PARTNERZY PORTALU

Polska spółka z rozmachem inwestuje w terapie komórkami

Polska spółka z rozmachem inwestuje w terapie komórkami
PBKM inwestuje w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych zaawansowanej terapii ATMP. fot. Shutterstock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Tomasz Wolf
  Tomasz Wolf
 • Dodano: 20-04-2021 12:16

Polski Bank Komórek Macierzystych może uznać 2020 za udany rok. Grupa dokonała w nim akwizycji i poprawiła wyniki finansowe. Do tego pierwszy kwartał tego roku pokazuje wzrosty w podstawowej działalności przynoszącej dochód. W ramach programu Strategmed II spółka realizuje projekty dotyczącego profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych.

 • Liczba przechowywanych próbek krwi pępowinowej lub tkanek w segmencie B2C oraz B2B na koniec I kwartału 2021 roku wyniosła 402.727, co oznacza wzrost o 14,4 proc.
 • W ubiegłym roku spółka PBKM przeprowadziła trzy duże akwizycje: we Włoszech, Niemczech i Turcji, a w 2021 roku odbyły się dwie mniejsze - w Czechach i na Słowacji.
 • Grupa inwestuje w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych zaawansowanej terapii ATMP (Advanced Therapy Medicinal Product).
Polski Bank Komórek Macierzystych zanotował w 2020 roku wzrost skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży o 12 proc., do ponad 211,3 mln zł, wypracowała 29,3 mln zł zysku EBITDA i 9,3 mln zł zysku netto.

Spółka poprawiła w tym roku wyniki operacyjne. Liczba pozyskanych w I kwartale 2021 roku próbek krwi pępowinowej lub tkanek w obszarze B2C wyniosła 6 900, wobec 6 486 w I kwartale 2020 roku, co stanowi wzrost o 6,4 proc.  

Liczba pozyskanych próbek lub tkanek w I kwartale 2021 roku w obszarze B2C i B2B wyniosła 7 449, w porównaniu do 7 133 w I kwartale 2020 roku, co oznacza wzrost o 4,4 proc.

Udział umów zawartych w modelu abonamentowym w obszarze B2C wyniósł 48,1 proc., w stosunku do 48,4 proc. w analogicznym okresie roku 2020.

Leki zaawansowanej terapii

Liczba przechowywanych próbek krwi pępowinowej lub tkanek w segmencie B2C na koniec I kwartału 2021 roku wyniosła 364 798, w tym 130 666 umów w modelu abonamentowym. Na koniec I kwartału 2020 roku liczba ta ukształtowała się na poziomie 322 279 próbek, w tym 118.882 umów w modelu abonamentowym. Wzrost rok do roku sięgnął 13,2 proc.

Liczba przechowywanych próbek krwi pępowinowej lub tkanek w segmencie B2C oraz B2B na koniec I kwartału 2021 roku wyniosła 402 727, wobec 352 018 próbek krwi pępowinowej lub tkanek przechowywanych na koniec I kwartału 2020 roku, co oznacza wzrost o 14,4 proc.

Ponadto PBKM przechowuje, w ramach zawartej umowy z Cryo-Save AG w upadłości likwidacyjnej, materiał biologiczny należący do około 300 tys. rodzin.

Jak informuje PBKM, Grupa inwestuje także w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych zaawansowanej terapii ATMP (Advanced Therapy Medicinal Product ). Zaangażowana jest w cztery próby kliniczne i jedną próbę przekształconą w eksperyment medyczny, w ramach których podano pacjentom leki będące frakcją komórek macierzystych.

PBKM, jako jedyny polski podmiot komercyjny, jest członkiem trzech konsorcjów w programie Strategmed II, w ramach których zostały rozpoczęte terapie komórkowe, m. in. w kardiologii, diabetologii, dermatologii w zakresie medycyny estetycznej.

Transfer technologii

Grupa PBKM rozpoczęła nowy projekt związany z wprowadzeniem technologii CAR-T w Polsce. Do jego realizacji powołano spółkę FamiCordTx. Spółka ta posiada wyłączną licencję na obszar Europy, Rosji i Turcji, uzyskaną od iCell Gene Therapeutics Inc. z USA na stosowanie technologii CAR-T, uznawanej obecnie za najbardziej innowacyjną na świecie terapię leczenia nowotworów krwi.

