Polska w nowej globalnej układance. "Musimy pozbyć się iluzji"

Pozycja Polski w Unii Europejskiej, możliwość ożywienia Trójkąta Weimarskiego oraz sposób postępowania z reżimami autorytarnymi - to wątki  debaty o globalizacji  na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

 • - Trójkąt Weimarski nie jest fatamorganą. To struktura, którą należy wykorzysta – mówił Cornelius Ochmann, członek zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
 • - Trójkąt Weimarski jako formuła polityczna praktycznie nie żyje. Zerwały się łącza i nie dało się ich przywrócić... – mówił Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
 • - Musimy pozbyć się też iluzji, że możemy odseparować politykę i wartości od gospodarki. Geopolityka i biznes ściśle się dzisiaj łączą i nawet jeśli tego nie chcemy, nasi autorytarni partnerzy to wykorzystują - mówiła Katarzyna Pełczyńska Nałęcz, była ambasador w Rosji i była wiceminister spraw zagranicznych. Trójkąt Weimarski – zapomniana dziś nieco struktura polityczna – wymagałby ożywienia – to wniosek z dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Trójkąt Weimarski nie jest fatamorganą. To struktura, która należy wykorzystać – mówił Cornelius Ochmann, członek zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. - W obecnej sytuacji czwartej rewolucji technicznej towarzyszy zachwianie bezpieczeństwa światowego. Tu widzę szansę dla Trójkąta Weimarskiego. Współpraca niemiecko-francuska po brexicie pozostawia sporo miejsca dla innych państw.

Zobacz też: Najbardziej zglobalizowane państwa świata. Liderem Holandia, Polska daleko
Zobacz też: Gdybyśmy nie UE, Polska gospodarka byłaby mniejsza o 12 proc.

Także Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, uznała tę strukturę za potrzebną. Trójkąt Weimarski to trzy duże państwa, które tworzą kręgosłup europejski i o ten kręgosłup trzeba dbać - stwierdziła.

- Trzeba zrobić wszystko, żeby idea Trójkąta Weimarskiego działała – dodała.

Trójkąt Weimarski: Potrzebna reanimacja

Dziś jednak szanse na to są mizerne...

- Trójkąt Weimarski jako formuła polityczna praktycznie nie żyje. Zerwały się łącza i nie dało się ich przywrócić – mówił Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Zwracał również uwagę, że niełatwo będzie przywrócić Trójkątowi wcześniejszą rangę...

- Następny kanclerz Niemiec – w odróżnieniu od Angeli Merkel - będzie na pewno z zachodnich Niemiec. W naturalny sposób będzie współpracował z Francją. Polska będzie się mało liczyć i bardzo ciężko będzie to przełamać – stwierdził były szef PE. - Polityczna siła Trójkąt Weimarskiego była większa niż Grupy Wyszehradzkiej. Nie zmieniałbym formuły trójkąta,; dobrze by było, by rząd niemiecki wyraził większe zainteresowanie.

Zdaniem Tomasza Kalinowskiego, członka Zespołu Doradców Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Senatu RP, podstawą do odbudowy znaczenia Trójkąta mogą być relacje gospodarcze.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Polska w nowej globalnej układance. "Musimy pozbyć się iluzji"

 • Razparuk 2021-10-07 10:35:05
  "Współpraca niemiecko-francuska po brexicie pozostawia sporo miejsca dla innych państw. " Prawdziwie niemieckie poczucie humoru...takie mało śmieszne
 • Dwóch, na jednego. 2021-10-07 09:33:16
  To taki trójkąt, w którym dwóm silnym zależy, żeby ten najsłabszy, się nie wzmocnił.
 • Realia 2021-10-07 09:28:56
  Trójkąt waimarski. Oni nas będą doić, a my będziemy wydojeni. Gdybyśmy byli krowami, to może byłby to dobry układ.
 • Harnaś 2021-10-07 07:28:02
  Stracili dobrą okazje do milczenia

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!