Polski Bank Komórek Macierzystych może uznać 2020 za udany rok. Grupa dokonała w nim akwizycji i poprawiła wyniki finansowe. Do tego pierwszy kwartał tego roku pokazuje wzrosty w podstawowej działalności przynoszącej dochód. W ramach programu Strategmed II spółka realizuje projekty dotyczącego profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych.
- Liczba przechowywanych próbek krwi pępowinowej lub tkanek w segmencie B2C oraz B2B na koniec I kwartału 2021 roku wyniosła 402.727, co oznacza wzrost o 14,4 proc.
- W ubiegłym roku spółka PBKM przeprowadziła trzy duże akwizycje: we Włoszech, Niemczech i Turcji, a w 2021 roku odbyły się dwie mniejsze - w Czechach i na Słowacji.
- Grupa inwestuje w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych zaawansowanej terapii ATMP (Advanced Therapy Medicinal Product).
Spółka poprawiła w tym roku wyniki operacyjne. Liczba pozyskanych w I kwartale 2021 roku próbek krwi pępowinowej lub tkanek w obszarze B2C wyniosła 6 900, wobec 6 486 w I kwartale 2020 roku, co stanowi wzrost o 6,4 proc.
Liczba pozyskanych próbek lub tkanek w I kwartale 2021 roku w obszarze B2C i B2B wyniosła 7 449, w porównaniu do 7 133 w I kwartale 2020 roku, co oznacza wzrost o 4,4 proc.
Udział umów zawartych w modelu abonamentowym w obszarze B2C wyniósł 48,1 proc., w stosunku do 48,4 proc. w analogicznym okresie roku 2020.
Leki zaawansowanej terapii
Liczba przechowywanych próbek krwi pępowinowej lub tkanek w segmencie B2C na koniec I kwartału 2021 roku wyniosła 364 798, w tym 130 666 umów w modelu abonamentowym. Na koniec I kwartału 2020 roku liczba ta ukształtowała się na poziomie 322 279 próbek, w tym 118.882 umów w modelu abonamentowym. Wzrost rok do roku sięgnął 13,2 proc.Liczba przechowywanych próbek krwi pępowinowej lub tkanek w segmencie B2C oraz B2B na koniec I kwartału 2021 roku wyniosła 402 727, wobec 352 018 próbek krwi pępowinowej lub tkanek przechowywanych na koniec I kwartału 2020 roku, co oznacza wzrost o 14,4 proc.
Ponadto PBKM przechowuje, w ramach zawartej umowy z Cryo-Save AG w upadłości likwidacyjnej, materiał biologiczny należący do około 300 tys. rodzin.
Jak informuje PBKM, Grupa inwestuje także w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych zaawansowanej terapii ATMP (Advanced Therapy Medicinal Product ). Zaangażowana jest w cztery próby kliniczne i jedną próbę przekształconą w eksperyment medyczny, w ramach których podano pacjentom leki będące frakcją komórek macierzystych.
PBKM, jako jedyny polski podmiot komercyjny, jest członkiem trzech konsorcjów w programie Strategmed II, w ramach których zostały rozpoczęte terapie komórkowe, m. in. w kardiologii, diabetologii, dermatologii w zakresie medycyny estetycznej.
Transfer technologii
Grupa PBKM rozpoczęła nowy projekt związany z wprowadzeniem technologii CAR-T w Polsce. Do jego realizacji powołano spółkę FamiCordTx. Spółka ta posiada wyłączną licencję na obszar Europy, Rosji i Turcji, uzyskaną od iCell Gene Therapeutics Inc. z USA na stosowanie technologii CAR-T, uznawanej obecnie za najbardziej innowacyjną na świecie terapię leczenia nowotworów krwi.Ponadto w ramach programu sektorowego InnoNeuroPharm, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, PBKM realizuje projekt ALSTEM, w którym rozwija innowacyjny produkt leczniczy terapii zaawansowanej oparty na komórkach mezenchymalnych galarety Whartona w leczeniu stwardnienia zanikowego bocznego.
- W 2020 roku został przeprowadzony pełny transfer technologii do Polski, a pierwsze testowe próby dowiodły, że możliwe jest w warunkach laboratoryjnych wytworzyć produkt leczniczy – informuje spółka.
Kapitał na akwizycje
PBKM uważa, że kryzys związany z wirusem COVID-19 może ułatwić przejęcia i fuzje. Grupa ma kapitał na akwizycje, gdyż na początku 2020 roku zakończyła proces emisji akcji o wartości ponad 218 mln zł, która pod względem wartości była drugą największą emisją akcji w 2019 r. spółki publicznej notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.W ubiegłym roku spółka przeprowadziła trzy akwizycje: we Włoszech, Niemczech i Turcji, a dwie mniejsze, w Czechach i na Słowacji, odbyły się już w roku 2021.
Polski Bank Komórek Macierzystych przechowuje materiał biologiczny od klientów z kilkudziesięciu krajów Europy. Przewodzi międzynarodowej Grupie FamiCord zarządzającej bankami komórek macierzystych, zlokalizowanymi na terenie Europy. Od maja 2016 r. jest notowany na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Pod względem liczby nowo pozyskiwanych próbek w kanałach B2C i B2B Grupa jest największym bankiem w Europie z ok. 38-proc. udziałem w rynku, uwzględniając ostatnie transakcje M&A w Turcji, Niemczech i we Włoszech.
Grupa FamiCord funkcjonuje na kilkunastu rynkach europejskich. Oferuje usługi dla klientów w Polsce, Turcji, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Włoszech, Niemczech, Estonii, na Węgrzech, Łotwie, Litwie oraz od niedawna w Czechach i na Słowacji. Świadczy ponadto usługi dla partnerów, którzy pozyskują klientów w Szwecji, Danii, Serbii, krajach bałkańskich, Włoszech oraz na Ukrainie. Usługi Grupy realizowane są poprzez sieć własnych banków oraz przez banki współpracujące zlokalizowane m.in. w Szwajcarii, Szwecji, na Ukrainie oraz w USA i UK.