PARTNERZY PORTALU

Tytuły „Tego, który zmienia polski przemysł" za 2015 rok nadane

  • Autor: wnp.pl (KW, PS, ICh)
  • Dodano: 19-01-2016 10:46

Firmy, instytucje i przedsięwzięcia ilustrujące aktualne trendy o kluczowym znaczeniu dla perspektyw rozwoju polskiego przemysłu i gospodarki zostały uhonorowane tytułami „Tego, który zmienia polski przemysł”.Grono wyróżnionych tworzą zarówno stabilni potentaci z tradycjami, jak i dynamicznie zarządzane firmy realizujące śmiałe strategie wzrostu. Wszyscy laureaci wskazują kierunki zmian pożądane z punktu widzenia przyszłości polskiej gospodarki.

Wyróżnienia „Ten, który zmienia polski przemysł” przyznawane są od 16 lat przez Grupę PTWP, wydawcę miesięcznika gospodarczego Nowy Przemysł i portalu wnp.pl. Ideą projektu jest wskazywanie osób, firm, instytucji lub wydarzeń, które w istotny sposób wpływają na pozytywne zmiany w polskim przemyśle i całej gospodarce.

Uroczystości przyznania prestiżowych tytułów za rok 2015 odbyła się w środę, 20 stycznia br.,  w Warszawie i zakończyła całodniowe Forum Zmieniamy Polski Przemysł.  Dowiedz się więcej

- Typując laureatów od lat, konsekwentnie, poprzez przykłady wskazujemy na wartości, które tworzą fundament zdrowej gospodarki: wolny rynek i konkurencję, odpowiedzialny kapitał i przedsiębiorczość, dobre prawo i sprawną administrację. W przeciwieństwie do wielu innych biznesowych wyróżnień honorujących całokształt dokonań, my staramy się wybiegać w przyszłość - powiedział Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, podczas uroczystości nadania tytułów. - Wśród laureatów są ci, którzy mocno stawiają na innowacyjność i młodą przedsiębiorczość, realizują potrzebne gospodarce i krajowi inwestycje oraz odważne strategie ekspansji zagranicznej.

Tytułami „Tego, który zmienia polski przemysł” za rok 2015 wyróżniono:

Inwestycje podnoszące bezpieczeństwo energetyczne kraju - PERN „Przyjaźń”, Polskie LNG i Polskie Sieci Elektroenergetyczne
Skanska w Polsce. Aktywny podmiot w najważniejszych projektach budowlanych
OT Logistics. Polski operator w europejskiej logistyce
Asseco i Adam Góral. Ekspansja poprzez technologię
Grupa Górażdże. Potentat, inwestor, pracodawca
Grupa Azoty. Inwestycje bez precedensu
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Sprawne wsparcie dla innowacyjnej gospodarki
Ursus. Skuteczni w eksporcie, ekspansji i współpracy
Wielton. Polska marka, odważne akwizycje
Start-upy w Polsce

Inwestycje podnoszące bezpieczeństwo energetyczne kraju - PERN „Przyjaźń”, Polskie LNG i Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Ostatnie lata przyniosły bezprecedensowe inwestycje w krajowej infrastrukturze paliw i energii, które to projekty zmieniły diametralnie sytuację Polski w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne zamknęły 2015 rok sumą nakładów inwestycyjnych przekraczającą poziom miliarda złotych. Wśród projektów realizowanych przez krajowego operatora systemu przesyłowego są m.in. linia Ełk-granica RP (kierunek Alytus) na Litwie o dużym znaczeniu dla Polski, naszego sąsiada i niezależności energetycznej naszej części Europy, a także inwestycje w infrastrukturę na zachodniej i południowej granicy państwa umożliwiające przyrost zdolności wymiany mocy z systemami niemieckim, czeskim i słowackim.

