W piątek 22 marca w Katowicach zebrała się Rada Europejskiego Kongresu Gospodarczego. – Bardzo prawdopodobne, że w trakcie Kongresu zaprezentujemy (...) politykę energetyczną państwa do roku 2040 – zapowiedział obecny na posiedzeniu w Katowicach Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w Ministerstwie Energii.
- Przygotowania do tegorocznej XI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) idą pełną parą. Największa impreza gospodarcza w Europie Centralnej odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w hali Spodek w Katowicach 13-15 maja br.
- Na Śląsk przyjadą polscy i europejscy politycy, eksperci i naukowcy, a przede wszystkim przedstawiciele biznesu. W tym roku Kongres jeszcze mocniej zwróci się do młodego odbiorcy i uczestnika.
- Rada Kongresu to programowe gremium wpływające na merytoryczny zakres wydarzenia, rozłożenie akcentów i wybór priorytetów. To działania konieczne wobec olbrzymiego zakresu poruszanych tematów.
Od lat Kongres wzbogaca zakres tematyczny debat (w ub. roku było ich ponad 150) otwierając się na nowe prądy, zagadnienia, środowiska, a także... roczniki. Nie rezygnując z prestiżu i siły płynących z obrad wniosków, jaki nadaje Kongresowi obecność VIP-ów, adresuje swój przekaz w większym stopniu do młodszego pokolenia przedsiębiorców, studentów i uczniów, ludzi aktywnych społecznie.
Ambicją twórców Kongresu jest nie tylko aktualność poddawanych pod dyskusję tematów, ale wskazywanie takich kwestii, trendów, zjawisk, które w najbliższej przyszłości nabiorą znaczenia i będą w centrum publicznej debaty o przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki.
Rozwojowe wyzwania polityczne i gospodarcze, wobec których staje Unia Europejska, to jeden z kluczowych nurtów majowej debaty w roku brexitu, wyborów do europarlamentu, ale także w kontekście zmian i problemów współczesnego świata i Europy.
– Ważne będą w tym roku tematy związane z nowym otwarciem w Europie. Mam na myśli nowy budżet i budowanie siły europejskiej gospodarki, otwartość przy zachowaniu niezależności, cyberbezpieczeństwo i obronność, czy nowe technologie – w tym kosmiczne – wyliczał w trakcie obrad Rady jej przewodniczący Jerzy Buzek. – Wszystko to zadecyduje o najbliższych pięciu latach w UE, ale rozmawiać będziemy także o europejskiej strategii z horyzontem 2050 roku.
Szerzej i głębiej
W odpowiedzi na wyzwania związane z nowymi obszarami tematycznymi Kongresu skład Rady, a tym samym zakres jej kompetencji, jest poszerzany. Rada Kongresu pozostaje jednak tym gremium, które podejmuje poważny dialog o polskiej i europejskiej gospodarce z realnym wpływem na ostateczny kształt kongresowej debaty. A ta będzie w tym roku wyjątkowo różnorodna i rozbudowana – także ze względu na ciekawy i dynamiczny kontekst wydarzeń na świecie, w Polsce i w Europie.– Spotykamy się w takim właśnie gronie po to, by program Kongresu był atrakcyjny dla naszych gości – z Polski, z Europy i ze świata – deklarował Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.