Przedsiębiorcy mają za sobą wyjątkowo trudny rok. Wielu wciąż zmaga się ze skutkami pandemii koronawirusa i liczy na wsparcie w walce o przetrwanie. Obok rządowych tarcz - antykryzysowych i finansowych - również Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje konkretne mechanizmy wsparcia płynności finansowej polskich przedsiębiorców.
- Branżowa tarcza antykryzysowa, tarcza finansowa PFR to rządowa pomoc dla firm najbardziej dotkniętych drugą falą pandemii. Tymczasem COVID-19 stanowi wyzwanie dla znacznie większej liczby przedsiębiorców.
- Pomoc dla nich od roku oferuje BGK w postaci m.in. programów gwarancji czy dopłat do oprocentowania kredytów obrotowych. Skorzystały z nich tysiące przedsiębiorców, a wartość pomocy liczona jest w miliardach złotych.
- - Wierzę, że kontynuacja takich programów jak Tarcza Antykryzysowa i działania pomocowe BGK daje wielu firmom szansę na przetrwanie najtrudniejszego okresu - podkreśla Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK.
Tym najdotkliwiej poszkodowanym drugą falą pandemii dedykowana była Tarcza Finansowa 2.0, do której wnioski przyjmowane były do 28 lutego 2021 r. Z początkiem marca ruszyła także tzw. Tarcza antykryzysowa 8.0, czyli kolejna odsłona rządowej pomocy dla firm objętych obostrzeniami w ramach walki z covidem. Na mocy zmienionych przepisów przedsiębiorcy z kilkudziesięciu branż mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za luty 2021 r. oraz maksymalnie trzykrotną wypłatę świadczenia postojowego.
Jednak to pomoc doraźna i celowana w najbardziej dotknięte drugą falą pandemii firmy. Tymczasem COVID-19 stanowi wyzwanie dla znacznie większej liczby przedsiębiorców, którzy w konsekwencji spowolnienia gospodarczego odczuwają problemy z płynnością finansową.
Pomoc dla nich od roku oferuje Bank Gospodarstwa Krajowego, który jako pierwszy stanął do walki z gospodarczymi skutkami koronawirusa.
Programy wsparcia na pierwszą falę pandemii
- Od samego początku epidemii byliśmy bardzo mocno zaangażowani w tworzenie tarczy antykryzysowej. Przygotowaliśmy dla przedsiębiorców kilkanaście programów pomocowych. Działamy szybko i elastycznie. Reagujemy na zapotrzebowanie rynku, wspieramy firmy z każdej branży i firmy każdej wielkości – od tych najmniejszych, po największe - podkreśla Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK.Już w pierwszym miesiącu pandemii, w marcu 2020 r. bank wystartował z programem gwarancji de minimis na nowych zasadach, co było swoistą „tarczą 0” zanim powstały stosowne ustawy rządowej Tarczy antykryzysowej. Do dziś z gwarancji de minimis na zmienionych zasadach skorzystało już ponad 64 tys. przedsiębiorstw, zabezpieczając 36 mld zł kredytów.
W kwietniu 2020 r. BGK uruchomił też program gwarancji dla średnich i dużych firm z Funduszu Gwarancji Płynnościowych. W ten sposób ponad 1000 dużych i średnich przedsiębiorstw zabezpieczyło kredyty na ponad 21 mld zł.
- Większość obecnych gwarancji była w ofercie banku już przed pandemią, jednak w marcu znacznie je zmodyfikowaliśmy, by pomóc firmom utrzymać płynność. Uprościliśmy warunki uzyskania gwarancji, zwiększyliśmy maksymalne poziomy zabezpieczeń, czy zrezygnowaliśmy z pobierania prowizji - przypomina członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.