Ponadto w ramach programu sektorowego InnoNeuroPharm, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, PBKM realizuje projekt ALSTEM, w którym rozwija innowacyjny produkt leczniczy terapii zaawansowanej oparty na komórkach mezenchymalnych galarety Whartona w leczeniu stwardnienia zanikowego bocznego.

- W 2020 roku został przeprowadzony pełny transfer technologii do Polski, a pierwsze testowe próby dowiodły, że możliwe jest w warunkach laboratoryjnych wytworzyć produkt leczniczy – informuje spółka.

Kapitał na akwizycje

PBKM uważa, że kryzys związany z wirusem COVID-19 może ułatwić przejęcia i fuzje. Grupa ma kapitał na akwizycje, gdyż na początku 2020 roku zakończyła proces emisji akcji o wartości ponad 218 mln zł, która pod względem wartości była drugą największą emisją akcji w 2019 r. spółki publicznej notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W ubiegłym roku spółka przeprowadziła trzy akwizycje: we Włoszech, Niemczech i Turcji, a dwie mniejsze, w Czechach i na Słowacji, odbyły się już w roku 2021.

Polski Bank Komórek Macierzystych przechowuje materiał biologiczny od klientów z kilkudziesięciu krajów Europy. Przewodzi międzynarodowej Grupie FamiCord zarządzającej bankami komórek macierzystych, zlokalizowanymi na terenie Europy. Od maja 2016 r. jest notowany na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Pod względem liczby nowo pozyskiwanych próbek w kanałach B2C i B2B Grupa jest największym bankiem w Europie z ok. 38-proc. udziałem w rynku, uwzględniając ostatnie transakcje M&A w Turcji, Niemczech i we Włoszech.

Grupa FamiCord funkcjonuje na kilkunastu rynkach europejskich. Oferuje usługi dla klientów w Polsce, Turcji, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Włoszech, Niemczech, Estonii, na Węgrzech, Łotwie, Litwie oraz od niedawna w Czechach i na Słowacji. Świadczy ponadto usługi dla partnerów, którzy pozyskują klientów w Szwecji, Danii, Serbii, krajach bałkańskich, Włoszech oraz na Ukrainie. Usługi Grupy realizowane są poprzez sieć własnych banków oraz przez banki współpracujące zlokalizowane m.in. w Szwajcarii, Szwecji, na Ukrainie oraz w USA i UK.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Polska spółka z rozmachem inwestuje w terapie komórkami

 • Observator 2021-04-20 18:52:06
  Nie rozumiem aluzji jang. względem "prostych wiernych". Najgorzej jak ktoś się ma za "skomplikowanego" czyli mądrego i innych w sposób prostacki stara się dołować.
 • Kler 2021-04-20 12:49:21
  Episkopat zabronił korzystania z preparatów szczepionek, które są testowane na liniach komórkowych, które są namnażane z komórek pochodzenia z aportowanych płodów....
  • PhD 2021-04-20 14:23:05
   Podaj źródło informacji potwierdzające, że 'episkopat zabronił'.
   • jang. 2021-04-20 15:54:58
    Gaworzenie abp Gądeckiego/to ktoś formalnie najważniejszy/ zwane wypowiedzią oraz wypowiedź oficjalna Rzecznika Episkopatu ks.dr hab.XXXX to mało??? Są i smaczniejsze kąski w postaci enuncjacji harcujących biskupów znawców epidemiologii i medycyny
   • jang. 2021-04-20 16:09:50
    i przy okazji wyprzedzę próbę semantycznego potraktowania komunikatu Episkopatu-dla prostych wiernych takie filozofowanie o płodach i grzechach brzmi jednoznacznie."Szczepionki są z aborcji płodu i żadnej lepiej nie przyjmować" To jest skandal ,że w obliczu tragedii ludzkiej niedouczony fanatyk, plecie zbrodnicze androny nawet wobec jasnego komunikatu Kongregacji Wiary Watykanu z Papieżem włącznie.....

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.225.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!