- Czuję się naprawdę bardzo wyróżniony odbierając wspólnie z prezesem Henrykiem Majchrzakiem nagrodę za inwestycje dokonywane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Przede wszystkim dlatego, że dostrzeżono duży wysiłek inwestycyjny, jaki został wykonany w ostatnich latach. Połączenie Polska-Litwa to inwestycja, która nie tylko poprawia funkcjonowanie samej infrastruktury energetycznej w wymiarze krajowym, ale ma również znaczenie międzynarodowe, przede wszystkim unijne. Połączenie Polska-Litwa łączy Polskę z krajami europejskimi - mówił Tomasz Dąbrowski, przewodniczący rady nadzorczej PSE.

Uruchomienie przez Polskie LNG terminala w Świnoujściu pozwala na odbieranie gazu ziemnego drogą morską - praktycznie z dowolnego kierunku na świecie, co przyczynia się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju, a także zmienia pozycję negocjacyjną Polski jako importera gazu.

- Kończymy inwestycję bez precedensu, wielką inwestycję infrastrukturalną, a powiedziałbym nawet, że wielką inwestycję cywilizacyjną. Wartość samego terminalu to 3 mld zł , a z inwestycjami towarzyszącymi to ponad 7 mld zł, więc z pewnością jest to jeśli nie największa, to jedna z największych inwestycji ostatnich lat - podsumował Jan Chadam, prezes zarządu Polskiego LNG.

PERN Przyjaźń, krajowy lider logistyki paliw płynnych, rozpoczął budowę pierwszego nad polskim Bałtykiem terminalu naftowego z prawdziwego zdarzenia, czym wpisuje się w działania na rzecz stabilności i zaopatrzenia polskiej gospodarki w strategiczne surowce. W ostatnich latach udało się także rozbudować pojemności magazynowe na ropę naftową oraz paliwa. Na początku 2016 roku PERN będzie mógł magazynować w swoich zbiornikach już ponad 3,5 mln m sześc. ropy. Ponadto spółki z grupy PERN gruntownie zmodernizowały swoją infrastrukturę, dostosowując ją do najwyższych światowych standardów.

- Dziękujemy za tą prestiżową nagrodę. To podziękowanie w imieniu własnym i wszystkich pracowników PERN, a także pracowników wykonawców i podwykonawców terminalu naftowego - niemal w 100 proc. polskich firm. Dzięki ich ciężkiej pracy, zaangażowaniu i profesjonalizmowi ten terminal powstał - pierwszy terminal naftowy na Bałtyku. I też dzięki ich pracy my tę nagrodę odbieramy - mówił Igor Wasilewski, prezes zarządu PERN Przyjaźń.

Skanska w Polsce. Aktywny podmiot w najważniejszych projektach budowlanych

Wyróżnienie dla stabilnego i odpowiedzialnego podmiotu w polskim budownictwie - dla firmy wprowadzającej do polskiej gospodarki wysokie standardy kultury korporacyjnej i biznesowej. Skanska jest w Polsce aktywna na dynamicznym rynku nieruchomości biurowych, a także sprawnie realizuje projekty infrastrukturalne. Firma, angażując się m.in. w projekty związane z ochroną środowiska (zielone budownictwo), wskazuje branży rozwojowe kierunki, promuje nowe technologie i realizuje model odpowiedzialnej współpracy z innymi firmami i z samorządami.

- To wielka radość i satysfakcja, że nasza firma została po raz kolejny wyróżniona nagrodą za promowanie działalność biznesowej w sposób odpowiedzialny. Mówię to w imieniu prawie ośmiu tysięcy pracowników, którzy każdego dnia budują, zgodnie z naszymi wartościami, wspaniałe drogi, koleje, mosty, szpitale, obiekty użyteczności publicznej. Realizując je działamy etycznie i transparentnie, w trosce o naszych klientów. To jest nasz fundament - powiedział w przesłaniu wideo do uczestników gali Krzysztof Andrulewicz, prezes zarządu Skanska w Polsce.

