gupek wioskowy 2021-05-18 12:57:27
  Niech zgadnę: chodzi o takie testy, które wykrywają tyle zakażeń ile rozkaże (nie)rząd, nieprawdaż? Czyli jak będzie Befehl że jest "czwarta [piąta, ... ochnasta] fala pLandemii, to to wykryją i 100,000 zakażeń dziennie, a jak przyjdzie Befehl "koniec pLandemii", to choćby miliony trupów, nikt nie będzie zakażony. Zgaduję, że zgaduję dobrze!
 • Marek 2021-05-17 16:37:36
  ale super, że mamy takie testy - może ale lepiej byłoby gdybyśmy więcej testów stosowali ...? Odwiedziłem ostatnio przyjaciół w Bochum - to takie miasto w Zagłębiu Rury (niecałe 380 tyś. mieszkańców). W prawie co drugiej aptece może tam kto chce zrobić kiedykolwiek test i otrzymuje po ok. 15. min wynik. Cena: 0 EUR (rząd federalny płaci)! W samym Bochum robią tyle samo testów co my w całym kraju (ok. 30 tyś dziennie) a mają 100 razy mniej mieszkańców!!!
  • gupek wioskowy 2021-05-18 15:45:34
   No i co z tego robienia testów wynika? Sami podają dane, że w Bundesrepublik w tym roku całkowicie wyginęła grypa sezonowa!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.140.84
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!