Polska musi zapłacić kolejną karę: 1 mln euro dziennie za Izbę Dyscyplinarną SN

Polska musi zapłacić kolejną karę: 1 mln euro dziennie za Izbę Dyscyplinarną SN
Polska musi zapłacić kolejną karę: 1 mln euro dziennie za Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Fot. Shutterstock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: PAP
 • Dodano: 27-10-2021 13:07

Brak zawieszenia stosowania przepisów krajowych, odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, spowodował nałożenie kolejnej okresowej kary finansowej: zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej  1 mln euro dziennie.

"Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 000 000 EUR dziennie" - napisano w komunikacie TSUE

Komunikat precyzuje, że wiceprezes Trybunału zobowiązał Polskę kary pieniężnej w wysokości 1 000 000 EUR dziennie, "licząc od dnia doręczenia Polsce tego postanowienia do dnia, w którym to państwo członkowskie wypełni zobowiązania wynikające z postanowienia z dnia 14 lipca 2021 r., lub – w braku zastosowania się do tego postanowienia – do dnia wydania ostatecznego wyroku".

Wiceprezes Trybunału uznał, że środku podjęte przez Polskę nie są wystarczające do zamrożenia działalności Izby Dyscyplinarnej SN. „Wiceprezes Trybunału przypomniał także, że państwo członkowskie nie może powoływać się na przepisy, praktyki lub sytuacje w jego wewnętrznym porządku prawnym dla uzasadnienia uchybienia zobowiązaniom wynikającym z prawa Unii oraz że zobowiązania te ciążą na wszystkich organach tego państwa, w tym – w granicach ich uprawnień – na organach sądowych” - czytamy w komunikacie. 

"Poszanowanie środków tymczasowych, zarządzonych w dniu 14 lipca 2021 r., jest konieczne, aby uniknąć poważnej i nieodwracalnej szkody dla porządku prawnego Unii oraz wartości, na których opiera się Unia, w szczególności wartości państwa prawnego" - podał TSUE.

Komisja Europejska 7 września zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych z 14 lipca. Chodzi o postanowienie dotyczące Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

"Moim obowiązkiem jako komisarza ds. sprawiedliwości jest zapewnienie ochrony niezależności sędziów europejskich. W przeciwnym razie cały porządek prawny UE mógłby być zagrożony, a podstawowe fundamenty Unii mogłyby zostać zakwestionowane. Zgodnie z upoważnieniem, udzielonym przez Kolegium w lipcu, zwracam się teraz do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych z dnia 14 lipca" - poinformował wtedy unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

14 lipca Polska została zobowiązana przez TSUE do "natychmiastowego zawieszenia" stosowania przepisów krajowych, odnoszących do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. KE podała 7 września, że uważa, że Polska nie podjęła wszystkich środków niezbędnych do pełnego wykonania nakazu Trybunału. 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (14)

Do artykułu: Polska musi zapłacić kolejną karę: 1 mln euro dziennie za Izbę Dyscyplinarną SN

 • Jasiu 2021-10-27 17:27:33
  Polska nic nie musi płacić i kropka. Nie powtarzać lewackich kłamstw. TSUE nie ma tu nic do gadania. Sądownictwo to jest tylko i wyłącznie sprawa Polski a konkretnie SUWERENA czyli Narodu Polskiego. TSUE won od tego !!
 • Robert 2021-10-27 16:46:41
  PIS od kilku lat miesza w sądach jak tylko może a wszystko to rzekomo by było lepiej. Nie będę oceniał czy kara wydana przez TSUE ma prawnie wiążąca ale nie podoba mi się to co się wokół sądów wyrabia. Moim zdaniem to już dawno nie jest reforma a próba upolitycznienia sądów. Skoro TVP stało się tubą propagandową to nie sądzę by w sprawie sądów były szczere intencje.
 • Robert 2021-10-27 16:42:04
  Ok
 • Kaem 2021-10-27 16:31:54
  Mówiąc nie elegancko "olać" Tsue, olać unię, robić swoje, nie słuchać unijnych nakazów, zweryfikować sądownictwo. Czas na pokazanie polskiej suwerenności. A tych zdradzieckimi europosłów potraktować artykułem o zdradzie stanu.
 • Realia 2021-10-27 15:21:40
  Polska tych kar nie zapłaci, bo są nałożone poza kompetencjami TSUE. Zwykły polityczny blef.
  • Robert 2021-10-27 21:26:35
   Może i blef ale samo to pokazuje, że w Polsce nie dzieje się najlepiej. I piszę to jako były wyborca pis. A przykłady: upolitycznienie sądów, tvp tubą propopagandową, ustawy pisane na kolanie i przegłosowywane nocą, cofanie glosowań, traktowanie spółek SP jak prywatnego folwarku, podejmowanie arbitralnych dezycji, drożyzna, zamiatanie afer pod dywan, itp.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.70.233
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!