Szczurek: podwyżki płac także dla Służby Celnej

Szczurek: podwyżki płac także dla Służby Celnej
Adobe Stock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 15-10-2015 15:02

Przyszłoroczne podwyżki płac w administracji obejmą także Służbę Celną, ale wysokość wzrostu wynagrodzeń będzie zależała od decyzji osób zarządzających kadrami - poinformował w czwartek dziennikarzy minister finansów Mateusz Szczurek.

Zapraszamy do Katowic na Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX. Targi pod patronatem WNP.PL odbędą się 4-6 października 2022 r. - w ich ramach zapraszamy na ciekawą konferencję Nowy Przemysł 4.0. Rejestracja trwa!

Szef resortu finansów wziął w czwartek udział w konferencji "Kobiety w Służbie Celnej". Minister powiedział, że organizowana po raz pierwszy konferencja wpisuje się w działania rządu w zakresie realizacji zasady równego traktowania, ale także zwalczania wszelkich objawów dyskryminacji, także ze względu na płeć.

"Tyle, że w resorcie finansów nikt nie musi przekonywać, że rola kobiet w służbach mundurowych jest nie do przecenienia" - powiedział.

"Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do tego, to zapraszam na posiedzenie kierownictwa, gdzie ledwie jeszcze parytet mężczyzn jest utrzymywany. Krótko mówiąc; u nas kobiety zawsze były silne i nie wątpię, ze to się nie zmieni w następnych latach" - mówił Szczurek. Dodał, że "razem można więcej i lepiej oraz można widzieć sprawy, których sami mężczyźni nie zobaczą".

Szczurek podkreślił, że kobiety pełnią rolę szczególną, bowiem aktywne są nie tylko w pracy, ale także w rodzinach. Według ministra praca w pracy i w domu jest na pewno trudniejsze dla kobiet, czego nie zmienią żadne działania rządu, ani polityki.

Pytany przez dziennikarzy o podwyżki dla celników Szczurek powiedział, że planowane podwyżki w administracji będą obejmowały także służby mundurowe, a także Służbę Celną. "Więc cieszę się, że po długim okresie mrożenia wynagrodzeń udało się wygospodarować pieniądze na te podwyżki" - powiedział.

Zaznaczył, że wielkość podwyżek będzie zależała od osób zarządzających kadrami. "Tak samo, jak w innych działach administracji nie zaplanowaliśmy jakiejś konkretnej kwoty bazowej, która idzie do góry i automatyzmu w podwyżkach. Tak samo nie ma go w Służbie Celnej" - powiedział. Przypomniał, że w sumie na podwyżki w administracji przeznaczono w przyszłorocznym budżecie 2 mld zł.

Wiceminister finansów, szef Służby Celnej Jacek Kapica poinformował natomiast, że od kilku lat systematycznie wzrasta liczba kobiet w Służbie Celnej i ich wpływ na działalność i sprawność tej służby. Przytoczył dane statystyczne z końca 2014 r., z których wynika, że w jednostkach organizacyjnych SC na ogólne zatrudnienie 15 tys. 72 osób, kobiety stanowią 43,02 proc. (6 tys. 484 osoby).

"Ten stopień udziału kobiet w poszczególnych komórkach jest oczywiście inny w zależności od tego, z jakim charakterem pracy mamy do czynienia" - wyjaśnił. Dodał, że na 93 osoby zajmujące stanowiska kierownicze (dane za maj 2014 r.), czyli dyrektorów, naczelników i ich zastępców, 34 stanowiska zajmowały kobiety.

"Wydaje mi się, że w tym przypadku trzeba więcej asertywności, więcej chęci wzięcia udziału w tej konkurencji" - dodał. Zaznaczył, że kobietom w SC na pewno nie brakuje kompetencji, wiedzy i odpowiedzialności, jednak one same też muszą dawać sobie szanse na wybór na stanowisko kierownicze.

Kapica zapewnił, że obowiązujące przepisy przy mianowaniu i rekrutacji na kierownicze stanowiska są przyjazne dla kobiet i nie naruszają zasad równego traktowania ze względu na płeć.

"Kryterium wyboru jest zawsze obiektywna i pozytywna ocena z danego testu, z wiedzy kompetencji i predyspozycji" - poinformował. Podkreślił, że Służba Celna jest przyjazna dla kobiet - nie ma problemu z powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim, a możliwość skorzystania z elastycznego czasu pracy ułatwia godzenie życia zawodowego z rodzinnym.

 

Biurowce na sprzedaż i biura do wynajęcia. Zobacz oferty na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szczurek: podwyżki płac także dla Służby Celnej

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.97.26
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!