Rosną nakłady inwestycyjne firm

Rosną nakłady inwestycyjne firm
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wzrost nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw w 2018 r. o 12,2 proc. rdr świadczy o wyraźnym wzmocnieniu inwestycji - istotnego filaru wzrostu gospodarczego - podkreśliła w komentarzu do opublikowanych danych GUS szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

  • Spośród 11 sekcji gospodarki prezentowanych przez GUS zwiększenie nakładów odnotowano w dziesięciu.
  • W ocenie Emilewicz należy oczekiwać inwestycji w automatyzację i mechanizację procesów produkcyjnych i usługowych.
  • O inwestycjach i rynku kapitałowym w Polsce będziemy rozmawiać podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 13-15 maja w Katowicach pod patronatem WNP.PL.


"Według opublikowanych w poniedziałek danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2018 r., Biuletyn Statystyczny nr 2/2019, w porównaniu z rokiem poprzednim nastąpiło widoczne ożywienie aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 49 osób" - wskazała Emilewicz.

"To bardzo dobra wiadomość, która pozwala mówić o wyraźnym wzmocnieniu inwestycji - istotnego filaru wzrostu gospodarczego" - podkreśliła minister przedsiębiorczości i technologii.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał, że nakłady inwestycyjne badanych przedsiębiorstw w 2018 r. wyniosły 142 mld zł i były (w cenach stałych) o 12,2 proc. wyższe niż przed rokiem (wobec wzrostu o 3,4 proc. w 2017 r.)

Jak zaznaczyła, nakłady w cenach stałych na budynki i budowle wzrosły o 15,3 proc., a na zakupy (maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia oraz środki transportu) o 10,7 proc.; nakłady realizowało aż 83,7 proc. przedsiębiorstw.

Spośród 11 sekcji gospodarki prezentowanych przez GUS zwiększenie nakładów odnotowano w dziesięciu - podkreślono. "Najbardziej inwestycje wzrosły w zakwaterowaniu i gastronomii (o 44 proc. wobec spadku o 6 proc. w 2017 r.), transporcie i gospodarce magazynowej (o ok. 31 proc. wobec wzrostu o 37 proc. przed rokiem), górnictwie i wydobywaniu(o 30 proc. wobec spadku o 11 proc.), dostawie wody, gospodarowaniu ściekami i odpadami (o ok. 28 proc. wobec wzrostu o 6 proc.), handlu i naprawach pojazdów samochodowych (o ok. 23 proc. wobec wzrostu o 13 proc.) oraz budownictwie (o 20 proc. wobec wzrostu o 4 proc.)" - wskazała szefowa MPiT.

W przemyśle przetwórczym odnotowano natomiast wzrost nakładów o 7 proc. (rok wcześniej o 5 proc.).

"Jedyną sekcją, w której nastąpił spadek inwestycji było wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 0,4 proc. wobec spadku o 11 proc. rok wcześniej)" - zwróciła uwagę Emilewicz.

Szefowa MPiT wyjaśniła, że jeśli chodzi o wyniki finansowe "badanej zbiorowości przedsiębiorstw", to - ze względu na wzrost kosztów wynagrodzeń brutto - ich koszty rosły szybciej (o 7,5 proc.) niż przychody z całokształtu działalności (wzrost o 6,7 proc.). Podkreśliła, że "wskaźniki rentowności utrzymały się jednak na bezpiecznych, relatywnie wysokich poziomach - wskaźnik rentowności obrotu brutto - 4,5 proc.".

W ocenie Emilewicz należy oczekiwać inwestycji w automatyzację i mechanizację procesów produkcyjnych i usługowych, jak również optymalizacji działalności zwiększającej efektywność gospodarowania.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosną nakłady inwestycyjne firm

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.115.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!