Polska gra o miliardy z Unii. Te pieniądze nie mogą się zmarnować

Polska jest jednym z największych beneficjentów unijnego Funduszu Odbudowy o wartości 750 miliardów euro. Gra toczy się o dużą stawkę, bo z tej puli do naszego kraju trafić ma 57 mld euro. Wszystko zależeć jednak będzie od tego, czy dostaniemy te środki i na co je wydamy. Kluczem jest konsultowany obecnie Krajowy Plan Odbudowy, o którym w ramach cyklu EEC People rozmawiamy z prof. Pawłem Wojciechowskim, byłym ministrem finansów, wiceprezydentem i głównym ekonomistą Pracodawców RP.

 • - To, czy Komisja Europejska zaakceptuje Krajowy Plan Odbudowy, będzie zależało od tego, w jaki sposób zostanie on ułożony, czy będzie zgodny z zaleceniami Unii Europejskiej - mówi prof. Wojciechowski. Najważniejsze, by środki, które trafią do Polski, nie zostały zmarnowane.
 • Nasz rozmówca zwraca jednak uwagę, że plan został oparty na zasadach warunkowości. Obok inwestycji potrzebne są pakiety reform poprawiających klimat inwestycyjny. Tu Polska ma rozbieżne zdania z Komisją Europejską.
 • Jak dodaje główny ekonomista Pracodawców RP, w tej sytuacji zakładnikami sporu między polskim rządem a KE są wszyscy beneficjenci, czyli przedsiębiorstwa, samorządy, obywatele.

- Celem unijnego Funduszu Odbudowy, który przez swoją skalę słusznie nazywany jest nowym Planem Marshalla, jest z jednej strony pomoc w wyjściu z kryzysu, z drugiej budowa odporności gospodarki przez cyfrową i zieloną transformację Europy. Jest to plan rozłożony na dziesięciolecia i w tym sensie buduje naszą przyszłość - ocenia prof. Wojciechowski.

Jego zdaniem najistotniejsze jest to, by środki, które trafią do Polski, nie zostały zmarnowane.

Po pierwsze transparentnie

Rządowy plan zagospodarowania tych środków poznaliśmy pod koniec lutego. To tzw. Krajowy Plan Odbudowy, który obecnie jest w konsultacjach społecznych.

- Mam nadzieję, że Komisja Europejska zaakceptuje ten plan, bo będzie to bardzo duże wsparcie dla polskiej gospodarki. Będą to czyste środki unijne, bez wkładu własnego, ale wszystko zależy od tego, w jaki sposób ten program ułożymy, czy będzie on zgodny z zaleceniami Unii Europejskiej, które zostały przyjęte przez wszystkie rządy państw członkowskich i czy te środki będą dobrze wykorzystane - dodaje prof. Wojciechowski. Jego zdaniem najważniejsze jest to, żeby cały proces, w tym sposób przyznawania środków, naboru do konkursów, alokacji funduszy, był jak najbardziej przejrzysty. Istotny jest także element rozliczalności, czyli ustalenia wskaźników realizacji projektów, żebyśmy mieli jasny pogląd na to, w jaki sposób będą przebiegały konkursy i kto może zostać potencjalnym beneficjentem - mówi główny ekonomista Pracodawców RP.

Kolejnym istotnym elementem, na który zwraca uwagę, jest subsydiarność.

- Dostrzegamy pewien element centralizacji inwestycji w Krajowym Planie Odbudowy, natomiast to powinno iść w odwrotnym kierunku, tak by również samorządy miały więcej środków, ponieważ są bliżej realizowanych projektów i firm. Ważny jest też problem podziału środków i to, ile z nich trafi do samych przedsiębiorców, bo to oni przecież tworzą miejsca pracy, mają wpływ na stosowanie technologii cyfrowych, są w stanie podnosić produktywność w gospodarce - dodaje prof. Wojciechowski.

Rząd na kolizyjnej z KE

Główny ekonomista Pracodawców RP zwraca jednak uwagę na fakt, że cały plan został oparty na zasadach warunkowości.

- Obok inwestycji potrzebne są pakiety reform poprawiających klimat inwestycyjny - mówi. W tym kontekście szczególnie niepokojąca jest kwestia praworządności, w której polski rząd ma odmienne od KE stanowisko.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Polska gra o miliardy z Unii. Te pieniądze nie mogą się zmarnować

 • Należało tylko spuścić zgromadzony płyn z tylnej części czaszki. Zbrodnie Polskie. 2021-03-30 16:51:54
  Zaś mój ojciec chrzestny zamarł przedwcześnie umarł mózg ,bękarty jego ojca-córeczki z drugiego małżeństwa chciały dorobić się i cel osiągnęły kosztem Zenona Cichosza tzw złotej rączki serwisanta ciągników Ursus który posiadał własną firmę i jego zmarłej matki w podobnych okolicznościach na dorobku życia jej rodziców, gdzie były maż Cichosz kowal z Pokrówki kazał nawet swojej byłej pierwszej żonie zmienić nazwisko na panieńskie Baranowicz Marii. Należy dodać iż zmarły sprzedał kilka lat przed śmiercią dwie działki w przedniej części nieruchomości na których właściciele stawiając domy wykonali przydomowe oczyszczalnie ścieków, Zenon Cichosz pił z własnej studni głębinowej usytuowanej w podwórku wodę, mimo pobytu przed śmiercią na neurologii nikt nie pomógł, nawet ojciec złodziej bandyta, uratować uczciwego człowieka. Na zbrodniach tworzą kolejne bandyckie pokolenia antypolskie, cel poróżniania mieszkańców Wójt Gminy Chełm Wiesław Kociuba były pracownik UB tak osiąga. Tak działają bomby ekologiczne , przydomowe oczyszczalnie ścieków.
 • niemoge 2021-03-30 10:15:32
  Trzeba równo podzielić Polaków tymi pieniędzmi, nie może być tak że rząd je zmarnuje!
 • Ruchaś Nocznicki 2021-03-30 07:55:14
  Tzw. profesor Wu. to ten od Donka Orleone?
 • Donald.T 2021-03-29 16:32:37
  ludzie wstancie z kolan.... to nie jest kasa za darmo, mozna ja sobie pozyczyc na podobnych warunkach i w ilosci ktora potrzebujemy a nie potem splacac grekow, wlochow i hiszpanow....,** PO i reszta POlskojezycznych sprzedawczykow
 • Kaem 2021-03-29 15:46:48
  Niby profesor a mówi jak indolent, a skutki unijnego programu są niebezpieczne i podstepne. To tak jak Traktatem Lizboński, miało być fajnie, sprawiedliwie a jest gorzej jak według traktatu o przystąpieniu do Unii.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.78.122
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!