PARTNERZY PORTALU

Prosta restrukturyzacja pomaga biznesowi w kłopotach. Wiceminister: nie będzie żadnej luki

Prosta restrukturyzacja pomaga biznesowi w kłopotach. Wiceminister: nie będzie żadnej luki
W liczbach widzimy znaczną dominację uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, co jest dowodem na jego popularność wśród przedsiębiorców - oceniał podczas EEC Online Marek Niedużak. fot. PTWP
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Aleksandra Helbin
    Aleksandra Helbin
  • Dodano: 30-05-2021 12:00

Uproszczona restrukturyzacja działa, o czym świadczy lawinowy wzrost liczby tego typu postępowań. Dlatego ma zostać na stałe wprowadzona do porządku prawnego. - Przepisy tzw. covidowe zostaną przedłużone i będzie zachowana ciągłość między przepisami czasowymi a tymi, które wchodzą na stałe - zapewnił podczas EEC Online Marek Niedużak, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

  • - W liczbach widzimy znaczną dominację uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, co jest dowodem na jego popularność wśród przedsiębiorców - oceniał podczas EEC Online Marek Niedużak. 
  • Pierwotnie planowaną datą wejścia w życie nowelizacji, która wprowadza na stałe do porządku prawnego uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, miał być 1 lipca br. Jednak przyjęte przez Senat w połowie maja zmiany do ustawy mogą sprawić, że do końca listopada br. nie będzie można korzystać z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.
  • - Nie będzie żadnej luki – zapewnia wiceminister Niedużak.
W pandemicznym roku 2020 restrukturyzacja stała się ratunkiem dla wielu firm. Jak wynika z danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego, liczba otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych w tym czasie wzrosła o 75 proc.

Zwiększone zainteresowanie procedurami restrukturyzacyjnymi wynikało przede wszystkim z udostępnienia przedsiębiorcom możliwości otwarcia uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu. Wprowadziła je tymczasowo Tarcza antykryzysowa 4.0 jako wsparcie dla małych i średnich firm w czasie pandemii COVID-19. Procedura ułatwia podjęcie negocjacji z wierzycielami bez konieczności otwierania postępowania przez sąd.

Na ratunek uproszczona restrukturyzacja

O popularności tego rodzaju postępowania świadczą liczby. Sprawy prowadzone w trybie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego stanowiły niemal połowę wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych wszczętych w 2020 r. W pierwszym kwartale 2021 r. ten udział jeszcze wzrósł.

- Faktycznie widzimy w liczbach znaczną dominację uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, co jest dowodem na jego popularność wśród przedsiębiorców. W tym kontekście warto jednak przytoczyć jeszcze inną statystykę. Uproszczone postępowania podlegają sądowej kontroli ex post i z naszych danych wynika, że ponad 90 proc. postępowań przechodzi taką weryfikację pozytywnie. To jest bardzo istotne, bo oznacza, że nie ma tu żadnych nadużyć, a postępowania nie tylko spełniają swoją rolę z perspektywy dłużnika, ale przebiegają również w sposób poprawny od strony prawnej - mówił podczas EEC Online Marek Niedużak, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Nie będzie luki w przepisach

Te liczby oznaczają, że wprowadzone czasowo, dokładnie do 30 czerwca 2021 r., przez Tarczę antykryzysową 4.0 przepisy o uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym sprawdziły się w praktyce. Nic dziwnego, że biznes z zadowoleniem przyjął zapowiedź wprowadzenia na stałe tego typu postępowań do porządku prawnego.

Pierwotnie planowaną datą wejścia w życie nowelizacji miał być 1 lipca br., jednak stosowne zmiany w prawie restrukturyzacyjnym mogą zostać po raz kolejny opóźnione w toku prac legislacyjnych. Przyjęte przez Senat w połowie maja zmiany do ustawy  zawierają zapis przekładający wejście w życie ustawy na dzień 1 grudnia 2021. Może to oznaczać, że od dnia 1 lipca do dnia 30 listopada nie będzie można korzystać z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. 

Wiceminister pytany o to, czy taki scenariusz jest możliwy i czy ewentualny późniejszy termin wejścia w życie ustawy powinien martwić przedsiębiorców,  uspokaja, że nie będzie żadnej luki.

- Przepisy tzw. covidowe zostaną przedłużone i będzie zachowana ciągłość między przepisami czasowymi a tymi, które wchodzą na stałe - zapewnił wiceminister podczas EEC Online.

