Sejm uchwalił ustawę mającą chronić konsumentów przed wysokimi cenami węgla

Sejm uchwalił ustawę mającą chronić konsumentów przed wysokimi cenami węgla
Maksymalna cena za jedną tonę węgla została ustalona w na poziomie nie większym niż 996,60 zł Fot. PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która ma chronić niektórych odbiorców przed wysokimi cenami węgla. Ustalona w ustawie maksymalna cena jednej tony węgla wyniesie 996,60 zł.

 • Maksymalna cena za jedną tonę węgla została ustalona w na poziomie nie większym niż 996,60 zł. To cena maksymalna, co oznacza, że oferowany konsumentom węgiel może być tańszy.
 • Przepisy zakładają, że członkowie gospodarstwa domowego będą mogli kupić maksymalnie 3 tony węgla w tej cenie.
 • Uprawnionymi do uzyskania rekompensaty będą przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw, którzy są wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych.

Za ustawą, która ma chronić niektórych odbiorców przed wysokimi cenami węgla, głosowało 298 posłów, 15 było przeciw, a 136 wstrzymało się od głosu

Chodzi o ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.

Według PiS ustawa ma przeciwdziałać spekulacji. Zdaniem opozycji pozwoli ona dofinansowywać państwowe spółki handlujące węglem.

Maksymalna cena za jedną tonę węgla została ustalona w na poziomie nie większym niż 996,60 zł. To cena maksymalna, co oznacza, że oferowany konsumentom węgiel może być tańszy. Przepisy zakładają, że członkowie gospodarstwa domowego będą mogli kupić maksymalnie 3 tony węgla w tej cenie.

W trakcie prac nad projektem zwiększona została wysokość rekompensaty dla przedsiębiorców z kwoty nie wyższej niż 750 zł brutto do kwoty nie wyższej niż 1073,13 gr brutto za sprzedaż jednej tony paliwa stałego sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego.

Rekompensaty nie będą przysługiwać bezpośrednio kupującym, tylko przedsiębiorcom, którzy sprzedawać będą węgiel gospodarstwom domowym.

Cena preferencyjna

Podczas zakupu węgla, w cenie preferencyjnej, trzeba będzie przekazać sprzedawcy informację o ilości węgla jaki gospodarstwo domowe kupiło od dnia wejścia w życie ustawy. Wymagana też będzie deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw lub kopia deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Chodzi o zgłoszenie tych źródeł do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Rekompensaty będą wypłacane na wniosek sprzedawcy, z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, na który przekazane zostaną dodatkowe środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Maksymalnie na dopłaty Skarb Państwa będzie mógł przeznaczyć 3 mld zł.

Uprawnionymi do uzyskania rekompensaty będą przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw, którzy są wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych.

Zgodnie z podanymi w ocenie skutków regulacji projektu szacunkami ministerstwa klimatu, w 2021 r. liczba gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel kamienny w jakimkolwiek celu grzewczym wynosiła 4,3 mln, a w 3,8 mln był to podstawowy nośnik do ogrzewania pomieszczeń.

Zużycie węgla kamiennego w gospodarstwach domowych MKiŚ szacuje na poziomie 7,4 mln ton. Natomiast 8 czerwca 2022 r. liczba deklaracji złożonych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynosiła ok. 4,2 mln, w tym ok. 1,8 mln kotłów na węgiel i paliwa węglopochodne.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Sejm uchwalił ustawę mającą chronić konsumentów przed wysokimi cenami węgla

 • gesia 2022-06-23 15:22:19
  Ale kołchoz z Polski zrobili. Ustawa o cenach węgla i kto może go kupić. Kompletnie im odbiło. Jeszcze zostało kilka produktów "strategicznych" i społecznie nośnych: cena chleba, cena cukru, cena masła, cena mleka, cena kartofli. Głupota tej pazernej i gangsterskiej władzy jest bezcenna i można się nią za darmo upajać. Czekam na instrukcję obsługi pralki uchwaloną przez sejm.
 • węglowy cud 2022-06-23 12:17:22
  I znowu pis odniósł sukces- bo da dopłaty do węgla którego nie ma.
  • Jonek 2022-06-23 15:58:40
   Jak nimo jak fedrujemy na pełne majty. Chopcy na kneflach ciepom w chomiki z nudów tyla się sypie. Z resztą nie ma czym się przejmować. Deputat osiem ton to się opchnie pajacom co płaczą na stronce PGG hehe.
 • gliwice2009 2022-06-23 12:09:43
  Przypomnę, że ceny administracyjne funkcjonowały w gospodarce centralnie planowanej. To nie jest rozwiązanie !
 • Ginter 2022-06-23 12:07:16
  Czyli węgla nie będzie!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.133.27
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!