OT Logistics. Polski operator w europejskiej logistyce

Wyróżnienie dla operatora portowego w Polsce za konsekwentne budowanie - poprzez akwizycje w kraju i za granicą - potencjału polskiego sektora TSL. OT Logistics kontynuuje polskie tradycje transportu śródlądowego - także na rzekach i kanałach Europy Zachodniej. Miarą sukcesu jest zdobycie dominującego udziału w przewozach barkami we wschodnich krajach Niemiec. Spółka posiada 400 jednostek pływających o łącznej nośności 100 tys. ton i jako jeden z liderów branży TSL w Europie Środkowej utrzymuje wysoką rentowność.

- Ta nagroda jest dla nas szczególna, bo w swojej nazwie dobrze oddaje jeden z celów, jaki nam przyświeca: świadczenie usług logistycznych. Chcemy zmieniać polski przemysł, chcemy zmieniać też polską branżę TSL - zadeklarował Zbigniew Nowik, prezes zarządu OT Logistics. - Jesteśmy firmą polską, zbudowaną w oparciu o polski kapitał, know-how i menagment. Udowadniamy, że możemy skutecznie konkurować na rynkach europejskich i odgrywamy tam rolę istotnego, branżowego inwestora, szczególnie w Niemczech. Chcemy współuczestniczyć w budowanie korytarza transportowego i spiąć Bałtyk z Adriatykiem usługą logistyczną, dzięki czemu firmy przemysłowe oszczędzą czas i pieniądze

Asseco i Adam Góral. Ekspansja poprzez technologię

Wyróżnienie dla lidera polskiego sektora IT za niezwykle skuteczną i efektywną realizację strategii ekspansji zagranicznej oraz działalność badawczo-rozwojową. Asseco Poland jest unikalnym połączeniem firmy software’owej i usługowej - producentem zaawansowanego technologicznie oprogramowania, obsługującego najważniejsze procesy biznesowe przedsiębiorstw z kluczowych branż polskiej gospodarki. Na fundamencie 20-letniego doświadczenia lider rynku informatycznego w Polsce buduje - metodą kolejnych akwizycji zaawansowanych technologicznie spółek - Grupę Kapitałową Asseco. Firma jest obecna w większości krajów europejskich oraz w Izraelu, USA, Japonii i Kanadzie.

- Dziękujemy za tę nagrodę, szczególnie w imieniu 5 tys. pracowników w Polsce i 20 tys. na świecie. Dziękujemy klientom, którzy wybierają nasze rozwiązania. Z jednej strony zmieniają one nie tylko polski przemysł ale i europejki i światowy. Z drugiej strony możemy być dumni, że polscy informatycy są cenieni na świecie i firma, która pochodzi z Rzeszowa, zdobywa świat - powiedział Artur Wiza, Managing Director Corporate Communication, Asseco Poland SA, odbierający wyróżnienie w imieniu firmy.

Grupa Górażdże. Potentat, inwestor, pracodawca

Grupa Górażdże to największy producent cementu w Polsce, a także wiodący producent kruszyw i betonu towarowego, zatrudniający ponad 1,2 tys. osób i będący jednym z kluczowych pracodawców w regionie. W ostatnich latach grupa rozwijała swój potencjał, m.in. oddając do użytku nowy młyn do przemiału klinkieru. W efekcie Górażdże stały się największą cementownią w Europie, mogącą produkować ponad 5 mln ton cementu rocznie, przy wykorzystaniu najlepszych dostępnych technologii.

