Polski Ład będzie stymulował gospodarkę wychodzącą z pandemii

Polski Ład będzie stymulował gospodarkę wychodzącą z pandemii
Minister finansów Tadeusz Kościński. W tle Zbigniew Jakubas fot. PTWP

Szczególnie istotne w polskiej gospodarce odbudowującej się po pandemii koronawirusa będą inwestycje. Między innymi te dotyczące robotyzacji. Do tego i wielu innych wniosków doszli uczestnicy sesji "Gospodarczy plan dla Polski", która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

  • Od pewnego czasu funkcjonujemy w realiach pandemii, a Polski Ład ma podtrzymać dalszy rozwój gospodarczy. Ma za zadanie wzmocnienie odbicia w gospodarce - podkreślił minister Tadeusz Kościński.
  • Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, wykładowca Katedry Ekonomii Politycznej Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego zwracała uwagę na to, że Polski Ład ma bardziej charakter redystrybucyjny, a mniej inwestycyjny.
  • Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju wskazał, że Polski Ład zawiera dobre propozycje. A jego zadaniem będzie stymulowanie gospodarki wychodzącej z pandemii.

- Jeżeli chodzi o diagnozę przedstawianych problemów to mamy ją dobrze skonstruowaną, zależy jak szybko przejdziemy do działań - powiedział Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego.

- Podstawowym problemem w gospodarce pozostaje brak inwestycji średnich i małych firm, służących zwiększeniu produktywności. Od roku 2014 tych inwestycji mamy zbyt mało - zaznaczył.

Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej zwrócił natomiast uwagę na fakt, że od pewnego czasu funkcjonujemy w realiach pandemii, a Polski Ład ma podtrzymać dalszy rozwój gospodarczy.

- Ma za zadanie wzmocnienie odbicia w gospodarce - podkreślił Tadeusz Kościński.

Zaznaczył przy tym, że warto podtrzymywać konsumpcję, która powoduje, że gospodarka się kręci. Minister wskazał również na dobrą kondycję finansów publicznych.

Zbigniew Jakubas, właściciel Grupy Kapitałowej Multico podkreślił, że przedsiębiorcy przede wszystkim liczą zawsze tylko na siebie. - Nie oczekuję cudów we wsparciu - przyznał Jakubas.

- Mam obawę, w jakim zakresie środki unijne będą napływały do Polski, bo jest pewne zamieszanie w tym zakresie. Obecnie wygląda na to, że wyższy podatek dotknie grupę kadr "dwanaście tysięcy złotych plus". Ta kwota powinna być wyższa, a wyższy podatek mogliby odprowadzać ci, którzy zarabiają kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wierzę, że ten model będzie elastyczny i że nie będzie "zafiksowany" raz na zawsze - dodał Zbigniew Jakubas.

Podkreślił, że chodzi o to, by na bieżąco można było poprawiać błędy, które mogą się przydarzyć przy wprowadzaniu licznych zmian.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, wykładowca Katedry Ekonomii Politycznej, Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego zwracała uwagę na to, że Polski Ład ma bardziej charakter redystrybucyjny a mniej inwestycyjny.

- A wiadomo, że chcielibyśmy dołączyć do krajów inwestujących w nowe technologie i potrafiących je wykorzystywać - zaznaczyła Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Wskazała przy tym, że istotne będą inwestycje w zakresie cyfryzacji i robotyzacji.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Polski Ład będzie stymulował gospodarkę wychodzącą z pandemii

  • stachurski 2021-09-21 10:56:34
    "Hatko" słuchać, że dla "podtrzymania konsumpcji" ograbia się obywateli z oszczędności.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.80.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!