Projekt Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego wpisano w czwartek, 14 lutego 2019 r., do wykazu prac rządu, powinien on zostać przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w pierwszym kw. 2019 r. Według minister finansów Teresy Czerwińskiej cel Strategii to poprawa dostępu do finansowania dla polskich firm.
- Strategia przedstawia rozwiązania 20 najważniejszych problemów w rozwoju polskiego rynku kapitałowego.
- Jej projekt opracowało Ministerstwo Finansów we współpracy z Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz brytyjską firmą doradczą BTA Consulting.
- Według minister finansów Teresy Czerwińskiej wpisanie Strategii do Wykazu pozwoli MF rozpocząć jej szerokie konsultacje publiczne.
- Realizacja SRRK przyczyni się do wykorzystania potencjału rynku kapitałowego jako bodźca rozwoju polskiej gospodarki. Celem Strategii jest poprawa dostępu do finansowania dla polskich przedsiębiorstw, poprzez obniżenie przeciętnego kosztu pozyskania kapitału w gospodarce krajowej - przekonuje Teresa Czerwińska.
Jak wynika z opisu projektu w wykazie prac rządu, Strategia kompleksowo diagnozuje zewnętrzne i wewnętrzne problemy krajowego rynku kapitałowego, pozwalając na identyfikację 20 najważniejszych barier w jego rozwoju. Jednocześnie zaproponowano w niej rekomendacje mające na celu ich przezwyciężenie.
Głównym celem Strategii jest poprawa dostępu do finansowania dla polskich przedsiębiorstw (w szczególności MŚP) poprzez spadek kosztów finansowania spółek (mierzonych przede wszystkim wielkością długoterminowej premii za ryzyko) i zwiększenie dywersyfikacji typów finansowania i źródeł pozyskiwania kapitału.
MF przewiduje, że osiągnięcie tego celu będzie miało istotne znaczenie z punktu widzenia wspierania przez rynek kapitałowy długoterminowego rozwoju gospodarczego Polski poprzez zwiększenie dostępu do finansowania dla krajowych przedsiębiorstw.
Wyjaśniono, że do celów szczegółowych Strategii należy po pierwsze rozwój rynków publicznych i prywatnych: zwiększenie skali pozyskiwania kapitału w sferze pozarządowej, w tym przez emitentów publicznych (np. produkty notowane, produkty strukturyzowane, określone instrumenty pochodne).
Ponadto chodzi w niej o zwiększenie płynności, tj. maksymalizację płynności przy niższych kosztach transakcji, poprzez podniesienie poziomu obrotów na rynku, obniżenie pośrednich i bezpośrednich kosztów oraz rozszerzenie oferty proponowanych instrumentów finansowych.
Kolejny cel to zwiększenie skali i poprawienie efektywności pośrednictwa na rynku pierwotnym i wtórnym dla polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw oraz w dostarczaniu instrumentów pochodnych na polskim rynku kapitałowym.
Poza tym MF chce zwiększenia udziału oszczędności w gospodarce - chodzi o większy udział oszczędności prywatnych w PKB oraz zwiększenie liczby osób oszczędzających w IKE i IKZE.
Ministerstwo planuje wprowadzić także bardziej efektywne pod względem kosztu i czasu procedury administracyjne: krótsze procesy dla zatwierdzania prospektów emisyjnych, zniesienie ograniczeń prawnych dotyczących automatyzacji oraz zwiększenie przejrzystości i spójności wydawanych decyzji.
Według opisu w wykazie, realizacji powyższych celów przyświecać będą cztery zasady horyzontalne: silna ochrona inwestorów indywidualnych, dążenie do zwiększania zaufania na rynku, pewność i stałość prawa oraz dążenie do wzrostu konkurencyjności rynku kapitałowego poprzez wykorzystywanie nowych technologii.