W maju znacznie pogorszyły się oceny sytuacji gospodarczej w kraju - wskazuje najnowszy sondaż CBOS. Mniej korzystnie niż w poprzednim miesiącu postrzegana jest także ocena warunków materialnych gospodarstw domowych oraz sytuacja w zakładach pracy.
- Wyraźnie zmalał odsetek respondentów dobrze oceniających stan polskiej gospodarki.
- Pogorszyły się także oceny warunków materialnych gospodarstw domowych.
- Gorsze niż w kwietniu są także oceny sytuacji w zakładach pracy.
W stosunku do kwietnia nie zmieniły się natomiast oceny rozwoju ogólnej sytuacji w kraju. Nadal niespełna połowa badanych (46 proc.) uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku, a nieco ponad jedna trzecia (37 proc., wzrost o 1 punkt procentowy) jest przeciwnego zdania.
W potencjalnych elektoratach głównych ugrupowań politycznych zadowolenie z rozwoju sytuacji w Polsce przeważa nad niezadowoleniem jedynie wśród zwolenników PiS (84 proc. wobec 7 proc.). Natomiast ci, którzy chcą głosować na PO, SLD lub Nowoczesną, w większości negatywnie wypowiadają się na temat kierunku zmian w Polsce. Nieco bardziej podzielone są opinie zwolenników PSL (36 proc. wobec 42 proc.) oraz Kukiz'15 (38 proc. wobec 42 proc.).
Jak podaje CBOS, znacznie pogorszyły się oceny sytuacji gospodarczej w kraju. W stosunku do kwietnia wyraźnie zmalał (o 7 punktów procentowych, do 50 proc.) odsetek respondentów dobrze oceniających stan polskiej gospodarki, zarazem wzrósł (o 4 punkty, do 13 proc.) odsetek tych, którzy twierdzą, że jest on zły. Liczba badanych określających sytuację gospodarczą jako przeciętną od kilku miesięcy jest podobna (31 proc., od kwietnia wzrost o 2 punkty).
W porównaniu z kwietniem minimalnie pogorszyły się oceny sytuacji politycznej w Polsce. Obecnie za dobrą uznaje ją 24 proc. badanych (spadek o 2 punkty procentowe), za złą - 34 proc. (wzrost o 1 punkt), a 35 proc. (tyle samo co w ubiegłym miesiącu) twierdzi, że jest ona przeciętna - ani dobra, ani zła.
Oceny poziomu życia badanych i ich rodzin są także nieco gorsze niż w ubiegłym miesiącu. Trzy piąte respondentów uznaje go za dobry (60 proc., spadek o 3 punkty procentowe), a co czternasty (7 proc.) wyraża niezadowolenie. Jedna trzecia badanych (33 proc., wzrost o 2 punkty w stosunku do kwietnia) uważa, że jest on przeciętny.
Pogorszyły się także oceny warunków materialnych gospodarstw domowych i obecnie są one takie same jak przed rokiem. Połowa badanych (52 proc., spadek w ciągu miesiąca o 6 punktów procentowych) wyraża satysfakcję, 39 proc. (wzrost o 4 punkty) twierdzi, że ich warunki materialne są przeciętne (ani dobre, ani złe), natomiast 9 proc. (wzrost o 2 punkty) stanowią osoby niezadowolone ze swojej sytuacji finansowej.
Gorsze niż w kwietniu są także oceny sytuacji w zakładach pracy. Ubyło zatrudnionych, którzy uznają ją za dobrą (o 5 punktów procentowych, do 63 proc.), przybyło natomiast niezadowolonych (z 10 proc. do 12 proc.) oraz określających ją jako przeciętną (z 20 proc. do 23 proc.).
W porównaniu z kwietniem zmniejszył się odsetek badanych przewidujących, że w ciągu roku sytuacja w kraju się poprawi (z 32 proc. do 27 proc.), jednocześnie więcej osób niż miesiąc temu twierdzi, że nie ulegnie ona zmianie (wzrost o 3 punkty procentowe, do 47 proc.). Pogorszenia, podobnie jak w kwietniu, obawia się co szósty badany (16 proc.).