- Dziękuję za docenienie drogi, jaką przeszły Górażdże zmieniając się z Zakładów Cementowo-Wapienniczych w dużą grupę kapitałową. Dziękuję także za zauważenie transformacji, jaką przeszedł nasz produkt - powiedział Ernest Jelito, prezes zarządu, dyrektor generalny Górażdże Cement. - Cement i beton, kiedyś postrzegane jako szary proszek czy szara masa, dziś spełniają najwyższe wymagania konstruktorów, znakomicie odwzorowują dowolne kształty urzeczywistniając najśmielsze wizje architektów. Elementy wykonane z betonu mogą nie tylko przybierać dowolne kształt czy barwy, ale są także „eko” - mogą redukować tlenki azotu pochodzące z emisji przemysłowych czy spalin samochodowych. Gwarantuję państwu, że na tym nie poprzestaniemy, że w niedługim czasie na rynku pojawią się produkty o właściwościach, o których dziś nie możemy nawet marzyć.

Grupa Azoty. Inwestycje bez precedensu

Wyróżnienie za szeroki, nakreślony z rozmachem, będący w realizacji program inwestycyjny, który zmienia oblicze polskiej chemii. W ramach strategii do 2020 r. Grupa Azoty wyselekcjonowała 68 projektów inwestycyjnych (znajdujących się na różnym etapie planowania lub realizacji), na które zamierza przeznaczyć blisko 7 mld zł. Inwestycje te mają wznieść polską chemię na jeszcze wyższy poziom technologiczny. Przedsięwzięcia są realizowane we wszystkich zakładach Grupy, co zapewni firmie stabilny rozwój i możliwość skutecznej rywalizacji z zagranicznymi podmiotami.

- Chwila promocji: Grupa Azoty została uznana przez Boston Consulting Group za piątą firmę wśród najatrakcyjniejszych dla inwestorów spółek chemicznych świata. Już drugi raz odbieram tytuł „Tego, który zmienia polski przemysł” i chciałbym osobiście pogratulować panu prezesowi Kuśpikowi, bo to on tak naprawdę zmienia polski przemysł. Każdy z nas w czasie dnia otwiera komórkę i sprawdza różne portale, a przede wszystkim wnp.pl. Gratuluję panie prezesie - stwierdził Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Sprawne wsparcie dla innowacyjnej gospodarki

Wyróżnienie dla instytucji publicznej, która stała się platformą wspierania innowacji, doceniając rolę biznesu w jego dialogu z nauką. NCBiR wspiera polskie jednostki naukowe, a ostatnio, co szczególnie ważne, także przedsiębiorstwa w rozwijaniu ich zdolności do tworzenia i wykorzystywania rozwiązań opartych na wynikach badań naukowych. Działalność ta stanowi tak potrzebny impuls rozwojowy dla polskiej gospodarki, która w coraz większym stopniu musi opierać się na wiedzy, innowacjach i zaawansowanych produktach.

- Czuję się trochę egzotycznie, bo nagrody dostaje się za produkcję a my finansujemy B+R. W imieniu całej załogi NCBR bardzo dziękuje za nagrodę - powiedział prof. Jerzy Kątcki, zastępca dyrektora NCBR. - Jest mi szczególnie miło, bo to nie tylko podsumowanie tego, co zrobiliśmy, ale spora motywacja, abyśmy robili tak dalej. Jesteśmy instytucją pośrednicząca w programach operacyjnych, dawniej Inteligentna Gospodarka a teraz Inteligentny Rozwój. Dzięki temu jesteśmy w stanie finansować badania w wielu przedsiębiorstwach.

Ursus. Skuteczni w eksporcie, ekspansji i współpracy

Wyróżnienie za konsekwentnie realizowany, oparty na partnerskiej współpracy program zagranicznej ekspansji promujący markę kraju i przecierający biznesowe szlaki na rynkach odległych. Lubelska spółka odwołuje się do tradycji marki i prowadzi działalność w oparciu o rodzimy kapitał. Jest jedyną spółką z segmentu maszyn i urządzeń dla rolnictwa notowaną na GPW. Ciągniki i maszyny z Ursusa na polu technologii i designu konkurują z produktami światowych potentatów branży.

