Wtorkowa (4 grudnia) sesja na nowojorskich giełdach przyniosła potężne spadki, gdyż inwestorzy obawiają się o przyszłość amerykańskiej gospodarki, słabną też nadzieje związane z poprawą relacji USA - Chiny.
- Ostre spadki większość analityków tłumaczy obawami rynku, że amerykańska gospodarka powoli staje na skraju recesji.
- Świadczyć o tym mają zarówno ostatnie słabsze dane makroekonomiczne i odczyty wskaźników nastrojów, jak i sytuacja na rynku długu.
- Wraz ze zbliżaniem się do końca 2018 roku, coraz więcej banków inwestycyjnych zaczyna przedstawiać pesymistyczne prognozy na przyszły rok.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 3,10 proc. do 25 027,07 pkt. S&P 500 zniżkował o 3,24 proc. 2700,06 pkt. Nasdaq Composite spadł o 3,80 proc. do 7158,43 pkt.W środę rynki finansowe w USA będą nieczynne z powodu narodowego dnia żałoby - na cześć zmarłego byłego prezydenta USA George'a HW Busha.
Indeksy na światowych giełdach jeszcze w poniedziałek mocno rosły po tym, jak USA i Chiny ogłosiły 90-dniowe "zawieszenie broni" w sporze handlowym. Prezydenci USA i Chin, Donald Trump i Xi Jinping, spotkali się w sobotę w Buenos Aires, przy okazji szczytu G20.
We wtorek jednak zaczęły przeważać obawy, że poprawa relacji między USA i Chinami jest tylko tymczasowa i tak naprawdę niewiele zmienia.
W efekcie do głosu doszli sprzedający akcje, początkowo w pierwszej części sesji, zniżki były jeszcze umiarkowane, ale ostatnie godziny handlu przyniosły już prawdziwą wyprzedaż papierów.
Ostre spadki większość analityków tłumaczy obawami rynku, że amerykańska gospodarka powoli staje na skraju recesji. Świadczyć o tym mają zarówno ostatnie słabsze dane makroekonomiczne i odczyty wskaźników nastrojów, jak i sytuacja na rynku długu.
Na rynku długu w centrum uwagi znajduje się pierwsze od 2007 r. odwrócenie krzywej rentowności w niektórych segmentach na jej krótkim końcu. W poniedziałek spread między rentownościami 3- i 5-letnich Treasuries, a następnie 2- i 5-letnch spadł poniżej zera i utrzymuje się pod kreską również we wtorek.
Z kolei rentowność 3-miesięcznych bonów skarbowych USA kontynuuje marsz w górę do poziomów nienotowanych od początku 2008 r., 2,41 proc.
Odwrócenie krzywej rentowności oznacza, że rynek oczekuje w przyszłości spadku stóp procentowych w stosunku do obecnych poziomów, a to mogłoby nastąpić wtedy, gdyby w gospodarce doszło do recesji.
Analitycy wskazują jednak, że ważniejszym sygnałem ewentualnego wystąpienia recesji niż odwrócenie kilku segmentów krótkiego końca krzywej rentowności byłoby ujemne nachylenie krzywej w kluczowym segmencie 2-10 lat, do czego jeszcze nie doszło.
"Prawdziwa inwersja odzwierciedlałaby wycenianie przez rynek jakichś obniżek stóp procentowych w 2020 r." - powiedział Gennadiy Goldberg, strateg TD Securities.
Wśród amerykańskich spółek mocno zniżkowały m.in. akcje Boienga i Caterpillara, czyli koncernów mocno uzależnionych od sprzedaży eksportowej.
Tracił na wartości również Apple, co pociągnęło spadek indeksu Nasdaq z powrotem do poziomów ponad 10 proc. niższych od sierpniowych szczytów.
Inwestorów może też niepokoić ostry spadek spółek transportowych i logistycznych, które często uważane są za barometr recesji. Subindeks Dow Jones Transportation Average, grupujący m.in. linie lotnicze, firmy kolejowe i oferujące transport ciężarowy, spadł we wtorek ponad 5 proc.