Stopy procentowe powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie przynajmniej do końca br. - powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prof. Marek Belka.
Czytaj też: RPP pozostawiła stopy proc. na niezmienionym poziomie
- Biorąc pod uwagę niską presję inflacyjną i umiarkowaną skalę oczekiwanego ożywienia Rada ocenia, że stopy procentowe NBP powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie przynajmniej do końca br., co będzie wspierać powrót inflacji do celu w średnim okresie - czytamy w komunikacie.
RPP zwraca uwagę, że w Polsce dane dotyczące produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej w sierpniu wskazują na utrzymywanie się relatywnie niskiego, choć wyższego niż w poprzednim kwartale, wzrostu gospodarczego.
- Jednocześnie poprawiające się wskaźniki koniunktury sygnalizują możliwość kontynuacji stopniowego ożywienia aktywności w kolejnych kwartałach - podkreślała RPP w komunikacie.
Rada przypomniała, że inflacja CPI utrzymała się na poziomie 1,1 proc. r/r, pozostając wyraźnie poniżej celu inflacyjnego (2,5 proc.). Towarzyszyło temu nieznaczne obniżenie większości miar inflacji bazowej, a także niski poziom oczekiwań inflacyjnych. W ocenie Rady, w najbliższych kwartałach prawdopodobna jest kontynuacja stopniowej poprawy koniunktury, jednak presja inflacyjna pozostanie ograniczona.
Podczas konferencji prasowej prezes NBP był pytany m.in. o wpływ planowanych zmian w otwartych funduszach emerytalnych na rynki. "Z punktu widzenia wielkości makroekonomicznych te zmiany są względnie neutralne. Stąd reakcja rynków była krótkoterminowa i żywiołowa, później inwestorzy przetrawili to i wróciło do normy" - powiedział Belka.
Na początku września premier Donald Tusk zapowiedział, że w ramach reformy systemu emerytalnego część obligacyjna OFE będzie przekazana do ZUS i umorzona, a fundusze emerytalne nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa bądź obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Rząd proponuje dobrowolność między częścią akcyjną OFE a ZUS, ze składką 2,92 proc. i domyślnością po stronie ZUS.