Przez najbliższe kilkadziesiąt lat wszyscy będziemy żyć w świecie niedoboru pieniędzy. Musimy oswoić się z tym stanem - powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
- W związku z tym przestrzeń do wykorzystania potencjału naukowego pojawia się bardzo mocno - ocenił prezes ZBP. - Jakie stworzyć mechanizmy, aby współpraca pomiędzy ludźmi nauki a ludźmi biznesu była jak największa? Myślę, że musimy się zastanowić nad promocją pewnych obszarów innowacyjności masowej naśladowczej, którą powinniśmy zaadoptować w kraju, np. w obszarze gospodarki elektronicznej - wskazał.
W Polsce mamy ok. 18 tys. przedsiębiorstw. - Powinniśmy skierować do nich przesłanie, że w dalszym rozwoju polska nauka w określonych obszarach może przyjść z pomocą. Ponadto, potrzebny jest mechanizm ułatwiający kojarzenie biznesu z nauką. Można stworzyć różne instrumenty. To się po prostu opłaci - powiedział Pietraszkiewicz. - Musimy wiodącym przedsiębiorcom dać wyraźny sygnał, że nie ma zbyt wielkich pieniędzy w kasie publicznej, ale to co mamy dajemy na to, aby uczony zdobywał wiedzę praktyczną, żeby wiedza nauki trafiała do praktyki jak najszybciej.
Prezes ZBP zaakcentował, że wdrażanie rozwiązań ułatwiających współpracę biznesu z nauką musi postępować szybko.