- Ursus to legenda. Zarządzanie Ursusem wymaga nie tylko zwracania uwagi na aspekty biznesowe, ale także na fakt, że Ursus jest dobrem narodowym. Nie byłoby sukcesu w restrukturyzacji Ursusa bez wsparcia PARP, NCBR, ARP - to są instytucje, które pomogły nam zrobić milowy krok w rozwoju. I jeszcze pewnie nie raz będzie słychać o Ursusie. Zgłaszają się do nas kontrahenci a nie my musimy jeździć po świecie i prosić, żeby kupili nasze ciągniki – powiedział Karol Zarajczyk, prezes firmy.

Wielton. Polska marka, odważne akwizycje

Wyróżnienie dla firmy dynamicznie realizującej strategię, która wprowadza ją do europejskiej czołówki branży producentów naczep. Przejęcie Freuhauf, największego producenta naczep we Francji oraz włoskiej firmy Rimorchi, dało Wieltonowi miejsce trzeciego producenta naczep w Europie. W ten sposób firma dywersyfikuje „geograficznie” swoją aktywność skupioną wcześniej na mniej stabilnych obecnie kierunkach wschodnich. Inżynierowie Wieltonu współpracują z Politechniką Śląską, wskazując, jak w skuteczny i prorynkowy sposób układać relacje biznes-nauka.

- Wielton to firma, która powstała z niczego, jak wiele polskich firm, istniejąc na rynku 20 lat co jest fantastycznym dowodem, że przemiany w gospodarce polskiej poszły w dobrą stronę. Dziś Wielton działa na 35 różnych rynkach europejskich i światowych, zatrudnia 1200 osób, rozsądnie inwestuje w nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania - zaznaczył Mariusz Golec, prezes Wielton SA.

Start-up’y w Polsce

Wyróżnienie trendu zmieniającego polską gospodarkę – nadającego jej nową dynamikę i wartość związaną z innowacjami. Choć start-up’y są od lat obecne w krajobrazie polskiej przedsiębiorczości, to relatywnie nowym zjawiskiem jest niezwykle dynamiczny w ostatnim czasie rozwój młodych, w większości samofinansujących się firm opartych o innowacyjny produkt lub modernizujących istniejące technologie. Wyróżnienie na ręce Dariusza Żuka, prezesa Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości i Polski Przedsiębiorczej oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Jestem bardzo szczęśliwa że mogę odebrać tę nagrodę na zakończenie swojej misji w PARP. Start-upy to był od wielu lat temat mi szczególnie bliski. Starłam się w Agencji je szczególnie wspierać. Myślę, że udało nam się stworzyć dobrze rozwinięty rynek start-upowy. Firm które są młode, które mogą zmienić polski przemysł, które będą solidnym nośnikiem innowacyjności w polskiej gospodarce - powiedziała Bożena Lublińska-Kasprzak, była prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

- 11 lat temu, tworząc Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, postawiłem taki cel, abyśmy w 2020 roku byli liderem na świecie obok takich miejsc jak Izrael, Dolina Krzemowa w środowisku start-upów. Mam nadzieję, że w jakiejś części przykładamy do tego rękę. 11 lat temu stworzyliśmy sieć AIP. Obecnie to 156 inkubatorów na uczelniach w kraju, największa sieć w Europie, ponad 11 tys. start-upów wyszło na rynek Cztery lata temu stworzyliśmy sieć akceleratorów, gdzie można znaleźć swoje miejsce do pracy. Kolejnym krokiem jest współpraca start-upów i korporacji, wdrożenia start-upów i ich technologii w spółkach Skarbu Państwa. Mamy kapitał, mamy ciekawe projekty i myślę, że jeśli uda nam się zbudować synergię, to osiągniemy za parę lat sukces i będziemy wyprzedzać świat a nie tylko gonić - powiedział Dariusz Żuk.

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tytuły „Tego, który zmienia polski przemysł" za 2015 rok nadane

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.55.175
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!