Rola BOŚ będzie tylko rosła

Rola BOŚ będzie tylko rosła
Łączna kwota kredytów proekologicznych BOŚ na 30 września 2020 r. miała wartość 4,7 mld zł Fot. pxhere

Bank Ochrony Środowiska, największy „zielony” bank w Polsce, wciąż poszerza zakres działania. Jego działalność przyczyniła się do pośredniej redukcji emisji tylko w 2019 r. 75 tys. ton/rok CO2 i zwiększenia produkcji energii z OZE o 63 GWh/rok. A to tylko niektóre efekty ekologiczne, obok pomocy w oszczędzaniu ciepła, unieszkodliwianiu odpadów czy zwiększeniu wolumenu oczyszczanych ścieków. Bank Ochrony Środowiska wszedł w okres dojrzały, skończywszy 30 lat.

  • W większości krajów rozwiniętych na znaczeniu nabierają „zielone banki”, których specjalistyczne kompetencje pozwalają pokonywać bariery w finansowaniu projektów przyjaznych środowisku. Mobilizują średnio dziesięciokrotność funduszy prywatnych na każdy 1 USD funduszy publicznych.
  • W 2020 r. wszystkie programy NFOŚiGW utworzyły pakiet ogłoszony przez ministra klimatu pod nazwą Plan zielonych inwestycji. Do dyspozycji inwestorów postawiono 7,8 mld zł. Dzięki temu wsparciu powstaną inwestycje proekologiczne o wartości ponad 22 mld zł.
  • Łączna kwota kredytów proekologicznych BOŚ na 30 września 2020 r. miała wartość 4,7 mld zł i wzrosła o 4,6 proc. w porównaniu ze stanem z końca 2019 r. W 2019 r. z pomocą banku zakończono realizację 811 inwestycji proekologicznych, o łącznej wartości kosztorysowej 651,3 mln zł.
Finansowanie przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska to w Polsce stosunkowo wąski obszar działalności na rynkach finansowych. Nadal jest też mało instytucji finansowych, które – jak Bank Ochrony Środowiska – mają tak ściśle określony profil wiodącej działalności.

O BOŚ

Można zakładać, że rynkowa rola komercyjnego, uniwersalnego BOŚ - z większościowym udziałem  Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) - będzie rosła, co najmniej z dwóch głównych powodów.

W gros krajów rozwiniętych coraz większego znaczenia nabierają „zielone banki”, których specjalistyczne kompetencje pozwalają pokonywać bariery w finansowaniu projektów przyjaznych środowisku. Już dziś mobilizują średnio dziesięciokrotność funduszy prywatnych na każdy 1 USD funduszy publicznych.

Ponadto strategia BOŚ jest komplementarna wobec Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju oraz wpisuje się w realizację wyzwań określonych przez Politykę ekologiczną państwa 2030 i nowo przyjętą Politykę Energetyczną 2040. Rozwinięciem będą kolejne unijne i krajowe dokumenty strategiczne w obszarze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, w tym Krajowy Plan Odbudowy, program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, Strategia transformacji energetycznej czy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.

- Istnieją i będą występować liczne, korzystne czynniki wzrostu rynku inwestycji proekologicznych. Sprzyjają im kwestie regulacyjne, rynkowe, społeczne i technologiczne, oprócz tych (nomen omen) czysto ekologicznych - mówi Adam Kostrzewa, doradca ds. sektora TMT i innowacji z BOŚ.

Na podstawie „Raportu ekologicznego Banku Ochrony Środowiska 2019/2020” omawiamy poniżej wyzwania ekologiczne, rolę banku we wspieraniu inwestycji wychodzących naprzeciw tym wyzwaniom oraz przykłady efektów współpracy bank-inwestor.

Wyrażamy nadzieję, że nowe jego formy wsparcia zmienią też nastawienie indywidualnych inwestorów. Jak wynika z badania IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie BOŚ, tylko 37 proc. Polaków w ostatnich trzech latach zdecydowało się na inwestycję ekologiczną, wymagającą nakładów co najmniej 1 tys. zł.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Rola BOŚ będzie tylko rosła

  • Kriss 2021-03-23 14:15:06
    powiem tak, śmiech na sali z tym bankiem :):):)
  • Hahahahaha 2021-03-23 09:26:19
    Po kilkuletniej przygodzie z ta instytucja mogę to skomentować tylko w jeden sposób: HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA. NIE.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.78.122
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!