Uproszczona restrukturyzacja nie dla każdego

W nowo projektowanych przepisach, wprowadzających na stałe do porządku prawnego uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, ustawodawca zdecydował się na ograniczenie swobody jego otwierania. Z postępowania nie będzie mógł skorzystać każdy przedsiębiorca. Wyłączeni zostaną jednak dłużnicy, wobec których w ciągu ostatnich dziesięciu lat prowadzono postępowanie o zatwierdzenie układu lub dłużnicy, wobec których w takim okresie postępowanie restrukturyzacyjne zostało umorzone.

Pojawia się zatem obawa, że w ten sposób wiele firm poszkodowanych skutkami pandemii koronawirusa nie będzie mogło skorzystać z nowych przepisów.

- W toku postępowania restrukturyzacyjnego musimy wyważać różne interesy, nie tylko dłużników, ale także wierzycieli. W założeniu uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne ma być jedną jedyną okazją do skorzystania z tego typu procedury oddłużeniowej. W związku z tym takie ograniczenie wydaje się uzasadnione - ocenia wiceminister Niedużak.

Problem z zamówieniami publicznymi

Restrukturyzacja daje ochronę firmom w kryzysie i czas na odzyskanie płynności. Może jednak także eliminować restrukturyzowane podmioty z rynku zamówień publicznych. To może być poważnym problemem dla wielu firm, dla których publiczne przetargi są szansą na wyjście na prostą.

Na pytanie o planowane zmiany w Prawie zamówień publicznych w tym względzie wiceminister Niedużak odpowiada, że te kwestie będą przedmiotem analiz w resorcie rozwoju. Zwraca jednak przy tym uwagę, że tu decyduje prawo unijne, a nie krajowe.

- Proszę pamiętać, że prawo zamówień publicznych opiera się w gruncie rzeczy na dyrektywach unijnych. Naszą rolą, jako ustawodawcy krajowego, jest przede wszystkim implementacja prawa unijnego, które przewiduje przesłankę wyłączenia z zamówień publicznych podmiotu, w stosunku do którego otwarto likwidację, ogłoszono upadłość lub który zawarł układ z wierzycielami. Dlatego nasze pole manewru, jako krajowego ustawodawcy, jest tu ograniczone - tłumaczy wiceminister i dodaje, że to przesłanka fakultatywna i bardzo dużo będzie zależało tu od zamawiającego w danym przetargu.

- Musimy pamiętać, że zasadniczym celem systemu zamówień publicznych jest maksymalnie gospodarne i celowościowe wydawanie publicznych pieniędzy. Z tej perspektywy to rozwiązanie, które dziś obowiązuje, nie tylko ma ugruntowanie w prawie unijnym, ale też ma głęboki gospodarczy sens - dodaje.

Koniec wsparcia. Teraz zachęty dla inwestorów

Na pytania o nowe rozwiązania pomocowe dla przedsiębiorców na okres wychodzenia z pandemii wiceminister odpowiedział, że należy się skupić obecnie na wsparciu procesów inwestycyjnych firm.

- Na obecnym etapie powinniśmy się skupić na tworzeniu bodźców podatkowych, które będą wspomagały inwestycje przedsiębiorstw, a z drugiej strony kierować do gospodarki strumień pieniędzy unijnych - mówił Niedużak.

Jego zdaniem skończył się już czas niezwykle kosztownych projektów pomocowych, takich jak tarcze antykryzysowe. Należy się teraz skupić na tworzeniu bodźców fiskalnych dla rozwoju, dla inwestycji.

Wiceminister poinformował, że projekty wspierające inwestycje przygotowano już w resorcie rozwoju i są w trakcie przygotowywania w Ministerstwie Finansów. Są to m.in. takie rozwiązania jak ulga podatkowa na robotyzację, ulga podatkowa na linie produkcyjne czy ulga podatkowa na prototypy.

Więcej w zapisie wideo rozmowy, która odbyła się w ramach EEC Online.

EEC Online to część trwającej od początku roku kampanii medialnej związanej z XIII Europejskim Kongresem Gospodarczym (EEC). Jej kulminacją będzie jesienna (20-22 września) edycja EEC zaplanowana w formule hybrydowej - tj. stacjonarnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, z możliwością udziału zdalnego.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prosta restrukturyzacja pomaga biznesowi w kłopotach. Wiceminister: nie będzie żadnej luki

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.210.21.70
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!