PARTNERZY PORTALU

Sukces restrukturyzacji to gotówka plus dobry menedżer

Sukces restrukturyzacji to gotówka plus dobry menedżer
Zawód doradcy restrukturyzacyjnego to, jak tłumaczy prezes zarządu DGA Centrum Sanacji Firm Andrzej Głowacki, zawód podwyższonego ryzyka Fot. materiały prasowe
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Materiał partnera
  • Dodano: 07-05-2019 19:20

Zawód doradcy restrukturyzacyjnego to jak tłumaczy prezes zarządu DGA Centrum Sanacji Firm Andrzej Głowacki zawód podwyższonego ryzyka.  - Ustawa Prawo restrukturyzacyjne w tej kwestii jest fatalnie napisana i doradca restrukturyzacyjny nie ma żadnej gwarancji, że otrzyma jakiekolwiek wynagrodzenie jak i zwrot poniesionych kosztów.

Czy doradca restrukturyzacyjny to rentowne zajęcie?

Rozmowę rozpoczynamy od bardzo trudnego tematu. Powiem wprost – ustawa Prawo restrukturyzacyjne w tej kwestii jest fatalnie napisana i doradca restrukturyzacyjny nie ma żadnej gwarancji, że otrzyma jakiekolwiek wynagrodzenie jak i zwrot poniesionych kosztów. Do tego dochodzi stosowana niekiedy praktyka sądów - 10 kwietnia zostaje przyznane wynagrodzenia zarządcy w postępowaniu sanacyjnym, a 11 kwietnia Sąd ogłasza upadłość przedsiębiorcy. I... doradca otwiera listę wierzytelności w postępowaniu upadłościowym. Żal, że organizacje zrzeszające doradców nie dostrzegają tego problemu.

Jest źle, a DGA Centrum Sanacji Firm S.A. nadal brnie w postępowania restrukturyzacyjne?

Tak, DGA CSF szuka swojego modelu, który będzie efektywny, a zarazem zapewni nam godziwy zarobek. Naszym wyznacznikiem na rynku jest dzielenie się ryzykiem.

Dzielenie się ryzykiem to...

W 90 proc. przypadkach podmioty dla których sądy otwierają postępowanie restrukturyzacyjne są wydrenowane z gotówki. Mają produkt, rynek odbiorców, wykwalifikowaną załogę i w wyniku błędów kierownictwa, rzadziej z przyczyn zewnętrznych tracą płynność finansową. Po otwarciu postępowania trzeba natychmiast podać „kroplówkę”, czyli dostarczyć gotówkę. A ponieważ otoczenie biznesowe straciło zaufanie, praktycznie jedynym rozwiązaniem jest udzielenie pożyczki przez fundusz, który zaryzykuje lub doradcę albo podmiot z nim powiązany.

Tak uczyniliśmy to w przypadku postępowania sanacyjnego Mennica-Metale Szlachetne S.A. w Radzyminie. Pożyczone 600 000 zł pozwoliło dotrwać spółce do momentu wejścia inwestora. Taką samą kwotą, po uzyskaniu zgody Sędziego – Komisarza wspieramy rodzinną firmę EL-MAG Sp. z o.o. S.K. z Suchego Lasu k. Poznania. Możemy zainwestować nawet kilka milionów złotych w firmy, w sukces których uwierzą nasi menedżerowie.

Przycicha temat restrukturyzacji Mennicy-Metale Szlachetne S.A.

Tak, spółka jest w upadłości, lecz zakład produkcyjny w Radzyminie sprzedany inwestorowi dynamicznie rozwija się, zwiększa zatrudnienie, płaci podatki. Jako zarządca osiągnęliśmy swój cel. Jest prawdą, że sprzedaż takiego aktywa w trakcie postępowania sanacyjnego spotkała się z negatywnymi opiniami niektórych twórców ustawy Prawo restrukturyzacyjne, którzy stoją na stanowisku, że racjonalny ustawodawca dla takiego trybu przewidział postępowanie upadłościowe i pre-pack. Gdyby ustawodawca znał polskie realia i uznał, że działające przedsiębiorstwo stanowi znaczną wartość to przyjąłby na pewno inne zapisy w ustawie. Spodziewam się, że sieć sklepów Piotr i Paweł będzie ratowana podobną metodą.

Temat gotówki znamy, a rola menedżera?

Każde postępowanie restrukturyzacyjne musi mieć menedżera - przywódcę, który będzie odpowiedzialny za realizację scenariusza działań naprawczych. Pozostawienie zarządu dotychczasowym osobom  to duży błąd, chyba, że zostały one powołane celem przygotowania wniosku sanacyjnego do Sądu. W przypadku Mennicy był to dyrektor projektu z DGA CSF, dla EL-MAG zatrudniliśmy profesjonalnego menedżera, który wdraża bardzo głębokie zmiany.

Podsumowując, przepisy ustawy Prawo restrukturyzacyjne są ważne dla ochrony przed wierzycielami, natomiast o sukcesie postępowania przesądza dostęp do gotówki i sprawny menedżer.

 

Biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Sukces restrukturyzacji to gotówka plus dobry menedżer

  • nako 2019-05-28 14:41:40
    doradca restrukturyzacyjny nie ma żadnej gwarancji, że otrzyma jakiekolwiek wynagrodzenie jak i zwrot poniesionych kosztów. - NATOMIAST WIERZYCIEL W SKUTEK SANACJI MOZE UGRYŹĆ SIĘ W 4 LITERY. termin płatności wydłużony o kolejne lata, być może uda się uzyskać 40-55% należności,

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.233.217.106
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!